Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
13.06.2012, 13:33

Писателот Зоран Пејковски добитник на „Празник на липите“

Песната „Завештание‘“ и' ја посветив на поетесата Христова-Јоциќ, изјави наградениот поет

Битолскиот писател и поет Зоран Пејковски е годинашен добитник на наградата за најдобра песна на тема „Липа“ на книжевната манифестација „Празник на липите“ што традиционално ја организира Друштвото на писателите на Македонија.

Во конкуренција од 25 пристигнати песни, жирито во состав - Христо Петрески, Билјана Станковска и Панде Манојлов му ја додели наградата „Празник на липите“ на Пејковски за песната насловена „Завештание“, која тој и' ја посвети на неодамна починатата поетеса Светлана Христова-Јоциќ.

„За мене оваа награда претставува возвишено чувство затоа што е добиена на книжевна манифестација зачната од нашата вечна Светлана Христова-Јоциќ. Песната ’Завештание‘ и' ја посветив на поетесата Христова-Јоциќ со цел да и' искажам едно големо благодарам за тоа што го направи за македонската литература“, вели поетот Зоран Пејковски, кој воедно е основач и уредник на битолскиот весник „Јавност“.

Зоран Пејковски две децении е член на ДПМ, автор е на десетина книги, поезија, драми, публицистика, работи и на литературни и театарски критики, и е преведуван на неколку јазици. (К.Р.)


Статијата е прочитана 839 пати.

Испрати коментар(ВИДЕО) Њујорк во пет минути, HD филм на Џејмс Камерун
Предвидување на успешноста на филмовите со математички методи
(ВИДЕО) Банана уметност
Над илјада рекреативци со велосипед на „МавровоТур 2012“
Завршија Рациновите средби
Забава и велосипедизам во Маврово
Огромен астероид ноќва ќе мине покрај Земјата
Никола Маџиров добитник на награда за светска поезија во Кина
(ВИДЕО) Пет премиери на филмови за опуштено лето
Селма Хаек повторно во улога на стриптизета
Пред 4 години со 100 килограми - денес мис
Хју Лори во римејкот „Робокап“
Часовник вреден половина милион евра
Англичанец има дресови од 194 репрезентации
Македонките најчесто се мажат на возраст од 25 години
Започнува новиот живот на документарни филмови
Мадона на концерт во Турција покажа града
„Кралицата“ Хелен Мирен во Карлови Вари
Започна „Година на есејот“ во Струга
(ФОТО) Светските новински фотографии во Скопје
Новото „пежо 208“ пристигна во Македонија
Почина Реј Бредбери, бардот на научната фантастика
Се урна ѕид на тетовското Кале„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


 
Време
Скопје, 33°C

Ведро

Вторник
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 14°C

Среда
Сончево
Макс: 34°C, Мин: 14°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |