Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
21.12.2012, 14:28
Музиката на семејството Штраус ќе се слуша во Домот на АРМГала-новогодишниот концерт на Македонската филхармонија ќе се одржи на 26 декември, а Операта ќе се посвети на празникот Василица

Игривите дела на семејството Штраус и годинава и кај нас се во фокусот на новогодишната концертна програма. Веќе утре, со детскиот симфониски концерт на Македонската филхармонија, кој ќе се одржи во Домот на АРМ во 12 часот, и со кој всушност почнуваат новогодишните концертни случувања во земјава, публиката ќе може да ги слушне делата од мајсторите на виенските валцери и полки - членовите на семејството Штраус. Филхармонијата, всушност, следејќи ја традицијата, и новогодишниот концерт за деца кој ќе се одржи под диригентската палка на Борјан Цанев, го посветува на композиции кои имаат т.н. новогодишен дух или предзнак. Покрај Штраус, денеска ќе прозвучат и дела од Чајковски и Римски-Корсаков.

Инаку, традиционалниот гала-новогодишен симфониски концерт, Македонската филхармонија ќе го одржи на 26 декември во Салонот на Македонската опера и балет во 20 часот, повторно под диригентство на Борјан Цанев. Од Филхармонијата најавуваат возбудлива музичка вечер која ќе биде исполнета со нови и интересни композиции од мајсторите на виенските валцери, мазурки и полки - членовите на семејството Штраус, како и дела на Чајковски, Римски-Корсаков, Бородин и Монти.

„Овој концерт, кој е многу популарен кај македонската публика, барем за миг ќе ги пренесе присутните во раскошот на Виена додека на концертниот подиум музичарите на Македонската филхармонија ги изведуваат прекрасните и игриви мелодии“, велат од Филхармонијата. Билетите, кои се пуштени во продажба и за кои има голем интерес кај публиката, се продаваат за цени од 600, 800 и 1,000 денари.

Инаку, најчесто име на репертоарот на сите концертни куќи особено во Европа, е секако Штраус. Делата на семејството Штраус се сметаат за задолжителна музичка литература на која публиката е навикната, но и очекува да ги чуе заради нивниот танцувачки, весел карактер. Од Филхармонијата најавуваат и изненадувања за публиката кои не сакаат да ги откриваат.

Македонската опера и балет, пак, оваа недела ќе се посвети на најмладите, односно ќе ги изведе балетските претстави - „Доктор Офболи“, на 23 декември и „Снежана и седумте џуџиња“, на 28 декември.

Операта, сепак, и годинава во однос на празничните концертни случувања акцентот го става на концертите за Василица, кои ќе се одржат на 12 и 13 јануари, а за кои од оваа куќа најавуваат изведба на популарни оперски арии. (Т.И.)

Виенскиот новогодишен концерт со маестро Франц Велзер-Мест

Љубителите на класичната музика со нетрпение го очекуваат традиционалниот Виенски концерт кој ќе се одржи на 1 јануари во 11, 15 часот и кој директно ќе се пренесува на ТВ-екраните во повеќе од 70 земји низ светот. Годинава зад пултот на најпознатиот оркестар ќе застане Австриецот Франц Велзер-Мест кој новогодишниот концерт на Виенската филхармонија го водеше само пред две години, во 2011-та.

Франц Велзер-Мест е генерален музички директор на Државната опера во Виена. Од првиот концерт што го одржа со Виенската филхармонија во 1998 година, Велзер-Мест и овој оркестар развија брилијантна уметничка соработка, која ја карактеризираат бројни концерти во земјата, но и надвор од неа. И новогодишниот Виенски концерт, најавуваат од Виенската филхармонија, кој ќе се одржи во Златната сала на Виенскиот Музикфераин, ветува уште едно незаборавно искуство. Се разбира, програмата претежно ќе ја чинат делата на семејството Штраус (Јохан Штраус таткото, Јохан Штраус синот, Едвард Штраус, Јозеф Штраус), но и дела од други композитори со т.н. оптимистички опус на валцери, полки, мазурки, маршеви.

Новогодишниот концерт е престиж за диригентите и досега зад пултот на Виенската филхармонија застанале имиња како Лорин Мазел, Херберт фон Карајан, Клаудио Абадо, Зубин Мехта, Рикардо Мути, Жорж Претр...

Статијата е прочитана 459 пати.


Испрати коментарПети Смит најавува уште една книга по наградената „Just Kids“
Евровизија 2013 со 39 земји-учеснички
Промоција на книгата „Атом и Ева" од Бранко Прља
„Трето полувреме“ не влезе во трката за оскар
Електронскиот продуцент Б.АТЛ во живо на Канал 103
Жена му го измамила, па девет месеци живее на стебло
Македонците во златната средина на позитивци во светот
(ФОТО) Мис Америка е најубавата жена на Универзумот
„Монд“ - Депардје станува Црногорец?
Премиера на бајката „Грдото пајче“
(ФОТО) Монт Еверест во две милијарди пиксели
„Фолтин“ концертно со „Антитело“ во МКЦ
„Катализатор 33“ на Ирена Јорданова најсимнуван роман на „Амазон“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 2°C

Магла

Понеделник
Сончево
Макс: 6°C, Мин: 0°C

Вторник
Сончево
Макс: 9°C, Мин: 1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз-Титова Совладетелка (35)
Дали Јованка била параноик.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |