Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
06.03.2012, 11:44
Девојката од Древеник се самоубилаЃузела Мирто која беше најдена мртва со прострелна рана во пределот на срцето и тоа далеку од својата куќа во планината се самоубила со пиштол Застава, сопственост на нејзиниот татко

Битола - Ѓулзера Мирто (22 години) од битолското село Древеник сама си го одзела животот. Девојката која во неделата претпладне беше најдена мртва со прострелна рана во пределот на срцето и тоа далеку од својата куќа во планината се самоубила со пиштол Застава, сопственост на нејзиниот татко, што го поседувал со дозвола.

Земената парафинска ракавица од мртвата девојка го даде одговорот за овој несреќен случај. Полицијата со помош на детектор за метал го пронашла пиштолот пропаднат во снегот во близина на местото каде што било пронајдено и телото на девојката на околу еден километар надвор атарот на селото Древеник.

Бидејќи овој случај на почеток беше обвиткан во мистерија приведени на сослушување беа 12 лица – меѓу нив и семејството на девојката, четворица соселани и тројца ловџии.Исчезнувањето на девојката во саботата го пријавил нејзиниот татко, откако не се вратила дома.

„Попладнето го најдовме пиштолот во близина на мртвото тело со детектор. Случајот е затворен како самоубиство. Кај приведните дванаесет мина анализите од парафинска ракавица беа негативни“, потврди Жоко Стрезовски портпарол на СВР Битола .

Сега останува непознато кој бил мотивот младата Ѓулзера да си посегне по сопствениот живот. Древеник се наоѓа на оддалеченост од 20 километри од Битола, високо во планината над селото Лисолај. Древеник одамна е иселено, сега само две семејства престојуваат во ова планинско село. Таму според сегашните мештани од секогаш живееле Албанци, но мигрирале во околните градови. Семејството на несреќната девојка како сточари со овците и крупен добиток привремено престојувале тука во текот на зимата. Тие потекнуваат од дебарското село Новак. (А.Б.)

Статијата е прочитана 2691 пати.

Испрати коментарГрадот доби четири нови сувенирници
Вацлав Клаус сака да ја растури ЕУ!
Приказната за македонската економија стигна и до Мумбај
Бесими - Реформите ќе продолжат без оглед на Чикаго
Предлози за имиња на улици во Скопје
Затворен францускиот „бос“ на имплантите
Становите лани биле поевтини во однос на 2010
Синдикатите најавуваат прекин на железничкиот сообраќај
Македонската економија стабилна и покрај должничката криза
Тинејџер прободен со нож на Бит-пазар
Родова еднаквост само на хартија
Шест британски војници убиени во Авганистан
Пападимос изврши реконструкција на грчката Влада
Економска презентација на Македонија во Мумбај
Падот на „Фејсбук“ ги стресе електронските зависници
Амбасадорот Перо Стојановски поднесе оставка
Латас осуден за навреда на Героски
Источна Либија прогласи автономија
Запад не го милува Ѓукановиќ
„Тата“ понуди 350 милиони долари за „Сааб“
Тодоров разреши двајца директори на Детската клиника
Тадиќ го претстави новото „фиќо“
Полицијата ги засилува уличните патроли
Источна Либија прогласи автономија
Јамајка се откажува од британскиот трон!
Генералот Биениек во официјална посета на ГШ на АРМ
Барозо - Излегувањето на Грција од еврозоната би било катастрофа
Се интензивира македонско-британската соработка
Познат нарко-бос уапсен во Косово
Арифи денеска на средби со Филе и Брок
Владиниот тим денеска во индискиот град Пуне
Грција намерно го одолговлекува решавањето на името
Џон Мекејн со поддршка за воздушни удари врз Сирија
Во Бугарија уапсен сопственикот на „Џумајлија“
Каде е Перо Стојановски?
Торнадо однесе бебе во поле
Пешевски - За промени во договорот со ОКТА треба согласност од двете страни
Арифи во Брисел ја претстави Националната стратегија
СДСМ со пакет економско-социјални мерки до Владата
Илјадници Германци штрајкуваат за поголеми плати
Грчки танкер потона во близина на Атина
Италијанец осуден за импотенција
ЕУ воздржано реагира околу победата на Путин
Одземени 10 возила при инспекција на диви превозници
Потпишан Меморандум за соработка меѓу МТСП и Филозофски факултет
МНР - Никој освен Грција нема дилеми за членство на Македонија во НАТО
Премиерот вети поддршка за индиските инвеститори
Победата на Путин ќе ги заживее руските финансиски пазари
Мистериозна смрт на девојка во битолско Древеник
Милибанд - Народот ќе го урне Путин од власт
Вицепремиерката Арифи во посета на Брисел
Попоски: Македонија да ја добие заслужената одлука
Владина делегација по инвестиции во Индија
(ВИДЕО) Новиот руски претседател се вика Путин!
Исчезнат ресенчанец пронајден мртов
Полицаец фатен при шверц на мигрантиAna, 06.03.2012 12:34:00
zalosno

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 2°C

Облачно

Четврток
Мешавина од дожд и снег
Макс: 8°C, Мин: 1°C

Петок
Обилни врнежи
Макс: 10°C, Мин: 2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |