Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
22.08.2012, 14:48

Суспендирана докторката што „се оглуши“ во Ѓорче Петров

Докторката од здравствената установа Ѓорче Петров која беше на работа кога завчера пред поликлиниката почина пациент денеска е суспендирана од работа.

Министерството за здравство соопшти дека од страна на директорите на поликлиниката е суспендирана Ксенија Мојсовска, распоредена на работното место доктор по медицина која била на работа во времето кога починал пациентот.

- Изјавата на докторката дека согласно член 17 од Законот за здравствена заштита не смее да го напушти работното место во целост е неиздржана и не кореспондира со таа одредба. Во Законот за здравствена заштита никаде не е предвидено дека доктор не смее да ја напушти здравствената установа во која работи. Напротив, Законот за здравствена заштита јасно и недвосмислено укажува на тоа дека секој здравствен работник има обврска за пружање на лекарска помош особено на лице во животозагрозувачка состојба, се наведува во соопштението од Министерството за здравство.

Со цел точно лоцирање на одговорноста, беа формирани три независни комисии и тоа на Здравствен дом-Скопје, Државниот санитарен и здравствен инспекторат и Министерството за здравство.

Министерството соопшти дека во текот на денешниот ден својата работа ќе ја завршат комисиите на Здравствениот дом-Скопје и Државниот санитарен и здравствен инспекторат, додека Комисијата формирана од Министерството за здравство ќе ја заврши работата по добивањето на резултатите од обдукцијата и патолошките анализи кои се во тек.

Од информациите со кои што располага комисијата формирана од Министерството за здравство, смртта најверојатно настапала како резултат на попуштање на срцевата функција, но од ресорното Министерство потенцираат дека сепак е потребно да се почекаат резултатите од патолошките анализи.

По добивањето на сите податоци, целокупната документација ќе биде доставена до Министерството за здравство, а потоа ќе биде процесирана до Министерството за внатрешни работи за понатамошно постапување.

Министерството за здравство денеска упати и писмо до Лекарската комора од која бара да заседава судот на честа и да утврди дали се исполнети условите за привремено или трајно одземање на лиценцата на докторката.


Статијата е прочитана 1354 пати.

Испрати коментарТачи застана на страната на ДУИ
Еквадор ќе ја тужи Велика Британија пред Меѓународниот суд во Хаг
ДУИ возврати - бара посебни права за ОНА
Двајца загинати во сообраќајка кај Росоман
Јанкулоска - Да не се злоупотребува армиската или полициската униформа
Ристовски - Има пари за пензии
Иницијатива на СДСМ до Владата за распуштање на Регулаторна
ЛДП - Предвремени избори треба да спроведе демократска влада
Големиот предизвик за новиот шеф на „Њујорк Тајмс“
Магистрален водовод за жителите на Влае 2 и Порта Влае
Пожар кај скијачките терени во Маврово
Четворица загинати при уривање на балон во Словенија
Трудниците и луѓето над 60 години да седат дома
ЕУ пред опасност од поделба на Северна и Јужна Европа
Малолетници краделе златен накит од постари жени
МВР организира отворени денови во полициските станици
Хрватска - На чевларите им треба поправка
САД не го бараат Асанж
Командос ќе објави книга за ликвидирањето на Осама
Црвенковски бара парламентарни избори заедно со локалните
Македонија и САД потпишаа Спогодба за воздушен сообраќај
Пукал во воздух на свадба и го убил младоженецот
Се подготвува платформа за преговори за Косово
Грција ќе ја исплати целосно економската помош од странство
Македонија во жолта фаза
Три години условно за смртни закани кон Обама
Меркел повторно највлијателна жена во светот според „Форбс“
Ваучери од 15.500 денари за компјутери за социјално загрозените
Активни пожари во Тетовско, Скопско, Кумановско и Велешко
Екоскладирање на пепелта од РЕК „Осломеј“
Почина Томислав Стојановски - Далавера
Ивановски - Предвремени избори се секогаш отворена опција за СДСМ
Бензинските на „Макоил“ затворени од Пазарна инспекција
Владата не е одговорна за поскапувањето на енергенсите
Подновено училиштето „Љубен Лапе“
Груевски - Жалењето на Бесими за Слупчане во позитивна насока
Нови 2.000 вработувања до крајот на годинава
Груевски - Коалицијата е во криза, подготвени сме и за избори
МОН - Трансформирани 5.189 договори за вработување на наставници
Почна изградбата на новата технолошко-индустриска развојна зона „Кичево“
Собранието го донесе Законот за гаранција на заемот на ЕЛЕМ кај Дојче банка
(ФОТО) „Аман“ повторно протестираше пред Регулаторна комисија за енергетика
Циркус „Сафари“ од утре до 23 септември
Србија нема да признае независно Косово
Бесими жали ако навредил некого со настанот во Слупчане
Телеграма пронајдена по 68 години
Од утре температури од околу 40 степени
Албанците од јужна Србија бараат обединување со Косово
Хаг не му дава на Караџиќ да разговора со Клинтон
Издадена книга за уривањето на авионот на претседателот Трајковски
Камерите го снимиле напаѓачот на водителот Дејан Давидовски
Либерман бара смена на Абас
Знаменитостите на Европа чинат само 700 милијарди евра
Хуманитарната криза во Сирија е меѓу најтешките во светот
Вицепремиерката Арифи се сретна со Филип Рикер
Простотлук и необразованост во речникот за „Скопје 2014“
Се испитуваат околностите под кои почина пациентот во Ѓорче Петров
СДСМ - ЕЛЕМ и МЕПСО се расфрлаат со пари за луксуз
ДУИ се заканува дека ќе излезе од Владата
Рикер не го спомна визионерството на Бесими
Шведска нема да го предаде Асанж на САД
Ставрески - Нема зголемување на даноците и нов ребаланс
Учебната година ќе почне без задоцнување
Македонија доби 46,4 милиони евра за изградба на пругата кон Бугарија
„Епл“ највредна компанија во историјата на берзата
Војна со Иран израелската економија ќе ја чини 41 милијарада долари
Иванов на гости кај Јосиповиќ во Хрватска
Екс-презентерот на МРТВ, Давидовски избоден со ножДоктор Оф боли, 22.08.2012 15:48:49
Не навлегувам во дебата за вистинската причина зошто не помогнала кога веќе била информирана за настанот пред вратата на поликлиниката, но можеби бркала бројка на пациенти за да го фати условот на Министерот за да биде пофалена и наградена па еден надвор е помалку од полна чекална внатре. Чиста математика, а на крајот од месецот бројките се важни бидејки бројките значат пари. Каде ли замина хуманоста и Хипокритовата заклетва. Или можеби текстот на докторската заклетва во Македонија е малку изменет.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 18°C

Ведро

Петок
Сончево
Макс: 41°C, Мин: 19°C

Сабота
Сончево
Макс: 41°C, Мин: 24°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Големиот предизвик за новиот шеф на „Њујорк Тајмс“
За разлика од Би-Би-Си, Томпсон сега ќе мора да го направи истото во комерцијална компанија во која огласите и прод...
Хрватска: На чевларите им треба поправка
Главниот извршен директор на компанијата го опишува сегашно Борово како бледа сенка на поранешниот гигант, кој сега вогл...
Семејството Мелис најстаро семејство во светот
Деветте браќа и сестри имаат вкупно 818 години, од кои најстарата сестра има 105 години, што е рекорд во Гинисовата книг...
Пукал во воздух на свадба и го убил младоженецот
Инцидентот се случил во кувајтската пустинската област Сулаибија каде има обичај да се пука во воздух на свадби...
Телеграма пронајдена по 68 години
Телеграмата ја реши мистерија за судбината на британскиот војник Гордон Хитон...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |