Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
10.10.2012, 18:44

„Блесок“ ја објави „Патагонија“ од словачкиот писател Душан Митана

Деновиве во издание на „Блесок“ излезе од печат романот на словачкиот писател Душан Митана под наслов „Патагонија“, чиј превод од словачки е на Звонко Танески.

Душан Митана (1946, Моравске Лиескове) е прозаист, филмски и телевизиски сценарист, поет и публицист, кој спаѓа во редот на најзначајните и најчитаните писателски имиња во современата словачка литература. Со своите дела тој им се придружува на авторите кои во шеесеттите и во седумдесеттите години на дваесеттиот век ја создаваа алтернативната варијанта на книжевното творештво поставена во опозиција кон официјалните тенденции на домашната социјалистички ориентирана литература. Книгите на Митана од самите почетоци им се најомилени, пред се', на помладите читателски генерации.

Звонко Танески во поговорот на книгата ќе запише: „Ако продолжиме со подетално толкување на делото ’Патагонија‘ од Душан Митана, можеме да соопштиме и дека Патагонија е земјата каде што раскажувачот најрадо патувал кога бил многу млад. Секако, тоа е сонуваната земја за која тој дознал од разговорите со својот татко. Претставата за непознатата земја, во секој случај, кореспондира со претставата на младиот човек за возрасната доба - а таа е небаре ’непозната‘ земја и понекогаш се чини дека е полна и со бесмисленост, лаги и парадокси.“

Книгата е објавена со финансиска поддршка од Комисијата СЛОЛИА при Литературно-информативниот центар во Братислава, Република Словачка. (Т.И.)


Статијата е прочитана 260 пати.

Испрати коментарАвторот на култниот стрип-лик Загор гостин во Велес
Продолжува потрагата по античкиот град Антигонеја
И визуелниот карактер на културата треба да се проучува
Продолжува соработката на ЕУРОИМАЖ со кино „Фросина“
Преку изложбата на ракописите Македонија и' припаѓа на Европа

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 14°C

Обилни врнежи

Сабота
Обилни врнежи
Макс: 26°C, Мин: 11°C

Недела
Локални грмотевици
Макс: 26°C, Мин: 11°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (24)
Обидот за отцепување на Хрватска. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Се надевам дека Загор ќе биде бесмртен
Мауро Лоренти, цртачот на стрип-ликот Загор е гостин на актуелниот „Стрип-салон“ во Велес...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |