Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
08.06.2012, 20:28

Полска и Грција ремизираа на отворањето на ЕПРезервниот голман Титон успеа да го спаси кодомаќинот од пораз бранејќи го пеналот на грчкиот капитен Карагунис

Завршија првите 90 минути фудбалски возбудувања. На отворањето на Европскиот фудбалски шампионат во Варшава, Полска и Грција ремизираа 1:1. Во крајно драматичен натпревар двете селекции успеаа да ги поделат бодовите. Одличните продори по десната страна на Полјаците им се исплатеа во 17 минута кога по нафрлена топка Левандовски со глава ја затресе противничката мрежа. Клучен момент на натпреварот можеби беше грешката на шпанскиот арбитар Карваљо кога по престрого досудените прекршоци на двапати му покажа жолт картон на Папастопулос.

Сепак, во вториот дел темпото на полските фудбалери падна, а одличниот потег на грчкиот стратег да го внесе во игра Салпингидис донесе израмнување во 51 минута. Грешката на полскиот чувар Шчешни кој направи пенал по што мораше и тој предвреме да го напушти натпреварот не ја искористи Карагунис. Титон вториот чувар на мрежата на Полска беше поумешен од капитенот на Грција. На крајот и двете селекции се задоволија со освоениот бод.Статијата е прочитана 521 пати.

Испрати коментар(ЕП 2012) Четвртфиналните порти останаа заклучени за Хрватска
(ЕП 2012) Роналдо конечно проработе, Португалија во четвртфинале
Македонските ракометари по третпат ќе играат на Светско!
(ЕП 2012) Чешка и Грција први четвртфиналисти на ЕП
Македонија повторно ја порази Литванија на нејзин терен
(ЕП 2012) Убавицата на првенството за Англија
(ЕП 2012) Франција ги стивна еуфоричните Украинци
Мајами изедначи во финалето на плеј-офот
(ЕП 2012) Шпанија ја торпедира Р. Ирска
Кошаркарите ја загубија „контролката“ со Русија
(ЕП 2012) Хрватите и' откинаа бод на Италија
(ЕП 2012) Гомез ја потпиша втората победа на Германија на ЕП
(ЕП 2012) Португалија до витални бодови на ЕП
Оклахома поведе во финалето на НБА лигата
ЕП 2012 - Полјаците и Русите без победник во меч од висок ризик
ЕП 2012 - Чешка за шест минути ја урна Грција
(ЕП 2012) Шевченко за дебитантска победа на Украина
(ЕП 2012) Франција и Англија си поделија по бод
Надал по седми пат го освои Ролан Гарос
(ЕУРО 2012) Хрватите сигурни против Ирска
Хамилтон победник на Ф1 трката во Монтреал
Дождот го прекина машкото финале на „Ролан Гарос“
(ЕУРО 2012) Италија извлече реми против Шпанија
Мајами е вториот финалист во НБА плеј-офот
(ЕУРО 2012) Гомез кобен за Португалија
(ЕП 2012) Данска ја изненади Холандија
Шарапова победничка на „Ролан Гарос“
Ракометарите со пет гола предност ќе одат на реванш со Австрија
(ВИДЕО) Насилства на почетокот на ЕП, падна првата жртва
Германската тешка артилерија против Роналдо
Ѓоковиќ лесно против Федерер за финале со Надал
Русите демонстрираа сила против Чешка
Болт одвај победи во Осло
(ЕВРО ВЕСТИ) Баерн Минхен со десетмина играчи на ЕП
Фудбалското лудило може да почне

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 15°C

Ведро

Вторник
Сончево
Макс: 36°C, Мин: 14°C

Среда
Сончево
Макс: 35°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |