Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
05.06.2012, 14:44
Груевски: Шведските компании ќе инвестираат надвор од еврозонатаПремиерот денеска во Стокхолм се сретна претседателот на шведскиот Парламент Пер Вестерберг

Состојбите во Македонија и во Шведска, поврзаноста, сегашната и идната соработка меѓу двете земји и македонските аспирации за членство во ЕУ и во НАТО, беа тема на денешната средба во Стокхолм на премиерот Никола Груевски со претседателот на шведскиот Парламент Пер Вестерберг.

- Ги запознавме и со детали за напредокот што Македонија го направи во однос на креирање добра бизнис клима, што наиде на голем интерес кај сите присутни и видовме оти за најголем дел од тие работи воопшто не се запознаени, изјави премиерот Груевски, кој со владиниот економски тим ја заокружи дводневната посета на Шведска.

Според Груевски, и на вчерашниот состанок со 60-ина бизнисмени заклучиле оти поголемиот дел од нив не ги знаеле условите за правење бизнис во Македонија. Тоа, нагласи, практично е и наша главна цел за доаѓање во скандинавските држави, односно да им ги кажеме поблиску предностите за правење бизнис во Македонија и да ги привлечеме да направат инвестиции во нашата држава.

Македонскиот премиер оцени дека посетата на Шведска е во вистинско време, а таков став изнела и шведската министерка за трговија Ева Бјорлинг. Посетата била во вистинско време, затоа што шведските компании свесни за кризата во еврозоната бараат локации за инвестирање надвор од еврозоната каде што би се чувствувале побезбедно, искоментирала Бјорлинг.

- Знаејќи ги овие информации што сега им ги даваме во однос на ниските трошоци за правење бизнис, ниските даноци, договорите за слободна трговија со сите држави на европскиот континент, стабилната монетарна политика што ја води РМ повеќе од 15 години и сите други податоци што ги добија навистина им прави еден сериозен интерес да ја посетат Македонија и одблиску да се запознаат со деталите за можностите за бизнис, како во целата држава, така и во технолошко индустриските развојни зони, изјави Груевски.

Комбинираната бизнис и политичка посета на Шведска, смета тој, завршила прилично успешно и постигнале повеќе од очекувањата. Покрај презентација на економските и инвестициските потенцијали на Македонија пред 60 компании, владината делегација на одделни средби со десетина од нив ги запознала со детали и одговарала на нивни специфични прашања поврзани со нивниот бизнис. Членовите на делегацијата синоќа имаа работна вечера и со повеќе други бизнисмени заинтересирани за инвестиции.

Вчера во Стокхолм македонскиот премиер се сретна со својот шведски колега, премиерот Фредрик Рајнфилд, како и со министерот за трговија Ева Бјорлинг и со претседателот и извршниот директор на Шведскиот трговски совет Улф Берг.

По Шведска, владината делегација замина за Финска, каде премиерот Никола Груевски треба да има средба со претседателот на Република Финска, Саули Ниинисто. Од Финска, владината делегација заминува за Копенхаген.

Покрај премиерот Груевски во состав на владината делегација се и вицепремиерот задолжен за економски прашања Владимир Пешевски, министрите за привлекување странски инвестиции Веле Самак и Бил Павлески, како и заменик директорот на Агенцијата за странски инвестиции и поттикнување на извозот, Христијан Делев.
Статијата е прочитана 719 пати.

Испрати коментарСобранието го усвои ребалансот на Буџетот за 2012
Сириза е за сложено име на Македонија со географска одредница
Венер�� „го засени“ Сонцето
Пандев три плус една година во Наполи
Словенија цврсто стои зад евроинтеграцијата на Македонија
Социјални компјутери за 3.000 апсолвенти
Идната недела нов тендер за ОХИС
Тодоров - Да се реновираат шалтерите во јавните здравствени установи
Почина јапонскиот принц Томохито
Cisco Expo 2012 - Бизнисот и Владата да ги користат иновациите за поголем развој
Биг Мек зависи од Македонија
Поддршка од Финска за влез на Македонија за ЕУ
Вардар исфрли уште еден труп
Трагична сообраќајка на патот Кавадарци - Ресава
Самоубијци однесоа во смрт 22 лица
Дачиќ - Нема мнозинсво за српска влада
Претепан поранешниот началник на УБК, Хисен Муслиу
Обама - воин со беспилотни летала
Директен лет Скопје - Дубаи од октомври
ДУИ ја прослави 10-годишнината од своето основање
Премиерот Груевски во посета на Финска
Денеска почнува „Cisco Expo 2012“
Собранието треба да гласа за ребалансот на Буџетот за 2012
СДСМ
ВМРО-ДПМНЕ - Каде одеа парите во времето на СДСМ?
Ставрески - За два дена исплатени 25 милиони евра
Учениците фрлаа стари книги и тетратки за поздрава животна средина
Бројот на жртви од авионската несреќа во Лагос е речиси 200
Судење на прилепчанецот кој си ја уби девојката
Тодоров им закажуваше прегледи на болните
МАНУ е задоволна од своите нови академици
Одложено судењето за приведен во „Монструм“
Шврговски - Црвенковски не издал државна тајна
Заканувачки пораки на возила во Тафталиџе
Папата не се плаши од „Ватиканликс“
Продадена железарницата во Сисак за 30 милиони евра
Жена настрада при пад од тераса од четврти спрат
Вардар исфрли удавена скопјанка
Учениците ќе собираат стара хартија
Франција оди на парламентарни избори
Владиниот тим од Шведска заминува во посета на Финска
Избрани шест нови академици во МАНУ
Мартин Нешкоски - една година потоа
Тројца планинари загинаа, двајца се водат исчезнати на Монт Еверестevro-makedonec, 05.06.2012 17:06:13
Gujo, na cel svet ja pokaza biznis klimata zosto tie ne ja znaele. No ima mnogu drugi nesta sto gi znaat. Ne sakaat da imaat rabota so Acevite potomci, kako vas, divi, anticki i nepismeni.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 19°C

Ведро

Четврток
Сончево
Макс: 29°C, Мин: 13°C

Петок
Сончево
Макс: 31°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |