Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
20.09.2012, 17:06

Кризата продава државен имот во Грција

Се распродава дел од имотот и на МНР во земјата и надвор од неа за исплаќање на грчкиот долг

Од нашиот дописник
Миркица ПоповиќАтина - Затегањето на грчкиот економски ремен ќе ги зафати и дел од зградите на грчкото Министерство за надворешни. По најавите за издавање ненаселени острови, грчката влада продолжува и со процената на државниот имот и финализирање на листата за продавање државен имот и згради кои не се користат. Како што најави грчкиот министер за надворешни, Димитрис Аврамопулос, грчкото Министерство за надворешни ќе стави на продажба и згради на Министерството низ светот кои не се во употреба. Грчкиот печат шпекулира дека се работи за згради во Лондон, Белград, Љубљана, Никозија и во Брисел како дел од планот Министерството да ги намали трошоците и да помогне за зајакнување на државниот буџет. Она што е познато како што потенцираше и самиот министер е дека ова се згради на дипломатската служба кои не се користат, а не амбасади кои се се' уште во функција.

Додека се објави официјалната листа, во печатот се шпекулира дека се работи за продажба на конзулската резиденција во Лондон, која, наводно, се наоѓа во вториот најскап дел на Лондон, осумкатна зграда од 2.850 квадратни метри во Брисел, зграда во барокен стил на површина од 2.376 квадратни метри во Белград, зграда во Љубљана и имот од 8.000 квадратни метри во Никозија на Кипар. Весникот „Гардијан“ забележува дека резиденцијата во Лондон, според населбата во која се наоѓа, би можела да биде продадена за околу 12 милиони фунти, посочувајќи дека резиденција во близина на грчката лани била ставена за продажба со почетна цена 17 милиони фунти.

Покрај овие згради, весникот „Етнос“ посочува дека на листата на згради за продажба ќе се најдат уште 3.152 згради и имоти што и' припаѓаат на државата и не се користат, од вкупно досега проценети над 80.000 згради. Во следниот период ќе се продолжат процедурите на процена на имотот со цел и да се донесат повеќе средства во државниот буџет, но и да се намалат државните трошоци за одржување овие имоти. Меѓу недвижностите за кои ќе се бара нов приватен сопственик се наведува и еден од имотите на грчкото кралско семејство, имотот Татои. Овој имот, наводно, ќе се продава или издава на долг период со лизинг. Имотот бил летна резиденција на кралското семејство, кое го купило во 1870-тите години. Се зборува дека има четириесетина згради, штали за коњи, базен, како и гробишта на кралското семејство.

Продавањето на државните згради е дел од планот за приватизација на државниот имот со кој се очекуваше до 2015 година Грција да собере околу 19 милијарди евра за исплаќање дел од долгот.


Статијата е прочитана 907 пати.

Испрати коментарВозачкиот испит ќе се полага електронски
Филмот „Невиноста на муслиманите“ можеби не постои?
Иванов на Генералното собрание на ОН во Њујорк
Солунското пристаниште се промовира во регионот
Едно лице загина во сообраќајка на патот Прилеп-Битола
САД не извршија доволен притисок врз Грција за спорот со името
Исчезнатиот Охриѓанец пронајден мртов
Нема отпуштања во администрацијата
Се модернизираат 16 училишта
Земјотрес во Охрид
Денеска пристигнува есента
Маж со секира уби четири, а повреди 13 деца во Кина
Нападнат белгискиот премиер
Македонските мировници не биле во опасност во Кабул
Mакедонската полиција ќе се вози во „шкода јети“
Откриени се прилепските бомбаши
СДСМ - Политиката да не се меша во образованието
Маљас прогнозира притисок од ОН, САД и ЕУ
Преговори, па името е нереална опција
Земјоделците ќе си менуваат ниви за поголеми парцели
Британски министер му се извини на полицаец за навредите
Турците разочарани од интересот за соработка на нашите бизнисмени
В понеделник предупредувачки протест на лекарите
Заразените закрепнуваат, уште еден сомнителен случај на западнонилска треска
Македонија очекува почеток на пристапните преговори до крајот на годината
Околу 6.000 компании од Солун го преселиле бизнисот во Бугарија
„Блиц“ го препорачува Охрид за есенски одмор
Хрватска отпушта 20.000 буџетари
Kонференција за е-Демократија во Охрид
„Парада на гордоста“ на шести октомври во Белград
Се истражува „руската врска“ во убиството на Литвиненко
Ветераните денеска на Марш на мирот
Арифи во Вашингтон се сретна со Филип Гордон
Актерка го тужи режисерот на „Невиноста на Мухамед“
Тридецениска соработка на Скопје со Нирнберг
Лани 302.000 лица побараа азил во ЕУ
Тодоров - Судот мораше итно да постапува
Аризанов - СДСМ води дволична политика за земјоделците
Милиони отштета за бели дробови од пуканки
Страв од глобална криза за храна
Хрватски пилоти ги извлекле македонските војници во Кабул
Еврозоната во септември влегува во рецесија
„Џонсон Мети“ доби А-интегрирана еколошка дозвола
Исчистени делови од коритото на Вардар
„Дуна iStore“ изработен по дизајн на „Епл“
Прва жртва на западнонилска треска во Македонија
Нови тајни разговори меѓу Македонија и Грција?
Потполковник на АРМ ќе настрадал од заскитан куршум
Тајната снимка го нагризува рејтингот на Ромни
Судот одлучи лекарите да не штрајкуваат
Владата ќе отвора градинки во руралните средини
Македонскиот правосуден систем станува поефикасен
Пороен дожд, грмежи и засилен ветер од денеска попладне
Бил Гејтс се` уште најбогат Американец
Попоски и Аврамопулос ќе се сретнат во Њујорк
Почнува предвремениот откуп на тутун во кутии
ДУИ блокираше владин закон
Спорот меѓу Бугарија и Македонија заглави во „Трето полувреме"

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 8°C

Ведро

Сабота
Ведро
Макс: 23°C, Мин: 11°C

Недела
Сончево
Макс: 29°C, Мин: 13°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (6)
Голооточки и дедињски молчаливци. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
(ИНТЕРВЈУ) Рихард Самел - Ми беше чест да го играм Шпиц
„Ми се допадна дизајнот на Дарко Митревски, Шпиц e со квалитети кои во тоа време беа монополизирани од нацистите: дисцип...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |