Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
16.08.2012, 13:07
Светската пливачка елита в недела на 26. Охридски маратонТриесет пливачи од сите пет континенти ќе учествуваат во 26-от Меѓународен охридски пливачки маратон што в недела ќе се плива на патеката „Климе Савин“ на Охридското Езеро

На стартот кај „Свети Наум“ ќе ги видиме десеткратниот победник на маратонот Петар Стојчев од Бугарија, како и водечките во генералниот пласман на ФИНА, аргентинецот Дамјан Блаум, заедно со Андреа Волпини од Италија и Трент Гримси од Австралија.

Шестчлената македонска експедиција ќе ја предводи третопласираниот минатата година Евгениј Поп Ацев. Заедно со него ќе пливаат уште Александар Илиевски, Дејан Младеновски и Александар Панчевски, Миро Крстевски и Александар Тороманоски. Иако беше пријавен, настапот на утрешниот маратон поради повреда го откажа Томи Стефаноски кој беше втор на минатогодишниот маратон.

И ова маратонско издание ќе мине без македонска преставничка во женска конкуренција. Последната македонка која пливала и триумфирала на Охридскиот пливачки маратон беше Теодора Раптис во 1992 година. Годинава трката во женска конкуеренција ќе има нов победник бидејќи бранителот на титулата од 2010 и 2011 година Карла Ситиќ од Хрватска не пријави учество на маратонот.

Стартот на трката е закажан за в недела 19 август точно на пладне кај Свети Наум, а првите маратонци на целта кај Градското пристаниште во Охрид ќе пристигнат некаде пет и половина часа подоцна. Рекордот на 30-километри долгата патека го држи Игор Мајцен од Словенија со резултат (5:19:49) постигнат во 2000 година.

Охридскиот пливачки маратон е седми од 12-те трки во рамки на „Гран-при 2012“ серијата на Меѓународната пливачка федерација, а се одржува под покровителство на Претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов.

Статијата е прочитана 446 пати.

Испрати коментарСедлоски - Играчите се за мене
Вермален нов капитен на Арсенал
Шарди го запре Мари во Синсинати
Пеле - Лондон постави олимписки стандард
Гечевски ја заврши репрезентативната кариера
Динамо Минск прв финалист на струшкиот ракометен турнир
Феникс потпиша со Џермејн О’Нил
Мартинез во Баерн за рекордни 40 милиони евра
Балиќ во Металург за 200.000 евра по сезона!?
Надал го откажа учеството на Ју-Ес опен
Ван Перси и официјално во Манчестер јунајтед!
(ФОТО) Пандев за минимална победа против Литванците
Македонија падна на 34. место
Бајнам на експериментална терапија на коленото
Квалификациите клучни и сезонава во Формула 1
На Франк Рибери и Карим Бензема ќе им се суди
Марадона би работел како тренер во Кина
Македонските надежи поразени од Португалија

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 21°C

Ведро

Петок
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 16°C

Сабота
Сончево
Макс: 33°C, Мин: 15°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ФОТО) Последно „светнување“ на „Паднатите херои“
При крај е уредувањето на покриениот Прометеј, обелискот со жената-ангел со венец во рацете и четирите исправени коњи, д...
Соларен брод чека да заплови во Охридско Езеро
Иноваторот Горан Ангелковиќ има проект за брод кој се движи на сончева енергија и бара и��веститор за да го изгради...
(ИНТЕРВЈУ) Многу е тешко да се измери успехот
„Да не беше филмот ’Продолжи‘, во овие места немаше ни да дојдам, воодушевен сум од убавината и големиот број извонредни...
Салман Ружди: Иран и јас имавме многу интимен однос
Треба да се каже дека Арапската пролет е готова. Младите луѓе кои ги почнаа демонстрациите беа политички невини. Нависти...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |