Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
13.01.2013, 17:08

ДУИ: Владата има чист легитимитет од граѓаните

Oд партијата гарантираат одржување фер и демократски локални избори и ја повикаа опозицијата да се врати во институциите

Македонската влада има чист легитимитет од мнозинство граѓани, вклучувајќи го и двојното етничко мнозиство од неодамнешните предвремени парламентарни избори на кои граѓаните ги одобрија програмите на политичките партии, а кои се трансформирани во владината програма и тие очекуваат таа да биде имплементирана до крај.

Ова е еден од заклучоците донесен на денешната седница на Претседателството на Генералниот совет на ДУИ во врска со барањата од страна на македонските опозициски партии за предвремени парламентарни избори и реформирање на владата.

Според ДУИ, земјата е во стабилна политичка ситуација, институциите функционираат во согласност со Уставот и законите. Тие со повик до опозицијата да се врати во институциите и низ заедничка дебата да се решат предизвиците со кои се соочува земјата. Воедно, од партијата гарантираат одржување фер и демократски избори според меѓународните стандарди.

- ДУИ во својата 10-годишна активност покажа дека секогаш кога таа организира избори во секое ниво тие се мирни, фер и демократски. И овој пат ДУИ превзема највисока морална и политичка одговорност да гарантира одржување на избори, во кои ќе се применат највисоките стандарди препорачани од страна на ОБСЕ/ОДИХР, се наведува во соопштението.

Партијата, се додава, останува посветена на стратешките цели на државата за спроведување на евро-атлантската интеграција и подобрување на животниот стандард на граѓаните.


Статијата е прочитана 506 пати.


Испрати коментарАмбасадорот Стефков го топи мразот во Атина
Изненадување на изборите во Чешка
Отворен базенот во Карпош
„Аман“ собра над 10.000 потписи
(ФОТО) Донација на семејството Керим за „Аџибадем - Систина“
Опозицијата го сели „граѓанскиот парламент“ и во другите градови
Над 300 лица со симптоми на грип
Да зајакнат капацитетите на женското лидерство
Дете нападнато во напуштен вагон
(ФОТО) Бесими - Станавме земја која го „извезува мирот“
Препораката за преговори останува
Украден сеф со 115.000 евра
До 2020 треба да се отворат 600 милиони работни места
Горивата поскапуваат за еден до два денари
Депардје ја критикува руската опозиција
Даблин не се откажува од Ерван Фуере
Амбасадорот Стефков ќе се сретне со заменикот МНР на Грција Куркулас
Притисок и закани за активистка за правата на Македонците во Грција
(ФОТО) Француската авијација елиминира 60 џихадисти
Неонацистите се реална закана за Европарламентот
Лавров - Не е предвидено Асад да се повлече од власт
Чавез се бори за својот живот
Нов контингент на АРМ заминува во Авганистан
(ФОТО) Со „калашников“ нападната централата на Нова демократија
Груевски - Ајде на локални избори со најзасилен мониторинг
ДИК - Списокот е прочистен, може да се оди на избори
(ВИДЕО) „Монструм“ најгледано видео
Арифи и Бејта дел од кандидатите за градоначалници на ДУИ
Македонија во винска офанзива
СДСМ не отстапува од јавно прокламираните цели
Тројца повредени од експлозија на боца со пур пена
Нова група 10.000 пензионери на бесплатна бања
Српскиот парламент ja усвои Резолуцијата за Косово
Нов случај на силување патничка во автобус во Индија
(ФОТО) Повторно немирна ноќ во Белфаст
Француското воено воздухопловство спроведува акции во Мали
ВМРО - ДПМНЕ го повика СДСМ да се врати во Собранието
Македонците од Голо Брдо бараат изучување на македонскиот јазик
(ФОТО) СДСМ го одржа Маршот за вистината
Волерс - Опозицијата и власта да ги надминат несогласувањата
Српскиот Парламент ќе расправа за предлог-резолуцијата за Косово
Белата куќа го одби барањето да конструира „Ѕвезда на смртта“
Грчкиот Парламент одобри нови даночни измени
Македонија во ново руво на Виенскиот саем за туризам
Нови владини мерки за поддршка на земјоделското производство
Почнува Вевчанскиот карневал
Полицијата заплени трговска стока увезена без потребната документација
Грчките медиуми за посетата на Нимиц на Скопје
Пет години од хеликоптерската несреќа кај Блаце
Лани на аеродромите поминале над 900.000 патници
Иванов ги поведе амбасадорите во Берово
Полицаец знаел кои се атентаторите на Марјан Тушевски
Плаќањето по успешност останува, повисоки плати за докторите специјалисти
Односите меѓу Македонија и Австралија во нагорна линија
Мијалков гo тужи Фокус за клевета
(ФОТО) Нимиц виде клима за компромис
Македонски државјанин фатен со тон марихуана
СДСМ - Има време до 24 март да се договориме
Нимиц ќе му рапортира на Василакис
Експлозијата во Загреб не е терористички напад
Избори ќе има - на 24 март
Џими Сaвил 60 години злоставувал деца
Цените на индустриските производи повисоки за 5,3 отсто
Наградна игра на ЕВН Македонија за редовните плаќачи
Петмина загинати во семејно насилство во Софија
Бесими-Гунагли - Интензивирање на македонско-кинеската соработка
Белгија не му дава пасош на францускиот милијардер Арно
„Евро“ на кирилица на банкнота од пет евра
(ФОТО) Нимиц се сретна со Иванов и Попоски, попладнево со Груевски
Нуланд - Му помагаме на Нимиц и се надеваме на заемно прифатливо решение
Постигнат договор меѓу Синдикатот за здравство и министерот Тодоров
Претседателот Иванов се сретна со кинескиот министер за одбрана
ЕУ и САД побараа дијалог меѓу власта и опозицијата
Вељаноски ќе ги распише локалните избори за 24 март
Од понеделник Кубанците ќе можат да патуваат во странство
Полицијата во Словенија штрајкува
Кинескиот министер за одбрана во посета на Македонија
Билетите за инаугурацијата на Обама достигнаа две илјади долари
Повеќе експлозии одекнаа во Загреб, едно лице повредено
Нимиц ќе разговара со македонскиот државен врв
Една плата за вработените во ОХИС
Хаки Азири - „Стравувам за сопствениот живот“
Условни затворски казни за обвинетите во случајот „Бришач“
Нимиц пристигна во Скопје
Вељаноски утре ќе ги закаже локалните избори
Лустрирани двајца нови кодоши
Сендвичи ќе се продаваат во стилски киосци
ССМ и работодавачите потпишаа колективен договор за хемиската индустрија
Турска компанија ќе произведува медицински помагала во Македонија
Годинава македонското место во ЕУ и НАТО ќе биде појасно
НБРМ доби нова локација за изградба на сопствен објект
Лустраторите Гешоски и Витановски доставија оставки до Собранието
СДСМ во сабота ќе организира Марш за вистината
Во Србија пронајдени тела на четири момчиња
Моторџиите за зелен картон ќе плаќаат 1.850 денари
Белград бара автономија на српските општини во Косово
Mалку детали за тројното убиство во Курдскиот институт во Париз
Македонија најдобра во регионот според индексот на економски слободи
Состанокот во Атина - корисен и конструктивен
(ФОТО) Ерусалим зафатен од снежна бура
Хонгконг по 19. пат прогласен за најслободна економија во светот
Брахими - Нема место за Асад во преодната влада во Сирија
(ФОТО) Шефот на „Гугл“ го повика Пјонгјанг да дозволи интернет во земјата
Нимиц утре на средби со македонскиот државен врв
(ФОТО) Во пожар во ГТЦ изгореа кафуле и дуќанpile, 13.01.2013 18:40:26
Oд партијата (se misli na DUi) гарантираат одржување фер и демократски локални избори и ја повикаа опозицијата да се врати во институциите.Garancijata za fer i regularni lokalni izbori koalicioniot partner na DPMNE inaku zalozjnik za smetka na avtenticnoto tolkuvanje na Zakonot za amnestija i predmet za politicko tendersko pazarenje,najmogubrojnata albanska politicka partija vo R.Makedonija DUI,proizleguva od dosegasnoto megjunarodno pozicioniranje na Drzjavata kako vo nadvoresnata politika so postignatoto fijasko na patot na NATO i EU integraciite, so fingiran najpozitiven EI za napredokot, za smetka na predavstvoto sogkasnost za resenie voi rana faza na sporot za imeto,a posebno na planot na demokratijata i demokratskite vrednosti za vladeenje na pravoto i Ustavnata izdvoenost na partijata od Drzjavata i nezavisnosta na izvrsnata od sudskata vlast,koi negativni sostojbi se ostro kritikuvani od relevantni megjunarodni institucii.A evro integraciite i resorot pravda gi rakovodi DUI
revoltiran, 13.01.2013 19:02:22
Vi posakuvam da go doziveete istoto ona sto go dozivea opozicijata na 24.12.2012 so nasilnickoto, nedelovnicko, protivzakonsko i neustavno donesuvanje na Budzetot za 2013 god. samo ovoj pat koga ce se nosi Zakonot za braniteli, a opozicijata soodvetno ce vozvrati so soopstenie deka zemjata e vo stabilna politicka situacija, instituciite funkcioniraat soglasno Zakon i Ustav ...

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 4°C

Облачно

Понеделник
Делумно облачно
Макс: 7°C, Мин: 1°C

Вторник
Ветровито
Макс: 9°C, Мин: 2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (50)
Вдовицата на Тито стана обична граѓанка
Звукот треба да го инспирира слушателот
„Самата наративност на музиката дозволува апсолутно индивидуално доживување“, вели перкусионистот Гоце Наумов, член на г...
Интервју: Гудрун Штајнакер - ЕУ не затвора очи околу Македонија
Со оглед на контрадикторните информации за актуелниот спор меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, тешко ми е да оценам дали една од две...
Непростливи неправди на „Оскарот“
Американската академија на филмски уметности никогаш им го нема доделено „Оскарот“ на легендите на филмот, како Алфред Х...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |