Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
01.02.2012, 11:24
Премиерот се сретна со македонските иселеници во ИзмирПремиерот Никола Груевски, кој прeстојува во посета на Турција, во Измир се сретна со иселеници од Македонија кои живеат во тој регион.

На средбата имаше претставници на здруженијата за солидарност и обединување на иселениците од Македонија во Измир - „Чамдиби“, „Гултепе“, „Маниса“, „Алтинддаг“ и на здружението за солидарност и култура на иселеници од Македонија во Егејска Турција.

Покрај македонските иселеници, на средбата присуствуваа и градоначалникот на општина Тепечик, градоначалникот на општина Јеникент и поранешниот пратеник и градоначалник Џенгиз Булу.

Во Измир денеска премиерот Груевски заедно со економскиот тим од Владата ги претстават предностите за инвестирање на Македонија пред турските стопанственици на Трговско-инвестицискиот форум Турција-Македонија.

Македонската делегација од Измир ќе замине за Бурса. Во изминатите денови поволностите за инвестирање во Македонија беа претставени пред турските стопанственици во Истанбул, Кајсери, Коња и Газијантеп, а вчера во Анкара премиерот Груевски имаше средба со неговиот турски колега Реџеп Таип Ердоган.Статијата е прочитана 666 пати.

Испрати коментарПринцот Мајкл најави нови британски инвестиции
Тупурковски ослободен од обвинението за тајванските кредити
Смирување на тензиите и враќање на соживотот
Оштетен џипот на градоначалникот на Кавадарци
Кољо Американецот ги призна измамите со кредити
Тодоров - Пристапот до здравствената установа да биде еднаков за сите граѓани
Жбогар специјален претставник на ЕУ во Приштина
Петстотини нови паркинг места во Капиштец
Додик - РС не отфрлува дејтонска конструкција на БиХ
Додовски објави згаснувањ�� на ВМРО-НП, членството се враќа во ДПМНЕ
Бејта - Градоначалникот на Вевчани виновен за тензиите
Македонија мост за турските компании кон Европа
Од студот во Украина досега починаа 43 лица
Нафтата под 99 долари, се зголемија резервите во САД
Холанд ја зацврстува предноста пред Саркози
Раководството и членовите на ВМРО-Народна се враќаат во ВМРО-ДПМНЕ
Нетанјаху победи на партиските избори
Почина новинарката на „Дневник“ Натали Сотировска
Селаните го спасија од пожар манастирот во Мала Речица
Попоски во Вашингтон по поддршка за членство во НАТО
ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ ги осудуваат случувањата во Струга
Попоски во Вашингтон ќе побара Македонија да биде примена во НАТО
Македонец во Чешка уапсен поради дрога
Словачки пратеници голи против пратеничкиот имунитет
Прегазен пешак на патот Тетово - Јажинце
И виното на „Тиквеш“ патува за Британија
Зафировска - Судскиот совет постапува по наводите на адвокатите во „Пајажина“
По синоќешниот инцидент во Лабуништа е мирно, но напнато
Поглаварите на МПЦ и на ИВЗ на средба кај Иванов
Централна тема интеграцијата на Македонија во НАТО
Фонтаните во Вардар ќе прскаат од 1 април
Потпишан договор за ветерните електрани во Богданци
Италијанските пратеници си ги намалија платите за 1.300 евра
Милановиќ - Хрватска ќе ги поддржи соседите на патот кон ЕУ
Смирете ги меѓуетничките страсти, повикаа странците
Заеднички софтвер за систем-операторите од 15 држави во ЈИЕ
И натаму владее студениот бран на Балканот
Членките на ЕУ постигнаа договор за фискалниот пакт
Унгарскиот „Малев“ без пари, Владата вети помош
Изгаснат пожарот во Лабуништa, црквата не е изгорена
Груевски во Анкара на бизнис средба со Ердоган
Бесими - Од прием на Македонија во НАТО би профитирале сите
Запалена црквата во струшкото село Лабуништа
Груевски - Турција e важен трговски партнер на Македонија
ИВЗ - Исламофобијата е комбинирана со владина пропаганда
Дизелот поевтинува за два денара, бензинот поскап за 0,5 денари
Џафери - Ќе ги преземеме сите мерки за смирување на страстите во Струга
Ракометарите одликувани со „Медал за заслуги за Македонија“
Ограбени две спортски обложувалници
Саркози ќе го зголемува ДДВ-то на 21,1 отсто
Ја убиле зашто три пати родила женско
Пасати и лада нива за градската администрација
Британски „Дејли Мејл“ најпопуларно интернет издание
Шешељ од Хашкиот трибунал бара отштета од два милиони евра
Лани во Албанија извршени 124 убиства
Претседателот Иванов ќе ги одликува ракометарите со „Медал за заслуги“
Во Струга засилено присуство на полицијата
Британски банкар се откажа од добивката од приближно милион фунти
Кастро - Повеќепартискиот систем е опасност за независноста на Куба
Пронајдена 17-та жртва на бродоломот на „Конкордија“
Погрдни графити испишани на црквата Св. Никола во Октиси
Владата во офанзива по турски инвестицииspectator, 01.02.2012 12:13:22
Ubava rabota, sredbite se sekojpat ubava rabota, ama nasite vo turcija zivo se zainteresirani za poslednite paranormalni pojavi vo nivnata rodna grutka.... ne e ubavo da se pravat onakvi raboti na karnot vo vecani, kako sto ne e ubavo da se palat crkvi.... kako bilo... turcite od makedonija vo turcija se zagrizeni...
koki, 01.02.2012 13:12:02
Се надевам дека ги запозна со изградбата на спомениците во Скопје кои веќе позеленеја од срам..........нели Феликс??????
Janakiev Nikola, 01.02.2012 14:16:14
Kole 1.2.2012 god. Gi pozdravuvam nasite iselenici vo Izmir ,i bi zmolil dali nekoj zae nesto pa makar i leged kako e dadeno imeto Izmir e na Turski,Smirna e na Grcki,ZNACANETO E ISTO PO NASKI.
A.J, 01.02.2012 15:10:07
Значи, г-дин Груевски сепак се сретнал со Албанците кои што живеат во Турција.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

"""

  


Site Meter


Најнови вести
Време
Скопје, -5°C

Слаби снежни врнежи

Четврток
Снег
Макс: -1°C, Мин: -6°C

Петок
Мешавина од дожд и снег
Макс: 4°C, Мин: -1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |