Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
11.10.2012, 15:05
Армстронг одново на столбот на срамотАнтидопинг агенцијата на САД тврди дека седумкратниот победник на Тур де Франс ги терал да се допингуваат и колегите од тимот

Ако Антидопинг агенцијата на САД е во право, тогаш Ленс Армстронг мамел на својот пат до врвот на велосипедскиот свет преку елаборирана допинг-шема досега невидена во овој спорт. Хотелските соби биле претворени во банки на крв, каде што велосипедистите добивале трансфузии доцна во ноќта, докторите биле исплаќани, а натпреварувачите однапред биле предупредувани за тестовите, соопшти УСАДА. Повеќе од шест недели откако доживотно го суспендира Армстронг и му ги одзеде седумте титули на Тур де Франс, УСАДА ги објави наодите од својата истрага против него и неговиот тим Ју-Ес постал сервис про.

Адвокатот на Армстронг ја нарече истрагата „сеча“ и „бркање вештерки“, а самиот тој негира дека мамел и никогаш нема паднато на допинг-тест. Но, и се откажа од борба против обвиненијата.

Неколку нови работи има во извештајот од илјада страници, но сведочењата имаа поголема тежина во однос на претходните истражни постапки во неговиот случај. Неговите обвинувачи изјавија дека Армстронг, еден од најпознатите спортисти во светот и добро познат по своите хуманитарни активности во борба против ракот, не само што учествувал во сето тоа со своја волја, туку и како лидер во екипата им наредувал на тимските колеги да мамат. Покрај финансиски исплати, електронски пораки и резултати од лабораториски тестови за кои Агенцијата тврди дека докажуваат оти Армстронг и УПС користеле забранети стимулативни средства, 26 луѓе сведочеа, меѓу кои 11 негови поранешни тимски колеги. Од нив најголемо изненадување е Џорџ Хинкепи, кој возеше покрај Армстронг при освојувањето на сите седум трофеи на Тур де Франс и беше еден од неговите најлојални пријатели и луѓе од доверба.

„Би ми било многу полесно да зборувам само за себе, но сфатив дека сум обврзан да ја кажам вистината за се' што знаев. Тоа и го направив“, вели тој.

Во своето сеопфатно досие УСАДА вели дека има непобитни докази оти Армстронг бил во центарот на софистицирана програма за допингување.

„Неговата цел го одведе до зависност од еритропоетин, тестостерон и транфузии на крв, но и до тоа да очекува и да бара од неговите тимски колеги исто така да користат допинг за да ги поддржат неговите цели, ако не мислат своите. Евиденцијата покажува дека Армстронг не само што употребувал стимуланси, туку ги снабдувал и другите со нив“, соопшти УСАДА.Статијата е прочитана 1267 пати.

Испрати коментар(ВО ЖИВО) Македонија - Хрватска
Алонсо зашеметен од Ред бул
(ФОТО) Хрватски навивачи во Скопје
Антиќ и Мекејлеб почнаа со победа
Едуардо - Ова е наше најтешко гостување
Момент за вистината за фудбалерите
Адеми ги избра „коцкестите“, Македонија втора опција
Коби најави пензионирање за две години!
Калтенборн прва жена шеф на Ф1-тим
МВР со посебни безбедносни мерки пред мечот со Хрватска
Шест гола на Лазаров против Сагунто
Вардар казнет со два натпревара без публика на домашен терен
Хрватските хулигани најавуваат доаѓање во Скопје!
Фудбалерите бараат максимална поддршка
Штимац - Во Скопје потешко од Белгија
Сточиков под истрага за напад врз новинар
Вардар про му се реваншира на Извиѓач
Убедлива победа на Барселона против Далас
Антиќ ограбен во Атина
Тони Надал - Федерер е подобар од Рафа!
Јаневски бара бодови, макар и со послаба игра
Болт ќе ги брани медалите во Рио
„Убиецот“ му се извини на Федерер
(ФОТО) Прв тренинг на македонската репрезентација пред натпреварот со Хрватска
Штимац - Свесни сме за незгодноста на Македонците
Хрватските хулигани нема да го видат Скопје
За Интер 220. миланско дерби
Илиевска со бронзен медал на Медитеранскиот шампионат
Пандев му донесе победа на Наполи
Меси 2, Роналдо 2
МЗТ Скопје поразен во Подгорица
(ФОТО) Вардар падна во Тетово
Илиевски и Цедевита паднаа во Сплит
Арената распродадена, Хрватска ја очекува пекол на „Филип Втори“
Осум гола на Лазаров во Целје
Триумф на Фетел во Сузука
(ФОТО) Металург го преслуша и Горење
Победи на Челзи и Манчестер Сити
Пол позиција за Фетел на Големата награда на Јапонија
Металург загреан за Горење
Пандев и Наполи надиграни во Ајндховен
Лазовски - Неуспехот во Венецуела беше пресуден за оставката
Ракометарките одиграа нерешено со Црна Гора
Кираџиев единствен македонски претставник на СП во полумаратон
Лазовски се повлекува од кошаркарската репрезентација
Нексе добра поука за Горење
Вардар казнет со 10.000 евра
Ставрев ќе го суди мечот Русија - Азербејџан
Балотели им ја скрати радоста на „милионерите“
Тодоров задоволен од победата, но не и од играта
Металург поразен од Нексе
Втора победа за МЗТ Скопје во АБА лигата
Финансиска полиција го „чешлаше“ Наполи
Светската лига во ватерполо без Македонија
Мак��донија падна седум места на ФИФА листата
Карабатиќ негира дека се обложил на мечот под истрага
„Металците“ не го потценуваат Широки
БАТЕ Борисов непријатно изненадување за Баерн

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 13°C

Облачно

Петок
Обилни врнежи
Макс: 24°C, Мин: 11°C

Сабота
Локални грмотевици
Макс: 26°C, Мин: 12°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (24)
Обидот за отцепување на Хрватска. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Армстронг одново на столбот на срамот
Антидопинг агенцијата на САД тврди дека седумкратниот победник на Тур де Франс ги терал да се допингуваат и колегите од ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |