Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
21.09.2012, 09:54

Ветераните денеска на Марш на мирот

Главниот, градскиот и општинските одбори на Сојузот на борците на Македонија во соработка со Националната комисија на УНЕСКО при Министерство за култура, денеска ќе одржат Марш на мирот по улиците на Скопје, до споменикот пред Владата на Република Македонија.

Мировниот марш е дел од обврската на Сојузот на борците на Македонија, како член на Светската федерација на ветераните, добиена од Генералното собрание на ООН – по повод Меѓународниот ден на мирот - 21 септември.

Собирното место на годинашниов Марш на мирот е пред паркот Жена - борец од 10:30 до 11 часот. Од 11 часот поворката ќе се движи по улиците „Димитрија Чуповски“ и „Васил Главинов“ до мостот „Гоце Делчев“, а потоа по булевар „Илинден“. Мировната поворка во 12 часот ќе пристигне пред Споменикот на ослободителите на Град Скопје, пред Владата на Република Македонија.

Тука ќе се одржи мировна свеченост, на која главен акцент ќе бидат двете пораки, светската од генералниот директор на УНЕСКО Ирина Бокова и националната порака од Република Македонија од претседателот на Главниот одбор на СБМ, генерал Тодор Атанасовски. Пораките ќе бидат прочитани во 11:55 часот. Ќе биде изведена пригодна културно-уметничка програма, ќе се читаат литературни творби и дела на млади автори ученици. Ќе биде доставена и телеграма до генералниот секретар на ООН Бан Ки-мун и до Светската федерација на ветераните.

Сојузот на борците ги повикува сите граѓани, без оглед на своите политички, национални и верски определби, најмасовно да излезат и се вклучат во Маршот на мирот. Тие очекуваат масовен собир бидејќи пораките што ќе ги упатат се однесуваат за мир и толеранција и за еднаквост на половите, за одржливост на мирот и социјалниот и културниот напредок на народите во светот.

Ова е петто одбележување на Меѓународниот ден на мирот. Мировни маршови денеска ќе се организираат и во други градови низ Македонија - Битола, Штип, Охрид, Гостивар, Струга, Струмица, Гевгелија...


Статијата е прочитана 479 пати.

Испрати коментарВозачкиот испит ќе се полага електронски
Филмот „Невиноста на муслиманите“ можеби не постои?
Иванов на Генералното собрание на ОН во Њујорк
Солунското пристаниште се промовира во регионот
Едно лице загина во сообраќајка на патот Прилеп-Битола
САД не извршија доволен притисок врз Грција за спорот со името
Исчезнатиот Охриѓанец пронајден мртов
Нема отпуштања во администрацијата
Се модернизираат 16 училишта
Земјотрес во Охрид
Денеска пристигнува есента
Маж со секира уби четири, а повреди 13 деца во Кина
Нападнат белгискиот премиер
Македонските мировници не биле во опасност во Кабул
Mакедонската полиција ќе се вози во „шкода јети“
Откриени се прилепските бомбаши
СДСМ - Политиката да не се меша во образованието
Маљас прогнозира притисок од ОН, САД и ЕУ
Преговори, па името е нереална опција
Земјоделците ќе си менуваат ниви за поголеми парцели
Британски министер му се извини на полицаец за навредите
Турците разочарани од интересот за соработка на нашите бизнисмени
В понеделник предупредувачки протест на лекарите
Заразените закрепнуваат, уште еден сомнителен случај на западнонилска треска
Македонија очекува почеток на пристапните преговори до крајот на годината
Околу 6.000 компании од Солун го преселиле бизнисот во Бугарија
„Блиц“ го препорачува Охрид за есенски одмор
Хрватска отпушта 20.000 буџетари
Kонференција за е-Демократија во Охрид
„Парада на гордоста“ на шести октомври во Белград
Се истражува „руската врска“ во убиството на Литвиненко
Арифи во Вашингтон се сретна со Филип Гордон
Кризата продава државен имот во Грција
Актерка го тужи режисерот на „Невиноста на Мухамед“
Тридецениска соработка на Скопје со Нирнберг
Лани 302.000 лица побараа азил во ЕУ
Тодоров - Судот мораше итно да постапува
Аризанов - СДСМ води дволична политика за земјоделците
Милиони отштета за бели дробови од пуканки
Страв од глобална криза за храна
Хрватски пилоти ги извлекле македонските војници во Кабул
Еврозоната во септември влегува во рецесија
„Џонсон Мети“ доби А-интегрирана еколошка дозвола
Исчистени делови од коритото на Вардар
„Дуна iStore“ изработен по дизајн на „Епл“
Прва жртва на западнонилска треска во Македонија
Нови тајни разговори меѓу Македонија и Грција?
Потполковник на АРМ ќе настрадал од заскитан куршум
Тајната снимка го ��агризува рејтингот на Ромни
Судот одлучи лекарите да не штрајкуваат
Владата ќе отвора градинки во руралните средини
Македонскиот правосуден систем станува поефикасен
Пороен дожд, грмежи и засилен ветер од денеска попладне
Бил Гејтс се` уште најбогат Американец
Попоски и Аврамопулос ќе се сретнат во Њујорк
Почнува предвремениот откуп на тутун во кутии
ДУИ блокираше владин закон
Спорот меѓу Бугарија и Македонија заглави во „Трето полувреме"pero, 21.09.2012 13:52:34
Џабе им е ............ Грујо воопшто не ги бакари дека биле од едноумието и биле комунисти................ а тој е Демократ и е од безумието................

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 8°C

Ведро

Сабота
Ведро
Макс: 23°C, Мин: 11°C

Недела
Сончево
Макс: 29°C, Мин: 13°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (6)
Голооточки и дедињски молчаливци. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
(ИНТЕРВЈУ) Рихард Самел - Ми беше чест да го играм Шпиц
„Ми се допадна дизајнот на Дарко Митревски, Шпиц e со квалитети кои во тоа време беа монополизирани од нацистите: дисцип...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |