Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
26.10.2012, 14:41

(ФОТО) Николиќ: Спорот меѓу МПЦ и СПЦ не е нерешлив

Според српскиот претседател добрите односи на Македонија и Србија како држави, ќе придонесат црквите поинаку да размислуваат за својот спор

ФОТО: Петр Стојановски

Не гледам нерешлив спор меѓу Македонската и Српската православна црква, изјави српскиот претседател Томислав Николиќ по денешната средба со македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов во Скопје.

- Многу работи зависат од добрите односи на Македонија и Србија како држави и ако успееме да ги убедиме сите граѓани дека нашето пријателство е искрено тогаш и нашите цркви ќе почнат поинаку да размислуваат за својот спор, рече Николиќ.

Македонскиот претседател посочи дека како претседатели треба да помогнат да се воспостави дијалог и да почне комуникацијата меѓу свештените лица и црквите.

- Имаме добра волја да помогнеме во дијалогот, но ние не сме тие кои носат решенија за такви прашања според надлежноста што ни е дадена со Уставот на нашите држави и знаеме до каде можеме да одиме како државници. Црковните прашања бараат црковен одговор, рече Иванов.Во врска со изјавата на владиката Бачки Иринеј, Николиќ рече дека владиката реагирал на коментарите во медиумите дека државата не треба да се меша во овој спор. Иринеј, како што рече Николиќ, не го оспори правото на двете држави да помогнат да се реши спорот меѓу црквите. - Јас сметам дека тоа беше знак дека црквите сами не можат да го решат ова прашање, или барем не во ова столетие, додаде српскиот претседател.

Николиќ прашан за неговиот став од времето кога ја предводеше опозицијата дека ако биде претседател Србија ќе го промени односот кон уставното име на Република Македонија, кажано во контекст на признавањето на Косово, децидно одговори дека Србија не размислува за промена на ставот кон името на Република Македонија.

- Јас не сум во опозиција, денес сум претседател на држава. И за многу работи мора да размислувам така како што тоа ќе се одрази на судбината на државата и на народот. Тоа беше емотивно реагирање кога Македонија ја призна независноста на Косово и Метохија. Но, тогаш кога Србија го откажа гостопримството на амбасадорот на Македонија во Белград реков дека тоа е срамота. Реков, еве ја пронајдовме помалата држава од себе за да ја казнуваме, рече Николиќ.

На новинарско прашање за спорот меѓу Грција и Македонија, Николиќ одговори дека и двете земји и се пријатели на Србија и оти како што е загрижен за својата држава да стане членка на ЕУ, така е загрижен и за Македонија.- Ја гледам гордоста на Македонија која инсистира на името, но и гордоста на Грција која исто така инсистира за името и сметам дека треба да се разговара затоа што без разговор ништо не може да се реши, рече Николиќ.

Македонскиот претседател во врска со евроинтеграциите посочи дека и Македонија и Србија имаат препреки на тој пат, но дека сите проблеми кои постојат можат да се решат со дијалог, бидејќи само така се доаѓа до решение.

- Од интерес на Македонија е да има интензивни разговори со јужниот сосед кој претставува препрека за нас на патот кон ЕУ. Се надевам дека ќе се најде решение ако се има желба за тоа, истакна Иванов.

Николиќ посочи дека Србија и Македонија имаат испреплетено минато, заедничка иднина и заедничка цел - членство во ЕУ, на кој пат имаат проблеми, но прават се да ги остварат потребните стандарди.

- Меѓу нас има прашања, но тие не се нерешливи, истакна Николиќ и додаде дека ако се следи тоа што го посакуваат граѓаните на Македонија и Србија, т��гаш двете земји ќе ги имаат најцврстите врски.Билатералната средба на двајцата претседатели се одвивала во духот на добрососедските односи. Иванов и Николиќ разговарале и за процесите на двете земји за европските интеграции, а било заедничко констатирано дека економската соработка меѓу Србија и Македонија се одвива во добар правец, но дека е потребно интензивирање на трговската размена.

Николиќ му се заблагодари на Иванов и на македонското државно раководство за можноста делегација на Србија да ја одбележи 100-годишнината од почетокот на Балканските војни. - Овде сум и за да присуствувам на одбележувањето на 100-годишнината од Балканските војни. Србија сите големи битки на Балканот ги водела на територијата на Македонија, рече Николиќ.

Ова е прва официјална посета на Томислав Николиќ по изборот за претседател на Србија.

Според агендата, Николиќ утре ќе посети три српски семејства во валандовското село Сретеново, а заедно со Иванов во Валандово ќе присуствуваат на 13. традиционална манифестација „Валандовска ракијада 2012“ и ќе ги посетат винариите „Еленов“ - Вила Марија и винарија „Стоби“.Статијата е прочитана 1006 пати.

Испрати коментар(ФОТО) Митинг на здружената опозиција во Скопје
Новите полициски возила дојдоа во Скопје
Уапсен грчки новинар поради објавувањето на „листата на Лaгард“
(ФОТО) Србите славеа во Македонија, ВМРО-ДПМНЕ се правда
Силен пожар ја пеплоса куќата на Груевски
Отворена втората делница од проширениот „Гологанов“
Украдени вредни икони во Гостиварско
Канонизирани четириесетте битолски маченици
Невработените повторно ќе се пререгистираат
Г.г.Стефан - Предлог на Николиќ е за поздравување
Парламентарни избори во Украина
„Виз Ер“ почна со летови од Скопје до шест европски дестинации
„Њујорк тајмс“ го поддржа Барак Обама
Опозиција денеска на митинг во Скопје
Цунамито од земјотресот во Канада стигна до Хаваи
Источниот брег на САД се подготвува за Сенди
Макрадули очекува голема посетеност на денешниот митинг
Гинеколошката болница „Мајка Тереза“ доби нов современ објект
Паскрел - Името не треба да биде услов за влез во НАТО
Промовирани реконструираните фасади на објектот „Пелистер“
(ФОТО) Иванов и Николиќ ја посетија „Валандовска ракијада 2012“
Бичиклиски - Фирма на роднина на Заев добива пари од Општина Струмица
Скопјанец пронашол рачен ракетен фрлач во Чаир
Еврообврзницата им донесе 10 милиони евра на пензиските фондови
Српската Влада со пакет мерки за спречување на лажните азиланти
Наскоро во сила Механизмот за укинување на безвизниот режим
„Гардијан“ - Златна зора се инфилтрира во грчката полиција
Казната затвор на Берлускони намалена на една година
Утре почнува зимското сметање на времето
ДПА ќе настапи самостојно на локалните избори
Груевски и Николиќ се заложија за добрососедски односи
Берлускони осуден на четири години затвор
Опозицискиот Сојуз ги претстави кандидатите за градоначалници во Скопје
За девет месеци буџетскиот дефицит колку за цела година
Просечната нето плата во август 20.965 денари
Корисниците на ОНЕ ќе сурфаат преку Сан Вајрлес
Наградата „Сахаров“ за ирански активисти
Полицаец вмешан во шверц на лажни азиланти во ЕУ
Директор на „Ексон мобил“ убиен во Брисел
Самарас го величеше Александар Македонски во Солун
Дијаспората ќе вади пасоши во македонските дипломатски претставништва
На Груевски не му се брза со одговорот до Грција
Викендот обилни врнежи и засилен ветер
Владата ќе отвора банка за матични клетки
„Окта“ од наредната недела ќе пласира готови производи
Бразилка роди близнаци на 61 година
Маите демантираат - Нама да има крај на светот на 21 декември
Филе - ЕУ мора да го задржи фокусот на проширувањето
ЕБOР - Годинава растот на македонската економија само 0,3 отсто
Покренато обвинение за „Монструм“
Мемети - Во Македонија има насилството врз децата и меѓу нив
ОМД ja критикува Клинтон за изоставувањето на Македонија
Над 40 Авганистанци убиени во бомбашки напад во џамија
Министрите на ЕУ за итни мерки за запирање на лажните азиланти
Кремљ демантира дека Путин има здравствени проблеми
(ФОТО) Обама гласаше во Чикаго
Создаден ембрион од тројца „родители“
Атина никако да го финализира договорот за штедење
Српскиот претседател Николиќ во посета на Македонија
Јани Макрадули кандидат за градоначалник на Скопје
(ФОТО) Спасувачка „драма“ на Матка
Поголеми субвенции за извоз на земјоделски производи
Маскиран во кловн силувал деца и сликите ги ставал на интернет!
Фатена група која продавала девојчиња од Македонија и од Косово
СДСМ ги критикува трошоците на власта за „Скопје 2014“
Грција чека одговор на Меморандумот
„Дојче телеком“ во Македонија и Хрватска ќе направи нов технолошки исчекор
Велика Британија излезе од рецесија
Норвешка донираше подвижна болница за АРМ
„Амнести интернешнл“ ја осуди прекумерната употреба на сила во ЕУ
Производите на „Витаминка“ во Обединетите Арапски Емирати
Санкции за работодавците, благосостојба за работниците
Владата ќе субвенционира решавање спорови со медијација
Хилари Клинтон на балканска турнеја без Македонија
Предлогот на Николиќ ја раскара СПЦ
Враќањето на визите би бил погрешен и радикален чекор
Повреден градежен работник во Бунарџик
ЕК негира каков било договор меѓу Грција и „тројката“
Бугарија ќе распише референдум за нова нуклеарка
Муслиманите слават Курбан Бајрам
Попоски на средба со Вишеградската група
„Аман“ ќе поднесе тужба против Регулаторната комисија и ЕВН
Осумнаесетгодишник се фрли од зграда во Карпош
Македонија ќе почне со преговори ако одобри Советот на ЕУ
Опозицијата се обедини во Сојуз за иднината
Момче почина туширајќи се во сопствената куќа
(ФОТО) Отворена новата зграда на Министерството за надворешни работиIzjava na dr Igor Janev za mediumite, 26.10.2012 16:44:49
Mislam deka pretsedatelot George Ivanov treba da ja prifati pokanata za razgovor od pretsedatel Tomislav Nikolik, koi e vo implicitna forma ponuden preku izjavata prenesena od Makedonskite mediumi. Se raboti za ozbilna ponuda od Nikolik koj saka da go reshi problemot megu SPC I MPC so konstruktiven kompromis. Ovde kompromisot ne doveduva vo prashanje bitni celi na makedonskata nadvoreshna politika. Smetam deka ovaa shansa Makedonskoto rakovodstvo nesmee da ja ispushti, bidejki vkluchuvanje na MPC vo krugot na priznaeni crkvi pretstavuva vrven nacionalen prioritet za nahite nacionalni interesi. So Tomos od SPC poslednoto otvoreno prashanje megu dvata naroda I dvete drzhavi konechno bi bilo zatvoteno. Ovoj chekor bi mnogu pridonesol I vo anuliranjeto na strategiite na Grchkata crkva nasocheni kon kreiranjeto tenzii okolu problemot na crkovnoto ime, kako del na opshtata strategija vodena od grchkata vlada vo pravec na nepriznavanjeto makedonskiot identitet I makedonskoto ime

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 16°C

Обилни врнежи

Недела
Обилни врнежи
Макс: 22°C, Мин: 8°C

Понеделник
Обилни врнежи
Макс: 20°C, Мин: 2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (37)
Власта никогаш не е доволна. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Интервју - Уметноста е начин на комуникација
Ликовниот уметник Игор Јосифов и во МСУ, како на повеќе места во светот, ја привлече публиката со своите дела...
Интервју - По сето актерство во денот, ѕиркам во очите на Ахил
Јас бев пионер во нешто што сега е веќе етаблирано. Синхронизацијата беше, можеби, мојот најголем професионален ризик, к...
(ФОТО) Обама гласаше во Чикаго
Со предвременото гласање тој стана првиот американски претседател кој гласал пред денот на изборите...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |