Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
24.04.2012, 09:42
Саем на туризам и Денови на образование и кариераНа Скопски саем денеска ќе бидат отворени Меѓународниот саем на туризам и Деновите на образование и кариера. Од денеска за посетители е отворен и Меѓународниот саем на книгата. Посетителите во наредните денови имаaт можност да ги проследат сите иновации во издаваштвото, можностите за високото образование, како и актуелните аранжмани за патувања.

Саемот за туризам ќе го отвори министерот за економија Ваљон Сарачини. На оваа саемска манифестација ќе се претстават 40-тина агенции и 14 хотели од Македонија, а на посетителите ќе ги претстават своите туристички аранжмани за претстојната летна сезона. Хит за годинава, според понудите од туристичките агенции, се Турција, потоа Грција која стандардно се нуди и побарува, а новина во понудата е турски Кипар.

Земја-партнер на саемската манифестација е Бугарија преку која ќе се претстават познати туристички региони од областа на зимскиот и летниот туризам, спа и велнес центри, национална храна и вино, како и други културни вредности и природни убавини на Бугарија.

Покрај Бугарија, на Саемот ќе се претстават и туристичките капацитети на Србија, Словенија, Турција, Црна Гора и Хрватска.

Деновите на образование и кариера ќе ги отвори министерот за образование и наука Панче Кралев, а за програмата за посетители почнува од утре. Годинашното издание е прво на кое има најголем број универзитети од странство кои ќе можат да ги презентираат своите образовни програми. На 2.000 метри квадратни ќе се претстават 45 универзитети со повеќе од 170 факулети од Македонија, Грција, Унгарија, Италија, Словенија, Канада, Велика Британија, Чешка, Бугарија, Турција, Хрватска, Данска.

Во рамки на манифестацијта ќе биде промовиран порталот стипендии.мк кој ќе ги содржи сите можности за финансирање кои се нудат на македонските студенти, но и на студентите од регионот. На порталот секој заинтересиран корисник може да креира свој профил со кој ќе добие информација и препорака за сите стипендиски програми кои се наоѓаат во базата во моментот на креирање на профилот како и сите идни програми кои соодветствуваат со профилот и интерсите на корисникот.

Љубителите на пишаниот збор, на Саемот на книгата на 5.000 метри квадратни можат да ја видат понудата на издавачи од Македонија, Србија, Хрватска, Словенија, Бугарија, Турција, Албанија, Италија и Велика ританија. Покрај изложбено-продажниот дел, предвидено е во промотивниот центар секојдневно да се одржуваат промоции на автори и нови изданија. Најавени се над 30 промоции. Саемот на книга е втора саемска манифестација по бројот на посетители, кој се движи околу 40.000.

Скопски саем, втора година по ред Саемот на книга го промовира под мотото „Подари книга, подари богатство“, поддржувајќи ја токму книгата како најсоодветен подарок за сите пригодиСтатијата е прочитана 353 пати.

Испрати коментарБесими ќе се сретне со министерот за одбрана на Германија Томас де Мезиер
Свечена академија по повод 20 години монетарно осамостојување
Конектикат стана 17-та американска држава без смртна казна
Индија изведе во орбитата нов сателит за набуљудување
Јавно уништување на одземени производи и пиратерија
Вицепремиерката Арифи во тридневна посета на САД
Единствени за НАТО, поделени за иднината
Смените почнаа со четворица ди��ектори
Одбележување на Денот на планетата Земја
Воведувањето на денарот беше храбар потег
Избрани нови јавни обвинители
Нова поштенска марка во чест на 20 години монетарна самостојност
Велика Британија пак во рецесија
Ограбени уште три цркви во Тетовско
Холанѓаните ја отвораат сезоната во Охрид
Британска награда за амбасадорот на Македонија во Лондон, Марија Ефремова
Добила отказ откако и дала бубрег на шефицата
Ристовски - Пензиите и натаму во првата недела од месецот
Анан - Ситуацијата во Сирија е неприфатлива
Обнова на фасадите на пет објекти низ Македонија
СДСМ ја поддржува Декларацијата за членство во НАТО
Македонија 132. според светскиот индекс на донирање
Сончево време и температура до 28 степени
Берлускони бил жртва на уцени од Коза Ностра
Пјонгјанг - Имаме оружје со кое можеме да ги поразиме САД
Министерот Бесими во дводневна официјална посета на Берлин
Џулијани - Мит Ромни е најдобриот кандидат на републиканците
Бан Ки Mун запознат со пресудата од Хаг
Медведев ќе го наследи Путин во партијата
Владејачки пакт за членство во НАТО
Молк во МВР за истрагата за Смилковци
Пристоп негира дека е цел на истрага
СДСМ - Кратењата во Буџетот се нереални
ДУИ го поддржува новиот закон за лустрација
Богов - Македонија има релативно низок јавен долг
Одбележани 107 години од загинувањето на Христо Узунов
НДП - Да се побара стручна помош од ФБИ за расветлување на убиството
Попоски - Членството на Македонија во НАТО е во интерес и на Грција
Сириската армија гранатира цели во провинцијата Хомс
Конгресмени од грчкото лоби со критики кон Македонија
Законот за лустрација помина во прво читање
Филе - Да не се посочуваат виновници за злосторството кај Смиљковци
Брејвик планирал да избега од Утоја со украден авион
Попоски ќе побара од Бан Ки-мун да се почитува Хашката пресуда
Истрага против Месиќ поради купување луксузни станови
Пукотница за имот го потресе Козле
Груевски - Македонија е четврта во Европа по најмало задолжување
Уште една барокна катна гаража во Центар
Пратениците ќе се степаа поради лустрацијата
„Што и да одлучите, јас сум веќе уништен и згазен“
СДСМ бара политичка одговорност по петкратното убиство и „Детонатор“
Вранишковски се жали на болки, не сака на судење
Пријави за 12 соработници на охридскиот градоначалник
Арифи - Написите за широка владина коалиција се шпекулација
Груби - За инцидентот на Кале ќе суди историјата
Холандската Влада ќе поднесе оставка
Иванов - Спортот помага во меѓусебното запознавање и толеранција
Орав - Преку Денот на Европа евроинтегративниот процес поблиску до граѓаните
Поевтинуваат бензините и дизелот
Нови санкции од ЕУ за сирискиот режим
Брејвик им се извини на семејствата на случајните жртви
Градоначалникот на Старо Нагоричане куртули од притвор
И градинарите ќе добијат поголеми субвенции од лани
БИОкулт го отвори и својот втор продажен центар за органска храна
Презентација на македонски производи во Стокхолм
Експлозија и светлина ги вознемири жителите на Калифорнија и Невада
Попоски ќе побара од Бан Ки-мун да се почитува одлуката на Судот во Хаг

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 17°C

Ведро

Четврток
Сончево
Макс: 24°C, Мин: 9°C

Петок
Сончево
Макс: 27°C, Мин: 11°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |