Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
02.05.2012, 17:02

СДСМ поднесе интерпелација, Ставрески подготвен

Пратеничката група на СДСМ вчера до претседателот на Собранието поднесе интерпелација за работата на вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески. „Сметаме дека министерот Ставрески во изминатите години е најодговорен за катастрофалните економски политики што ги води Владата“, изјави Марјанчо Николов, пратеник од СДСМ. Според него, со буџетската политика не се креира развој, туку граѓаните и македонското стопанство дополнително се задолжуваат.

„За овие шест години оваа Влада не може да се пофали со еден енергетски проект, ниту со гасификација, ни со изградба на патишта“, изјави Николов.

Ставрески возврати дека поднесувањето интерпелација за работата на секој министер е демократски чин и право на политичките партии во Собранието. „Со задоволство ќе присуствувам на седницата на која ќе се дебатира, и треба да се дебатира за економските состојби, за начинот на кој Владата се справуваа со големите предизвици“, посочи Ставрески. Тој очекува конструктивна и остра дебата. „Подготвен сум за прашањата во делот на економијата, за состојбите со БДП, невработеноста, странските инвестиции, долгот, субвенциите, платите, пензиите. Подготвен сум да се соочам со секој претставник на опозицијата во парламентот, а и со оној кој ја најави интерпелацијата, претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски“, изјави Ставрески. (Н.Н.Ф.)


Статијата е прочитана 599 пати.

Испрати коментарИнтерпол ќе ги бара двајцата убијци од Смилковци
НБРМ ја ревидира проекцијата за растот на економијата на 2 отсто
НБРМ ја ревидира проекцијата за растот на економијата на 2 отсто
Владата ја укина забраната за откуп на старо железо
Попоски - Грција и регионот ќе имаат полза од македонското членство во НАТО
Амбасадата на САД ќе го следи судскиот процес
Двајца загинати во сообраќајки во Скопје и Градско
„Луфтханза“ укинува 3.500 работни места
Оланд останува фаворит во претседателската трка
Нестабилно време, пороен дожд, грмежи, ветер и услови за град
Патоказот за целите од пристапниот дијалог со ЕУ презентиран во Собрание
Самарас не прифаќа фалсификување на историјата на Македонија
Уапсените во притвор, затворите ја зголемија безбедноста
(ФОТО) Осомничените терористи за масакрот
Тројца пукале во жртвите
Медиумите на албански јазик со сомнежи за „Монструм“
Нема повреда на мислата во случајот Гелевски-Латас
Воз удри во „југо“, двајца се повредени
Поднесени пет кривични за тероризам за масакрот кај Смилковци
Обвинителството ќе бара максимална казна за убијците
Јанош Адер е новиот претседател на Унгарија
Почина Хрватка избодена од илјада пчели
Странските медиуми за операцијата „Монструм“
Во Атина откриени 12 ХИВ позитивни проститутки
Јункер го поддржува Шојбле за нов шеф на еврозоната
Од викендот пониски температури за 2 до 3 степени
Шервуд-Рандал - Обама работи напорно зад сцената за Македонија
Британски суд нареди блокада на сајтот „Пајрат беј“
Шест мртви во самоубиствен бомбашки напад во Кабул
Реакција на ДУИ - Албанците не прифаќаат колективна одговорност
Обама - Цeлта да се победи Ал Каеда е достижна
Oбјавeн составот на новата Влада на Романија
Во Собранието расправа по ребалансот на Буџетот за 2012
(ФОТО) Сторителите на масакрот донесени во Кривичниот суд
СДСМ побара плати за работниците од ОХИС
Интерпелација за Ставрески, за дуел ќе почека
Биг Мек се жали на третманот во Скопје
Исламски радикали уапсени за „Смилковци“
ССНМ
Се лизга слободата на печатот во Македонија
Светот го одбележа 1 Мај
Нови документи за врските меѓу Саркози и Гадафи
Стартува проектот за нов клинички блок од 12 ката
Бамир Топи промовира своја партијаDobar prognozer, 03.05.2012 10:03:10
Ne go napadjate i ne go zemajte na cista dusa covekot. Odlicno si ja raboti rabotata, poisebno vo prognozite. Odma iz cuge prognozira kolkav ce ni e rastot na BDP-to i se nadevam deka nekogas i ce pogodi. Steta sto ne e vo metereologijata. So onie negovi prognozi ce ni prognozirase snezni poadavini vo juli i ce ne spasese od letnite gorestini.
Трпе, 03.05.2012 13:49:34
Не е проблемот во кум Ставре.Проблемот е во учителката која го учела математика.За ова самобендисана и пропагандна влада се некој друг е крив.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 23°C

Делумно облачно

Четврток
Локални грмотевици со дожд
Макс: 27°C, Мин: 12°C

Петок
Локални грмотевици
Макс: 27°C, Мин: 9°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |