Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
31.08.2012, 14:41

Спој на необични колумни со уметнички фотографии

Од утре во весникот „Нова Македонија“ стартува проектот „99 збора и 1 фотографија“ со колумни на Венко Андоновски и фотографии на Љупчо Илиевски

Тина Иванова

Една фотографија и 99 збора е новиот проект на весникот „Нова Македонија“, кој подразбира серија од спој на нови, необични колумни на писателот Венко Андоновски и фотографии на уметникот Љупчо Илиевски. Ова уметничко здружување што е на некој начин новитет во македонскиот медиумски простор стартува утре, продолжува во секој саботен број на весникот и ќе трае околу една година. Колумните на Андоновски и фотографиите на Илиевски ќе излегуваат под заеднички наслов „99 збора и 1 фотографија“ и ќе бидат сместени на дневните страници на „Нова Македонија“. Од нив ќе се прават посебни сетови кои, пак, составени од оригиналната фотографија и текст во ракопис сместен до неа ќе бидат ставени на јавна продажба, ќе чинат 3.000 денари, а собраните средства ќе одат во хумантирани цели, за децата со посебни потреби.

Првиот сет на фотографии и текст од серијата нестандардни колумни кој излегува утре во „Нова Македонија“ е веќе откупен од весникот и, како што авторите ни го покажаа на денешната прес-конференција, се работи за фотографија од локалитетот Враница снимена во 2009 година и едно лично видување или толкување за неа преточено во текстот на Андоновски.

Главниот и одговорен уредник на „Нова Македонија“, Зоран Димитровски, истакна дека овој проект ќе покаже хуманитарен карактер на весникот, но и ќе воведе еден новитет во медиумскиот амбиент. „Се работи за спој на две навидум различни, но блиски уметности. Од Венко Андоновски, кој ми е колега долги години, го научив токму тоа стилско пишување. Тој е еден од ретките во Македонија кој дава огромен придонес во новинарството, збогатувајќи го она дневнополитичко секојдневје со литературен стил“.

Венко Андоновски, кој неодамна престана да се пројавува во медиумската јавност со своите класични колумни, рече дека овој проект за него е голем предизвик. „Престанав да пишувам класични колумни, бидејќи сметав дека се повторувам, ми требаше одмор. Но, оваа идеја, која ја предложи фотографот Љупчо Илиевски, ми се виде навистина интересна. Забележав, гледајќи ги неговите фотографии, дека во нашите животи има се' помалку простор за убавото. Тој дојде до идеја да направиме едно своевидно читање на фотографиите, нејзин превод низ зборови, иако не е тоа целта. Целта е самиот читател да си најде свое толкување на фотографијата. Сметам дека една ваква естет��ка и ментална вежба ни е потребна на сите. Фотографиите на Илиевски ги избирам и ќе бидат придружени со точно 99 збора. Ова е едно малку поинакво гледање што носи во себе естетска, но и провокативна желба да се размислува“, рече Андоновски, кој додаде и дека има намера да и' се врати на класичната колумна.

Фотографот Илиевски истакна дека е убаво да се изживее еден сон и да се дочека неговата реализација. „Овој сон трае повеќе од две години. Ме изненади перцепцијата на Венко за фотографијата. Тој не е професионален фотограф, но ја толкува фотографијата на сопствен начин што не сум го слушнал никаде. Затоа и му предложив да го направиме овој проект. Идејата, всушност, беше убавата фотографија да биде присутна подолг период. Ќе се обидеме да бидеме не само визуелно добри, туку и актуелни, зашто ќе ги поврзуваме фотографиите и со важни настани и личности“, рече Илиевски.

Продажбата на сетовите од колумна и фотографија, чија цена е фиксна, ќе се одвива преку телефонско јавување во Редакцијата на „Нова Македонија“, а купувачите ќе можат да го добијат сетот откако по една година сите дела од проектот ќе бидат претставени на изложба.


Статијата е прочитана 298 пати.

Испрати коментарСостојбата на Бата Живоиновиќ – задоволителна
Голем концерт на „Филип Втори“ по повод 8. Септември
Сакате да изградите вселенски лифт на Земјата? Почнете од Месечината!
Што стои зад спорот околу островите меѓу Кина и Јапонија?
Дизајни на важни светски корпорации доаѓаат во Скопје
Расел Кроу по повеќе часови спасен од море
Класичните светилки отидоа во историјата
Го почитувам македонскиот народ
Во Скопје гостува мистичниот музичар Дрти Бичис
Вонг Кар Ваи ќе го предводи Берлин
Романот „Дваесет и првиот“ на Османли објавен на хрватски
Специјално признание за Ристановски во Ниш
И Македонија на Саемот на книгата во Москва
Македонија избира најпопуларни евергрин композиции
На Неделата на дизајн во Скопје гостуваат британски дизајнери
ХП ги претстави новите модерни алатки
Добри критики за Дејан Лилиќ во Венеција
Шише со порака пронајдено во Северно Море по 98 години
Центарот „Интерарт“ се претставува на Саемот за танц во Дизелдорф
Три македонски филма ќе се развиваат на „Браќа Манаки“
(ФОТО) Американка опседната со чевли
Интерактивна инсталација на грчката уметница Леа Петру
Меѓународниот филмски фестивал „Future Shorts“ во Куманово
Расел Бренд и Гери Халивел во љубовна романса
Дејан Лилиќ - Не очекувам награди
Изложба на наградените дела од „Арт директорс клуб“ од Њујорк
Мира Наир ја отвора Венеција
(ФОТО) Дејвид Моралес го наполни Широк сокак
Македонија на 13. Венециско биенале на архитектурата
Најстарата корисничка на Фејсбук има 101 година
„Железна уметност“ на Трајко Дурчовски во Охрид
Лауреатот Монгани Вали Сероте почесен член на ДПМ
Заврши 51. издание на Струшките вечери на поезијата
Роџер Мур - Даниел Крег е најдобриот Џеjмс Бонд досега
Петтиот „Пиволенд“ од 29 август до 2 септември
(ФОТО) Жешко затворање на манифестацијата „Битола отворен град“
Доделување на наградите на 51. издание на Струшките вечери на поезијата

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 19°C

Делумно облачно

Понеделник
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 13°C

Вторник
Сончево
Макс: 35°C, Мин: 14°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Финска - иднина без Нокиа
Финска е во ЕУ, има перфектен кредитен рејтинг од тројно А и флертува со излезот од еврозоната. Но, не е се’ така добро ...
Сакате да изградите вселенски лифт на Земјата? Почнете од Месечината!
Сонот за лифт што ќе не однесе во вселената трае повеќе од 50 години, Мајкл Лејн помина 11 години работejќи на остварува...
(ФОТО) Шеснаесет китови угинаа насукани на плажа во Шкотска
Силната плима „истурка" група од 26 китови во песокливиот брег на Северно Море, од кои 16 угинаа насукани на плажа....
Што стои зад спорот околу островите меѓу Кина и Јапонија?
Елементите на спортот вклучуваат една карта од динстијата Минг, американски договор и една фабрика за риби...
Класичните светилки отидоа во историјата
Со забраната Европа планира да заштеди околу 1 отсто од годишната потрошувачка на електрична енергија или тоа е производ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |