Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
06.06.2012, 17:42

Венера „го засени“ Сонцето

Венера помина пред сончевиот диск, феномен жто се случува на секои 105 години

Посматрачите на небото од Земјата можеа да ја видат планетата Венера како поминува преку Сонцето. Поминувањето е многу редок астрономски настан што нема да се види повторно за 105 години.

Посматрачите од северна и централна Америка, и најсеверните делови на Јужна Америка го видоа почетокот на настанот некаде пред зајдисонце. Најдалечниот северозападен дел Америка, Арктикот, западен Пацифик и источна Азија беа сведоци на целото поминување. Обединетото Кралство и останатиот дел на Европа, Блискиот Исток и источна Африка го чекаа локалното изгрејсонце за да ги видат последните фази од поминувањето.

Венера се гледаше како мала црна точка што се движи бавно но сигурно преку соларниот диск. Поминувањето траеше над 6,5 часа.

Најдобри снимки од настанот направи Опсерваторијата за соларна динамика на Американската вселенска агенција (НАСА), која го проучува Сонцето од позиција 36.000 километри над Земјата. Многу граѓани кои сакаа да го посматраат транзитот од прва рака присуствуваа на специјални настани на универзитетите и опсерваториите каде што беше поставена опрема за безбедно гледање.

На Хаваи, едно од најдобрите места за следење на целиот настан, Институтот за астрономија на универзитетот постави телескопски станици на плажата Вајкики. "Имавме 10 телескопи, а редовите беа по 10 на секој телескоп во текот на цел ден", изјави д-р Рој Гел. "Тоа е одлична можност луѓето да научат нешто. Очекував голем интерес, и беше фантастично", изјави тој за "Би-Би-Си њуз".

Џо Кали го гледаше поминувањето на крајот од Аутбек во Нов Јужен Велс, Австралија, што беше уште една идеална позиција. "Возбудливо е. Можеби изгледа само како црна точка на Сонцето, но ако размислиме, ова е еден од неколкуте моменти во кои може да се види планета во движење", рече тој.

Посматрачите од Обединетото Кралство го следеа настанот и покрај мошне облачното време во земјата.

Научниците го посматраа поминувањето за да испитаат идеи кои ќе им помогнат да ги испитаат планетите како Земјата во галаксијата, и да дознаат повеќе за Венера и нејзината комплексна атмосфера. Поминувањата на Венера се случуваат четири пати во приближно 243 години. Поточно, тие се случуваат во двојни настани оддалечени околу осум години, а тие двојни настани се раздалечени за околу 105 или 121 година. Причината за долгите интервали е фактот дека орбитите на Венера и на Земјата не лежат во истата рамнина, а поминување може да се случи само ако двете планети и Сонцето се наоѓаат точно во една линија. Тоа се случи само седум пати претходно во телескопската епоха: во 1631, 1639, 1761, 1769, 1874, 1882 и 2004 г��дина. Идните двојни настани нема да се случат до 2117 и 2125 година.

Феноменот има посебно историско значење. Поминувањата во 17 и 18 век биле искористени од тогашните астрономи за да ги разработат фундаменталните факти за сончевиот систем. Користејќи метод на триангулација (паралакса) тие успеале да го пресметаат растојанието меѓу Земјата и Сонцето - т.н. астрономска единица (АУ) - за која денес знаеме дека е околу 149,6 милиони км. Тоа им овозможило на научниците да добијат прва реална слика за опсегот на работите надвор од Земјата.

Тоа не значи дека поминувањето на Венера во 2012 година се смета само како шоу, без интерес за научниците. Планетарните поминувања денес имаат клучно значење бидејќи претставуваат една од најдобрите методи за откривање светови кои орбитираат околу далечни ѕвезди.

Истражувачите, исто така, ја посматраа Венера одблиску за време на поминувањето, и ја искористија приликата да ги испитаат средните слоеви од атмосферата на планетата - нејзината мезосфера. Тие бараа многу тенок светлосен лак, наречен ореол, што може да се види само кога Венера едноставно го допира работ на сончевиот диск на влез и излез. Светлината и дебелината на ореолот зависи од густината и температурата на атмосферските слоеви над облачните врвови на Венера.

Посматрањата на ореолот се комбинираат со податоците од европското вселенско летало "Венера експрес" во орбитата околу планетата за да се обезбедат информации за ветриштата на големи висини.

Атмосферата на Венера доживува суперротација. Тоа значи дека целата атмосфера кружи околу планетата за четири земјени денови, во тело што се врти само еднаш во 243 земјени денови. (Би-Би-Си)


Статијата е прочитана 965 пати.

Испрати коментарДански компании заинтересирани за можностите за инвестирање
Нова кандидатура за поранешниот градоначалник на Велес
Орден за македонски лекари што спасија норвешки војник
Нов масакр во сириската провинција Хама
Се урна ѕид на тетовското Кале стар 200 години
Почна изградбата на нова црква во Ново Лисиче
Задолжницата нема да го реши проблемот со ликвидноста
Хорор на автопатот Скопје-Атина
(ОБНОВЕНО) Сега Кипар ќе не турка во ЕУ
Од утре топол бран со температура до 38 степени
Нова демократија пак го обвини македонскиот државен врв
Попоски - Македонија да биде наградена за реформите
(ФОТО) „Не забораваме!“ - граѓаните потсетија на Мартин Нешкоски
Земјотрес од шест степени во југозападна Македонија
Мешовитиот комитет ќе побара почеток на преговорите со Македонија
Фридом Хаус - Македонија е полудемократска земја
(ВИДЕО) Член на Златна зора „делеше“ шлаканици во емисија во живо
Двајца загинати во тешка сообраќајка кај Демир Капија
(ФОТО) Двокатен автобус удри во зграда на ул. „Даме Груев“
Собранието го усвои ребалансот на Буџетот за 2012
Сириза е за сложено име на Македонија со географска одредница
Пандев три плус една година во Наполи
Словенија цврсто стои зад евроинтеграцијата на Македонија
Социјални компјутери за 3.000 апсолвенти
Идната недела нов тендер за ОХИС
Тодоров - Да се реновираат шалтерите во здравствените установи
Почина јапонскиот принц Томохито
Cisco Expo 2012 - Бизнисот и Владата да ги користат иновациите за поголем развој
Биг Мек зависи од Македонија
Поддршка од Финска за влез на Македонија за ЕУ
Вардар исфрли уште еден труп
Трагична сообраќајка на патот Кавадарци - Ресава
Самоубијци однесоа во смрт 22 лица
Дачиќ - Нема мнозинсво за српска влада
Претепан поранешниот началник на УБК, Хисен Муслиу
Обама - воин со беспилотни летала
Директен лет Скопје - Дубаи од октомври
ДУИ ја прослави 10-годишнината од своето основање
Премиерот Груевски во посета на Финска
Денеска почнува „Cisco Expo 2012“
Собранието треба да гласа за ребалансот на Буџетот за 2012
СДСМ
ВМРО-ДПМНЕ - Каде одеа парите во времето на СДСМ?
Ставрески - За два дена исплатени 25 милиони евра
Учениците фрлаа стари книги и тетратки за поздрава животна средина
Бројот на жртви од авионската несреќа во Лагос е речиси 200
Судење на прилепчанецот кој си ја уби девојката
Тодоров им закажуваше прегледи на болните
МАНУ е задоволна од своите нови академици
Груевски - Шведските компании ќе инвестираат надвор од еврозоната
Одложено судењето за приведен во „Монструм“
Шврговски - Црвенковски не издал државна тајна
Заканувачки пораки на возила во Тафталиџе
Папата не се плаши од „Ватиканликс“
Продадена железарницата во Сисак за 30 милиони евра
Жена настрада при пад од тераса од четврти спрат
Вардар исфрли удавена скопјанка
Учениците ќе собираат стара хартија
Франција оди на парламентарни избори
Владиниот тим од Шведска заминува во посета на Финска
Избрани шест нови академици во МАНУ
Мартин Нешкоски - една година потоа
Тројца планинари загинаа, двајца се водат исчезнати на Монт Еверестkonsterniran, 07.06.2012 11:00:51
Ova beshe nastan na denot vo cel svet. na site tv izednachuvanjeto vo ista linija na Venera so Sonceto i Zemjata beshe prva vest, samo kaj nas odeshe vo zanimlivosti. Kaj nas e najvazhno dali Gruevski frlil nekoja lopata i dali nekoj politichar mu spushtil neshto na nekoj drug. Zhalna i primitivna Makedonija. Popatno, edna od 4-te najbarani profesii vo Amerika e, astrofizichar! Tolku od toa kade se naogjame vo razvieniot svet
Tina, 07.06.2012 12:12:11
Ajde Jovo, na novo, i taka si odi vremeto, a civilizacijata na vaa zemja se zanimava so vojna. Oste ratuvame za covecanstvo i toj napredok, koji ne ni doaga lesno. Nekogas Mars bese deka e zemjata sega. Se odaleci i ne e za zivot. Buducnost na Zemjata e ista. Ako pocneme da bombardirame Venerata so infra strukturni bombi za menuvanje na atmosverata, eden den site ke se selime od zemjata koja poleka umire i ke stane kao Mars. A venera ke bide oddalecena od sunceto kao sto e zemjata denes. I taka sme se selile of Mars do Zemjata, i ke se selime od Zemjata do Venera. A toa ke stane, pred da mlechiot pat se sudira so Adromeda. Posle toa se, ich ne mi e gajle, ha,ha,ha.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 15°C

Ведро

Петок
Сончево
Макс: 32°C, Мин: 16°C

Сабота
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 18°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ИНТЕРВЈУ) Можеме да се договориме со СДСМ
Лидерoт на ДПА, Мендух Тачи, вели дека никогаш нема да соработува со сегашната ВМРО-ДПМНЕ, што не значи и никогаш повеќе...
(ИНТЕРВЈУ) Политиката нема да престане да се меша во театарот
„Често мислам дека нашиот театар како да не сака да каже ништо, или тоа што сака да го каже не значи ништо“, вели режисе...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |