Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
23.08.2012, 12:51

Ибраими и Тасевски тешко до ЛШМарибор загуби со 2:1 од Динамо во Загреб, Хапоел поразен со 2:0 кај БАТЕ Борисов во првиот меч од плејофот

Македонските фудбалски интернационалци Агим Ибраими и Дарко Тасевски ќе имаат тешка задача со своите клубови во возвратните средби од разигрувањето во Лигата на шампионите да изборат настап во фазата по групи. Ибраими беше стартер за Марибор и играше до 76 минута од натпреварот со Динамо во Загреб, во кој хрватскиот првак го совлада словенечкиот со 2:1. Тасевски и неговиот Хапоел Кирјат Шмона, пак, се враќаат со пораз од 2:0 од гостувањето во Белорусија кај БАТЕ Борисов, кој во второто квалификациско коло го елиминира Вардар.

Фудбалерите на Динамо го имаа најдобриот старт на средбите кои се одиграа синоќа. Почнаа со напади кон голот на Хандановиќ уште по првиот свиреж на судијата Чакир од Турција и им требаа само десет минути за гол, кој падна по одличната акција на Вида по десната страна. Тој нафрли пред голот на Марибор, а таму највисок во скокот беше Чоп, кој само ја смести топката во мрежата.

Гостите од Словенија израмнија со автоголот на Бадељ во 39 минута.

Цвијановиќ изведе слободен удар од аголот на шеснаесетникот, биеше ниско и силно, а Бадељ се обиде да интервенира и да ја исфрли топката во корнер, но место тоа го измами својот голман Келава. Играчот што ја затресе својата мрежа во вториот дел од средбата успеа да погоди, но во противничкиот гол. Капитенот на Динамо во 74. минута втрча во шеснаесетникот на Марибор и дојде до топката пред својот чувар, по што ја испрати во долниот десен агол од голот на противникот.

БАТЕ Борисов со убедлива предност од два гола патува за Израел кај тимот на Тасевски. Стрелец на двата погодока беше Родионов во 26 и во 78 мин.

Удинезе играше нешто поотворено на гостувањето во Брага (1:1), имаше повеќе од играта, а тоа беше крунисано со погодокот на Баста во 23. минута. Домашните фудбалери израмнија во 68 минута, кога Исмаили биеше од повеќе од 30 метри, а голманот Бркиќ беше немоќен да интервенира.

На големо изненадување, Малага имаше неверојатно прво полувреме против Панатинаикос, кое се покажа доволно за уверлива победа од 2:0. Демикелис во 17 мин. ја искористи мешаницата и упатената топка пред голот ја допре доволно за да и' ја смени патеката на движење и да ги измами играчите на противникот. Седумнаесет минути подоцна одбраната на гостите направи уште една грешка, Елисеу остана сам и биеше прецизно од далечина, поставувајќи го конечниот резултат.

Изненадување е и победата на АЕЛ од 2:1 против Андерлехт. Кипраните поведоа преку Доса Жуниор во 34 мин., израмни Мбокани во 62 мин., а победата на домашниот тим му ја донесе Мигел десет минути подоцна.

Резултати од вчера: Брага - Удинезе 1:1, АЕЛ Лимасол – Андерлехт 2:1, БАТЕ Борисов – Хапоел Шимона 2:0, Динамо Загреб – Марибор 2:1 и Малага – Панатианикос 2:0.

Во вторникот: Спартак Москва – Фенербахче 2:1, Базел – Клуж 2:1, Копенхаген – Лил 1:0, Хелсингборг – Селтик 0:2 и Борусија Менхенгладбах – Динамо Киев 1:3.

Реванш натпреварите се играат на 28 и на 29 август.

Статијата е прочитана 446 пати.

Испрати коментарМакедонските одбојкари убедливо поразени од Израел
Борусија Дортмунд со победа ја почна одбраната на титулата
Дебито на МЗТ во АБА-лига како домаќин на 2 октомври
Порто му го продаде Переира на Интер
Анжи маршира кон Лига Европа
Блејк со трета најбрза стотка во историјата
Вардар про водеше, па загуби од Барселона
Киксот на Валдез го остави Реал во битка за Суперкупот
Лeнс Армстронг ќе остане без седумте титули на Тур де Франс
Мекејлеб ги мина лекарските прегледи
МЗТ ќе „плови“ по Јадранот со буџет од 700.000 евра
Работнички и Напредок запрени во Купот
Балиќ во тандем со Лазаров во Атлетико Мадрид
Вардар про загуби и од Динамо Минск
Челзи со пресврт до победа против Ридинг
Вардар про почна со пораз во Добој
(ФОТО) Јаневски ќе гради победнички менталитет во репрезентацијата
Адебајор се врати во Тотенхем
Динамо Киев шампионски во Менхенгладбах
Поп Ацев трет во Гран-при серијата на ФИНА
Чеде Јаневски нов селектор на македонската репрезентација
Параолимпиец без раце со словачкиот премиер се поздрави со нога
Мекејлеб останува во репрезентацијата
Шаќири нов тренер на Шкендија
Наковска-Бикова и Каранфилов скромни пред Параолимпијадата
Сорос вложува во Манчестер јунајтед
Отфрлена жалбата на Ленс Армстронг
Антиќ не се откажува од репрезентативниот дрес?!
Манчестер Јунајтед поразен во Ливерпул на стартот од новата сезона
Комплетирано првото коло во Примера
При каменување на воз повредени четворица „Комити“ и полицаец
Условна казна од УЕФА за Работнички
Само бод за Реал Мадрид на стартот на Примера
Уапсени три лица од организацијата на трката Тара 2012
Шампионот Вардар поразен во Кичево
Федерер преку Ѓоковиќ до петтата титула во Синсинати
Двајца загинати и двајца тешко поврeдени на трката „Тара 2012“
Рекорден 11. триумф на Стојчев на Охридскиот маратон
Камерунецот Олинга најмлад стрелец во шпанската Примера
И Владо Илиевски се збогува со репрезентацијата
Ѓоковиќ и Федерер во денешното финале во Синсинати
Охридски маратон во полн сјај
Металург триумфираше на турнирот во Струга
Камерунецот Сонг во Барселона за 19 милиони евра
Илиевски од семејни причини го напушти Локомотив
Михајловски го засили Работнички
Металург и Динамо Минск во борба за трофејот на турнирот „Струга 2012“
Реал и Барса во битка за Шпанија и за „светска хегемонија“
Манчестер Сити ја почнува одбраната на титулата со Саутемптон
Седлоски - Играчите се за мене
Вермален нов капитен на Арсенал
Шарди го запре Мари во Синсинати
Пеле - Лондон постави олимписки стандард
Гечевски ја заврши репрезентативната кариера
Динамо Минск прв финалист на струшкиот ракометен турнир
Феникс потпиша со Џермејн О’Нил
Мартинез во Баерн за рекордни 40 милиони евра
Балиќ во Металург за 200.000 евра по сезона!?
Светската пливачка елита в недела на 26. Охридски маратон
Надал го откажа учеството на Ју-Ес опен
Ван Перси и официјално во Манчестер јунајтед!
(ФОТО) Пандев за минимална победа против Литванците
Македонија падна на 34. место
Бајнам на експериментална терапија на коленото
Квалификациите клучни и сезонава во Формула 1
На Франк Рибери и Карим Бензема ќе им се суди
Марадона би работел како тренер во Кина
Македонските надежи поразени од Португалија

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 36°C

Ведро

Сабота
Сончево
Макс: 39°C, Мин: 19°C

Недела
Сончево
Макс: 39°C, Мин: 20°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ВИДЕО) Отпуштен работник го уби шефот во Њујорк, десетина повредени
Астрономите пронајдоа докази како ѕвезда си ја јаде својата планета
Ѕвездата за која станува збор е позната како црвен џин, а таквите ѕвезди на почетокот се со маса скоро колку нашето Сонц...
(ИНТЕРВЈУ) Честа се спушти на најниски скалила
Етнологот Јелена Цветановска ги објави во книга своите истражувања на гревот и казната во народната култура во Македониј...
Големиот предизвик за новиот шеф на „Њујорк Тајмс“
За разлика од Би-Би-Си, Томпсон сега ќе мора да го направи истото во комерцијална компанија во која огласите и прод...
Хрватска: На чевларите им треба поправка
Главниот извршен директор на компанијата го опишува сегашно Борово како бледа сенка на поранешниот гигант, кој сега вогл...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |