Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
23.05.2012, 09:53
Холандија потклекна пред македонските надежиТриумфот на нашата репрезентација од 1:0 во Инсбрук и го донесе Трајковски во 82. минута

Македонската репрезентација на Македонија синоќа во Инсбрук ја совлада селекцијата на Холандија со 1:0 со голот на Трајковски во 82 минута со што ја продолжи извонредната серија резултати, 14 средби без пораз.

Во многу борбена фудбалска претстава која наликуваше на првенствена нашата репрезентација одигра извонредно на тактички план и му дозволи на холандскиот тим кој настапи во најсилниот состав да упати само два удари кон голот на Гачевски додека нашата репрезентација имаше дури 7 убави шанси преку Трајковски, Алтипармаковски, Тимов...

Се играше остро со многу дуели и поради повреда предвреме теренот го напушти Филип Најдовски.

Македонија на оваа средба настапи во следниот состав: Гачевски, Брдаревски, Богдановиќ, К. Ристевски, Силјановски, Ф. Најдовски, Хусмани, Д. Бабунски, Трајковски, Алтимпарковски и Тимов. Играа уште и Христов, Ѓорѓиевски и Мицевски.

- Одигравме одличен контролен дуел какви што и се потребни на нашата селекција и на овие млади фудбалери. Она што ме радува е што сите играчи кои добија шанса покажаа карактер и ја играа нашата игра спроведувајќи ги одлично тактичките замисли. Игравме мотивирано и без респект против извонредно силен и квалитетен противник иако ни недостасуваа многу стандардни репрезентативци. Очекувам во ист стил да одиграме и против Албанија што ќе биде само позитивно искуство пред важните квалификациски дуели на Ф. Острови и во Данска-изјави по мечот селекторот Бабунски.

Ова е прва победа на Македонија во 5-иот дуел со Холандија во оваа категорија. Следниот дуел е исто така во Инсбрук со Албанија на 25-ти Мај.

Статијата е прочитана 1700 пати.

Испрати коментарБогдановски 38. во Европа на 200 м слободно
Војдан со шампионската титула во Украина
Епска победа на Гвардини над Кевендиш
Мајами во финалето на Источната конференција
Тошак ги поведе избраниците на дуел со Роналдо
Грнчаров останува во МЗТ Скопје
Втора етапна победа на Родригез
Филаделфија се избори за мајсторка со Бостон
Токио, Мадрид и Истанбул останаа во трка за ЛОИ 2020
(ФОТО) Вардар со победа ја прослави шампионската титула
Мајами на една победа до финалето на Истокот
Вардар на роденденска прослава во Кишињев
Ананд експресно израмни против Гелфанд
Косово може да игра пријателски средби
Анастасија Богдановски 56. во Европа на 100 м слободно
(ФОТО) Тренинг во ватерполо услови на А-тимот
Антиќ со Олимпијакос поведе во грчкото финале
Оклахома во финалето на Западот
Надал си го врати трофејот во Рим од Ѓоковиќ
Монпелје прв пат првак на Франција
Сан Антонио ги збриша клиперси
Пандев - Овој Куп ми е најдраг
Русија светски шампион во хокеј на мраз
Камерон „му пресуди“ на Тери
Пандев со Наполи ја освои четвртата Куп титула во Италија
Вардар Про го освои ракометниот Куп на Македонија
Челзи е сензационален победник во Лигата на шампионитеIstocna Makedonija, 23.05.2012 12:58:28
Bravo,imame odlicna Mlada fudbalska reprezenta- cija.Samo napred protiv Srbija i Danska vo kvalifi- kaciite!
Зевзекмен, 23.05.2012 19:59:52
12-ka koeficient, gol vo 89minuta

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 18°C

Претежно облачно

Сабота
Грмотевици
Макс: 21°C, Мин: 12°C

Недела
Обилни врнежи
Макс: 22°C, Мин: 10°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |