Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
08.06.2012, 15:02
Новинарите на протест в понеделникНовинарската фела в понеделник ќе протестира пред Основниот суд Скопје 1, поради селективниот однос и лошата судска пракса за предмети против новинарите и покрај тоа што се одолжија разговорите меѓу Здружението на новинарите и Владата за декриминализација на клеветата и навредата.

ЗНМ денеска го свика своето членство во понеделник во 12 часот да го изрази своето незадоволство пред кривичниот суд и од судиите да побара поефикасно да ја применат судската пракса од Стразбур. Одлуката за протест е донесена од страна на Управниот одбор на ЗНМ.

Во основните судови во земјава има 296 предмети во кои како тужители или тужени се јавуваат новинари за кривични дела „навреда“ или „клевета“. Само преку ЗНМ во изминативе три ипол години биле застапувани новинари во 70-тина судски процеси, кои против нив ги покренале политичари, бизнисмени, јавни личности или колеги. Се' почесто новинари со полициска придружба ги носат во судовите затоа што не со одзвале на судските покани.

„На протестот сакаме да ја потсетиме судската власт дека е најповикана да ги заштити правата и слободите на граѓаните како и правото на слобода на изразување. Идејата на протестот е јавно да го изразиме нашето незадоволство од односот на некои судии кои наместо да ја променат досегашната лоша судска пракса го заоструваат односот кон новинарите кога одлучуваат за судските предмети за клевета и навреда“, велат во ЗНМ.
Големиот број на тужби за клевета и навреда против новинари се користат како средства за вршење на притисок. Новинарите се соочуваат со селективната примена на правото и несоодветна примена на законите и непримена на праксата на Судот во Стразбур. Седмата сила се соочува со високи парични казни, долги постапки кои траат со години, а не се применуваат ниту правилата за каскадана одговорност.

„На протестот ќе изразиме поддршка за судиите кои на одговорен начин ја извршуваат судската функција, почитувајќи го домашното и меѓународното законодавство и ќе ги охрабриме да не отстапат од ваквата практика без разлика на евентуалните притисоци. На крај ќе пратиме порака дека ако не се поправат работите ќе мораме да ги посочиме јавно со име и презиме судиите кои на несоодветен начин го применуваат домашното и меѓународното право“, велат од ЗНМ.Статијата е прочитана 583 пати.

Испрати коментарЕврогрупата ќе и помогне на Шпанија со сто милијарди евра
Жозеп Дол - Да не се блокира Македонија само поради името
Високи температури со ниво на предупредување од прв степен
Груевски - Посетата на Скандинавија помина успешно
Средношколците полагаат државна матура
Борисов - „Не снимајте хитлеровски филмови за нас“
„Бихаќска“ стана „Павел Шатев“
Столтенберг - Македонија треба да биде членка на НАТО
Владата и општините ќе овозможат 4000 нови вработувања
Делата на СДСМ се транзицијата и криминалната приватизација
Од банка во Капиштец украдени 7.000 евра
Анан - Целиот регион ќе експлод��ра
Судски спор решавале со метална шипка
Бетонска плоча падна врз двајца работници во Охрид
(ФОТО) Илинска планина ги остави без сон демирхисарци
За Балканот патот кон ЕУ ќе биде потежок
Утрово повторно почувствувани земјотреси во Македонија
Дански компании заинтересирани за бизнис во Македонија
Се урна ѕид на тетовското Кале стар 200 години
Хорор на автопатот Скопје-Атина
(ОБНОВЕНО) Сега Кипар ќе не турка во ЕУ
Нова демократија пак го обвини македонскиот државен врв
(ФОТО) „Не забораваме!“ - граѓаните потсетија на Мартин Нешкоски
(ВИДЕО) Член на Златна зора „делеше“ шлаканици во емисија во живо
(ФОТО) Двокатен автобус удри во зграда на ул. „Даме Груев“
Тројца планинари загинаа, двајца се водат исчезнати на Монт Еверест„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 20°C

Ведро

Недела
Локални грмотевици
Макс: 33°C, Мин: 17°C

Понеделник
Сончево
Макс: 34°C, Мин: 16°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ИНТЕРВЈУ) Политиката нема да престане да се меша во театарот
„Често мислам дека нашиот театар како да не сака да каже ништо, или тоа што сака да го каже не значи ништо“, вели режисе...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |