Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
30.11.2012, 15:44
Тодоров ги повика лекарите да лекуваатСо ваков апел денеска министерот за здравство им се обрати на лекарите, кои две недели штрајкуваат за платата по ефикасност

За да не се соочат со санкции, лекарите нека ги лекуваат пациентите. Со ваков апел денеска министерот за здравство Никола Тодоров им се обрати на лекарите, кои две недели штрајкуваат за платата по ефикасност. Ова следува по неговите сознанија дека по клиниките и болниците се случувало на болни со карциноми да им се одложуваат операции. Какви казни ќе следуваат за лекарите, Тодоров не откри, туку се повика на законот и ги потсети лекарите на Хипократовата заклетва. Им укажа и да не ги користат пациентите како инструмент на притисок за остварување политички, финансиски или друг интерес.

За Тодоров штрајкот на лекарите е политичка манипулација и со неа се прават обиди да се урнат реформите. Тој не отстапува од платата по успешност, „не од инает или од каприц“ туку зашто верува дека е добра реформа. За овој модел, Тодоров вели дека се зборуваше дека со него лекарите ќе земаат само 80 отсто плата. „По 5 месеци од платата по успешност, 80 отсто од платата зеле само 6 отсто од лекарите, и тоа лекари кои од политички мотиви или од каприц не внесуваат податоци. Секој месец се наградуваат 445 лекари и тој број расте. Ова е вистината за платата по успешност“, додаде Тодоров.

А клиничкиот синдикат за утре во 11.55 часот најави марш на белите мантили од хелодромот на клиники до Министерството за здравство.

Во меѓувреме Коалицијата на 17 здруженија на болни го повика Синдикатот и Министерството за здравство на дијалог и изнаоѓање вистинско решение за проблемот, кое ќе биде во интерес на пациентите. (Ј.Ј.В.)Статијата е прочитана 2015 пати.

Испрати коментарЕП - На Србија што поскоро да и се даде датум за преговори
Лекарите со бел марш побараа оставка од Тодоров
До крајот на 2013 вкупно 6.000 работни места во ТИРЗ
Mакедонските бизнис потенцијали презентирани во Лос Анџелес
Соработка со лекари од болницата „Роналд Реган“ во Лос Анџелес
Аврамопулос - Решението за името да ја почитува историјата и културата на двете земји
Дезинфицирана болницата во Кавадарци по смртта на четиригодишното дете
Отворен почесен конзулат на Македонија во Лос Анџелес
Oтворена електронска продавница во Битола
Бесплатно зимување за 1000 деца од социјално загрозени семејства
Бериша - Албанофобијата кружи низ Балканот како сенка
Во „Дрекслермаер“ во Кавадарци вработени 200 лица
Околу 34 милиони луѓе во светот се болни од СИДА
Најмалку 26 лица повредени, а 30 уапсени во протестите во Љубљана
Карпентер - Сонот за голема Албанија се уште е жив
(ФОТО) Шверцувани влекачи станаа нови жители на ЗОО
Албанија се пере од скандалот
Арифи очекува добри заклучоци на декемврискиот Самит
Доктори од Македонија на обука во Хјустон
Вранишковски нема да бара помилување од Иванов
За три години државата ќе изгради 1.700 станови
Објавен конкурсот за стипендии за студирање во странство
Од понеделник нагло заладување
Новоименуваните амбасадори на Виетнам и Норвешка кај Иванов
Светска банка одoбри 50 милиони долари за развојни политики
Скопјанец фрлил молотов коктел пред американската амбасада
Амбасадорите на ЕУ-членките в среда ќе расправаат за Македонија
„Виз ер“ со над 15 илјади патници за еден месец
ЕУ само до начелен договор за буџетот за 2013
Вашингтон го гледа Балканот интегриран во ЕУ и НАТО
Шведска ќе ја поддржи Македонија за преговорите
ОН ја призна Палестина како држава-набљудувач
Бугарија и постави три услови на МакедонијаKojco, 30.11.2012 15:48:32
Najprostiot minister vo svetot e ovoj Todorov.
Доктор-КА, 30.11.2012 16:31:00
Се додека министерот дрско и арогантно брани некој свој каприц, нема да постои здрав здравствен систем! Можеби лекарите ќе престанат да штрајкуваат, но ќе страдаат пациентите! Никој веќе не работи без пари, па ни лекарите. Ако не те плати Државата, ќе те плати народот! Во почетокот министерот не го гледаше штрајкот, а сега се заканува со санкции. Не знам зошто ќутат премиерот, пратениците во Парламентот па и Претседателот на Државата. Министерот треба да знае дека штрајкот не е политички мотивиран, туку тој со својата ароганција, незнаење и дрскост предизвика револт кај сите медицински работници и кај целиот народ во Македонија. Направи хаос во образовниот систем, а сега истиот метод го применува и во здравството!
zivej od patriotizam, 30.11.2012 16:34:20
Od zakletva ne se zivee. Sekade vo svet lekarskata profesija e najteska, najhumana, najodgovorna, ama i najplatena! Edinstveno vo MKD drzaven administrativec so 4 godisen fakultet (koj si sedi cel den pred kompjuter) zema ista ili pogolema plata od doktor (so 12 godisna edukacija..koja prodolzuva i ponatamu cel zivot)
agron, 30.11.2012 17:17:48
Treba da mu se zablagodarime na ministerov-mislev nikogas nema da se dignat doktorite,a mora da se priznae do sega trpele kako sampioni. Deckovo misli deka so nezadovolni doktori ke dobie zadovolni pacienti.Toa e nevozmozno.Medicinata e humana i treba da e bezplatna ama ne na smetka na doktorite tuku na buzetot.
Pacient, 30.11.2012 17:23:57
Zosto se pluka po ministerot neznam..Moe mislenje e deka pacientite so vakvata reforma ke bidat mnogu pozadovolni,sto vsusnost se pokazuva uste sega vo praksa...Edinstveno sto ne opravduvam vo ovaa reforma e toa sto nekoj od personalot ke se plaka po ucinok,a ostanatiot personal (sestri,bolnicari,tehnicki personal)ke zema plata spored zakonot za rabotni odnosi,a ke mora da pomaga pri ostvaruvanjeto na ucinokot na doktorite sto mislam deka voopsto ne e fer...
Dr House, 30.11.2012 17:41:15
Ministerot ne go gleda strajkot, ama im se zakanuva na lekarite strajkuvaci.?? Kakov e ovoj minister? Kakva e ovaa zemja? Oh my God!!
Др.Стојадин Наумовски-Цоци, 30.11.2012 18:13:14
Им давам полна поддршка на колегите да истраат во одбраната на нашата возвишена професија. Ги повикувам да ги задржат светите принципи на здравството и заклетвата која што сами си ја земавме, за да го заштитиме здравјето на пациентите и граѓаните. Во услови кога народот секојдневно ни умира заради условите и диктатурата во која што живее, во таквите услови и отпорот кон заканите од страна на Министерот може да претставуваат лек за пациентите и граѓаните. Ја повикувам владата на чело со Премиерот да престане со експериментите и игрите со кои што се создаваат кланови за контрола на општеството па покрај Образованието, здравството страдаат сите други системи и институции во државата се до најважната институција ГРАЃАНИНОТ! Да ја градиме Македонија за сите подеднакво, а ние докторите да покажеме доблест и да најдеме начин да излеземе не само со бел мантил ама и со бел образ. Министерот и другите, кои не се кадарни нека се тргнат самите од патот на науката, медицината...од нашиот живот!
kole, 30.11.2012 18:36:45
Todorov ne go sproveduva negoviot INAET I KAPRIC, tuku inaetot i kapricot na Gruevski i familijata......... toa e nasata surova realnost.........
lekar, 30.11.2012 19:12:58
Koga bi bilo vistina ona za 6% kazneti lekari, ne bi imalo strajk. A pacientite slobodno neka odat vo Sistina, tamu nema strajk. Sistina e izgradena so parite na tie isti pacienti. Ja izgradija onie za koi pacientite glasaa.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 3°C

Делумно облачно

Сабота
Претежно облачно
Макс: 13°C, Мин: 4°C

Недела
Обилни врнежи
Макс: 13°C, Мин: 1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (16)
Тито ја прокоцкува довербата на Америка. „Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Улиците и за велосипеди
При проширувањето на некои булевари повторно се заборави на велосипедскиот сообраќај...
(ФОТО) Бојата на Берлин во 1930-те
Ретки фотографии во боја, кои даваат поглед на животот во градот додека се тетерави кон војна...
Интервју - И документарците треба да се гледаат во кино
„Брајан Ино во филмот зборува за неговите идеи“, вели британската режисерка Никола Робертс...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |