Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
02.09.2012, 17:19

Класичните светилки отидоа во историјата

Со забраната Европа планира да заштеди околу 1 отсто од годишната потрошувачка на електрична енергија или тоа е производство на десет термоелектрани

Од септември во Европската унија повеќе не смеат да се произведуваат класични светилки, па дури и оние од 25 вати. На трговците ќе им биде дозволено само да ги распродадат залихите. За осветлување се препорачуваат светлосните диоди ЛЕД, кои трошат само 5 отсто споредено со класичните светилки.

Уште во 2009 година беа забранети светилките со над 75 вати, потоа и оние од 60 и 40 за сега да се стави крај на производството и на светилките со моќност од 25 вати.

Германските експерти тестирале неколку вида алтернативни светилки од кои најдобри резултати покажале диодите. Според наодите, алтернативната замена за класичната светилка трае подолго, не е штетна за животната средина, со самото вклучување оддава одлична светлина и троши за дури 90 отсто помалку. Иако низ маркетите диодите се' уште се продаваат по далеку повисоки цени, сепак, векот им е значително подолг. Но, и цената им бележи постојан пад или годишно им се намалува за околу 30 отсто. Денеска се продаваат за 20 евра од светилка, додека до 2020 година таа нема да чини повеќе од 3 евра.

Со забраната Европа планира да заштеди околу 1 отсто од годишната потрошувачка на електрична енергија или тоа е производство на десет термоелектрани. Забраната веќе ја има спроведено или, пак, е планирана во поголем дел од светот, како што се и моќните САД, Индија, Бразил, Австралија, Кина и Филипини.(Дојче веле)


Статијата е прочитана 1318 пати.

Испрати коментарСостојбата на Бата Живоиновиќ – задоволителна
Голем концерт на „Филип Втори“ по повод 8. Септември
Сакате да изградите вселенски лифт на Земјата? Почнете од Месечината!
Што стои зад спорот околу островите меѓу Кина и Јапонија?
Дизајни на важни светски корпорации доаѓаат во Скопје
Расел Кроу по повеќе часови спасен од море
Го почитувам македонскиот народ
Во Скопје гостува мистичниот музичар Дрти Бичис
Вонг Кар Ваи ќе го предводи Берлин
Романот „Дваесет и првиот“ на Османли објавен на хрватски
Специјално признание за Ристановски во Ниш
И Македонија на Саемот на книгата во Москва
Спој на необични колумни со уметнички фотографии
Македонија избира најпопуларни евергрин композиции
На Неделата на дизајн во Скопје гостуваат британски дизајнери
ХП ги претстави новите модерни алатки
Добри критики за Дејан Лилиќ во Венеција
Шише со порака пронајдено во Северно Море по 98 години
Центарот „Интерарт“ се претставува на Саемот за танц во Дизелдорф
Три македонски филма ќе се развиваат на „Браќа Манаки“
(ФОТО) Американка опседната со чевли
Интерактивна инсталација на грчката уметница Леа Петру
Меѓународниот филмски фестивал „Future Shorts“ во Куманово
Расел Бренд и Гери Халивел во љубовна романса
Дејан Лилиќ - Не очекувам награди
Изложба на наградените дела од „Арт директорс клуб“ од Њујорк
Мира Наир ја отвора Венеција
(ФОТО) Дејвид Моралес го наполни Широк сокак
Македонија на 13. Венециско биенале на архитектурата
Најстарата корисничка на Фејсбук има 101 година
„Железна уметност“ на Трајко Дурчовски во Охрид
Лауреатот Монгани Вали Сероте почесен член на ДПМ
Заврши 51. издание на Струшките вечери на поезијата
Роџер Мур - Даниел Крег е најдобриот Џеjмс Бонд досега
Петтиот „Пиволенд“ од 29 август до 2 септември
(ФОТО) Жешко затворање на манифестацијата „Битола отворен град“
Доделување на наградите на 51. издание на Струшките вечери на поезијата

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 19°C

Делумно облачно

Понеделник
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 13°C

Вторник
Сончево
Макс: 35°C, Мин: 14°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Финска - иднина без Нокиа
Финска е во ЕУ, има перфектен кредитен рејтинг од тројно А и флертува со излезот од еврозоната. Но, не е се’ така добро ...
Сакате да изградите вселенски лифт на Земјата? Почнете од Месечината!
Сонот за лифт што ќе не однесе во вселената трае повеќе од 50 години, Мајкл Лејн помина 11 години работejќи на остварува...
(ФОТО) Шеснаесет китови угинаа насукани на плажа во Шкотска
Силната плима „истурка" група од 26 китови во песокливиот брег на Северно Море, од кои 16 угинаа насукани на плажа....
Што стои зад спорот околу островите меѓу Кина и Јапонија?
Елементите на спортот вклучуваат една карта од динстијата Минг, американски договор и една фабрика за риби...
Класичните светилки отидоа во историјата
Со забраната Европа планира да заштеди околу 1 отсто од годишната потрошувачка на електрична енергија или тоа е производ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |