Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
08.06.2012, 13:07

(ЕВРО ВЕСТИ) Баерн Минхен со десетмина играчи на ЕППо веста за смртта на неговиот татко, англискиот голгетер Џермејн Дефо го напушти тренинг-кампот во Краков и се врати во родната Англија

Европскиот клупски вецешампион Баерн Минхен ќе има најмногу играчи на ЕП. Списокот на фудбалери од баварскиот тим ќе го предводат имињата од германскиот состав, и тоа голманот Ноер, дефанзивците Лам и Боатенг, играчите од средниот ред Швајнштајгер и Крос и напаѓачите Милер и Гомез. Покрај играчите од составот на „панцерите“, на ова ЕП од баварскиот тим ќе настапи и Хрватот Прањиќ, како и Робен и Марк ван Бомел од Холандија. Листата на играчи на Баерн ја комплетира Французинот Рибери.

Петмина дебитанти на првенството

Петмина фудбалери, од кои тројца голмани, ќе играат на Европското првенство во Полска и во Украина, а немаат воопшто настапено за своите сениорски репрезентации. Станува збор за Италијанецот Емануеле Џакерини (27), за Русинот Владимир Гранат (25), за англискиот голман Џек Батленд (19), за Хрватот Иван Келава (24) и за Данецот Каспер Шмајхел, син на легендарниот Петер Шмајхел.

Дефо се врати дома по смртта на татко му

По веста за смртта на неговиот татко, англискиот голгетер Џермејн Дефо го напушти тренинг-кампот во Краков и се врати во родната Англија. Само еден ден пред почетокот на ЕП селекторот Рој Хоџсон нема да повика замена за играчот на Тотенхем. Дефо се очекува да се врати пред понеделник, термин за кога е закажан првиот натпревар на „Гордиот Албион“ со европскиот шампион од 2000 година, Франција. Овој меч 29-годишниот играч се очекува да го почне од клупата за резерви.

Засега на списокот на Хоџсон во прв план во нападот му се Даниел Велбек и Енди Керол. Напаѓачот на Манчестер Ј., Вејн Руни, поради суспензија ќе ги пропушти првите два меча.

Во последниот подготвителен натпревар за претстојното ЕП со Белгија, Дефо влезе во игра во второто полувреме, а Англија славеше со 1:0.

Италијанците и Холанѓаните го посетија Аушвиц

Фудбалските репрезентативци на Италија и на Холандија го посетија Аушвиц и им оддадоа почит на жртвите од најголемиот нацистички логор во Втората светска војна. Во паузата на подготовките за ЕП играчите од двата тима го посетија местото на југот од Полска каде што беше извршено едно од најголемите злосторства во светската историја.

„Нашите генерации имаа среќа што овие страшни сцени можеа да ги видат само на телевизија или да ги прочитаат во книги, но навистина е неверојатно кога тоа ќе го слушнете од тие што биле на местото на настанот и успеале да преживеат“, изјави италијанскиот дефанзивец Џорџо Кјелини.

Покрај Италијанците и Холанѓаните, Аушвиц го посетија и играчите на Англија и на Германија. Во нацистичкиот логор, кој беше изграден во 1939 година, убиени се 1,3 милиони луѓе, од кои 1,1 милион беа Евреи.


Статијата е прочитана 695 пати.

Испрати коментарОклахома поведе во финалето на НБА лигата
ЕП 2012 - Полјаците и Русите без победник во меч од висок ризик
ЕП 2012 - Чешка за шест минути ја урна Грција
(ЕП 2012) Шевченко за дебитантска победа на Украина
(ЕП 2012) Франција и Англија си поделија по бод
Надал по седми пат го освои Ролан Гарос
(ЕУРО 2012) Хрватите сигурни против Ирска
Хамилтон победник на Ф1 трката во Монтреал
Дождот го прекина машкото финале на „Ролан Гарос“
(ЕУРО 2012) Италија извлече реми против Шпанија
Мајами е вториот финалист во НБА плеј-офот
(ЕУРО 2012) Гомез кобен за Португалија
(ЕП 2012) Данска ја изненади Холандија
Шарапова победничка на „Ролан Гарос“
Ракометарите со пет гола предност ќе одат на реванш со Австрија
(ВИДЕО) Насилства на почетокот на ЕП, падна првата жртва
Германската тешка артилерија против Роналдо
Ѓоковиќ лесно против Федерер за финале со Надал
Русите демонстрираа сила против Чешка
Полска и Грција ремизираа на отворањето на ЕП
Болт одвај победи во Осло
Фудбалското лудило може да почне

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 29°C

Делумно облачно

Среда
Ведро
Макс: 32°C, Мин: 13°C

Четврток
Сончево
Макс: 30°C, Мин: 13°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Одлуката на Хашкиот суд е важна, но таа не го решава прашањето за името

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |