Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
21.05.2012, 13:49
Томислав Николиќ - новиот претседател на СрбијаЛидерот на Српската напредна партија освои 50,21, а за Борис Тадиќ гласаа 46,77 отсто од избирачите

Мандатот на новоизбраниот српски претседател Томислав Николиќ ќе почне од моментот на положување заклетва пред Парламентот, а една од неговите први должности ќе биде да предложи мандатар за состав на идната влада.

Републичката изборна комисија има рок од 96 часа од затворањето на избирачките места да ги објави во „Службен весник“ резултатите од вториот круг на претседателските избори, што, потоа, на новоизбраниот шеф на државата ќе му овозможи да положи заклетва и со тоа да го започне петгодишниот мандат.

Николиќ заклетвата може да ја положи и пред се уште актуелниот парламентарен состав, имајќи предвид дека на него се уште му трае мандатот.

Како за споредба, Тадиќ во 2004 година, кога беше првпат избран за претседател на Србија, стапи на должност осум дена од денот на изборот, а во 2008 година, по освојувањето на вториот претседателски мандат, по 12 дена.

Лидерот на Српската напредна партија Томислав Николиќ освои 50,21 процент од гласовите во вториот круг од претседателските избори во Србија, а за неговиот политички ривал, лидерот на Демократската партија, Борис Тадиќ гласаа 46,77 отсто од избирачите, соопшти Републичката изборна комисија, по обработката на 52,51 процент од гласачките ливчиња.

Томислав Николиќ, на изненадување на многумина, по пребројување на половина од избирачките ливчиња е победник на претседателските избори во Србија.

Претседателскиот кандидат на коалицијата „Да ја придвижиме Србија“, Томислав Николиќ, победи на изборите во Србија со 50,21 отсто од гласовите, додека кандидатот на коалицијата „Избор за подобар живот“, Борис Тадиќ доби 46,77, соопшти Републичката изборна комисија. Како што соопшти РИК тоа се резултати од 52,51 отсто од обработените избирачки места. Директорот на Републичкиот завод за статистика, Драган Вукмировиќ соопшти дека на изборите излегле 46,87 отсто од избирачите. Конечните резултати од вториот круг на претседателските избори ќе бидат соопштени во рок од 96 часа од завршувањето на изборите.

Досегашниот српски претседател Борис Тадиќ по затворањето на избирачките места го призна поразот и на Николиќ му ја честиташе „заслужената победа“.

Хрватскиот политички аналитичар Жарко Пуховски изјави синоќа дека резултатите од вториот круг од претседателските избори во Србија се неочекувани, нагласувајќи дека победата на лидерот на Српската напредна партија (СНС) Томислав Николиќ може да го „забави темпото“ во односите меѓу Белград и Загреб.

„За мене резултатите се многу неочекувани во однос на испитувањето на јавното мислење и на атмосферата која се создаде. Најверојатно тоа ги демотивира дел од избирачите кои можеби гласале за Тадиќ“, истакна Пуховски. (Дојче веле)

Статијата е прочитана 1418 пати.

Испрати коментарСледниот самит на НАТО отвора обврска за Грцијa
Македонија опција за италијанските компании за надминување на кризата
Вељановски-Прамер - Потврдена австриската поддршка за македонската евроинтеграција
(ФОТО) Слатководните ракови се враќаат во Охридското Езеро
Претседателот на Австрискиот национален совет во посета на Македонија
Котески и Волерс ќе ја посетат меѓународната воена вежба на Криволак
Анкета - Обама и Ромни со речиси еднаква поддршка
На Беласица пронајдена печурка тешка 6 килограми
Лидерите на ЕУ ќе разговараат за стабилизација на еврото
Владин тим ќе ги промовира бизнис можностите во Италија
Опозицијата бара итна собраниска седница со државниот врв
Се зголемува невработеноста кај младите во светот
Лустрацијата помина без опозицијата
Вранишковски и 18 следбеници „испрале“ 15 милиони денари
Говорот на омраза создава конфликти
Банкарскиот систем стабилен, депозитите сигурни
Светозар Цветковиќ во филмот „Соба со пијано“
Клинички центар стана Комплекс „Мајка Тереза“
Бројот на загинати во несреќата во Албанија се искачи на 14
Кругман - Еврото треба да се одржи по секоја цена
Пет илјади лица надвор од домовите по земјотресот во северна Италија
Преживеал пад од Нијагарините Водопади
(ФОТО) Филип Втори се исправи на Карпошово востание
Европските очекувања од Томислав Николиќ
Клаус - Не е виновна Грција, Европа се соочува со систематска криза
Најмалку 12 загинати кога автобус излета од амбис во Албанија
Орбан во Чикаго побарал прием на Македонија во најкус можен рок
(ОБНОВЕНО) Серија земјотреси почувствувани во Македонија
Робертсон - Срамно е што Македонија не доби покана
Силен земјотрес покрај Софија во Бугарија
Груевски - Остануваме на патот кон Алијансата
Иванов - Во Чикаго требаше да се исправи неправдата од Букурешт
Премиерот да дојде во парламентот
ДПА бара предвремени избори
Уапсени десетина следбеници на Вранишковски
Сервер - Грција ги намали шансите Македонија да го смени името
Над 60 лица убиени на воена парада во Јемен
Опозицијата бара премиерот да се обрати во Собранието
Кај „Велешка петља“ пронајден мртов скопјанец
Тројца планинари загинаа, двајца се водат исчезнати на Монт Еверест
Тројца планинари загинаа, двајца се водат исчезнати на Монт Еверест
САД ја предупредија Северна Кореја да престане со нуклеарните проби
Бензините поевтинуваат за 1,5 денари, дизелот за половина денар
Рамсфелд, Коен и Бергер побараа од Обама прием на Македонија во НАТО
Најмалку 96 жртви во самоубиствен напад во Сана
Реакции на Германија, Шведска, ЕУ и Русија за победата на Николиќ
Иванов ќе се обрати на состанокот на Северно-атланскиот совет за Авганистан
Уапсени 45 демонстранти во Чикаго
Во Чикаго повторен заклучокот од Букурешт
Николиќ објави победа, Тадиќ го призна поразот
Јанкулоска - Граѓаните не треба да живеат во страв
Пет загинати и над 50 повредени во земјотрес во Италија
ИвановMakedonija ja povtori greskata na Srbija, 21.05.2012 16:21:24
Makedonija ja povtori greskata sto Srbija ja napravi so prasanjeto dali Kosovo ima pravo na Deklaracija za osamostojuvanje. I MSP potvrdi deka Kosovarite imaat pravo na vakva deklaracija. A, trebase da prasat dali Kosovo ima pravo na otcepuvanje. Makedonija barase da se odudi Grcija poradi sprecuvanjeto da stane clenka na NATO. MSP potvrdi deka Grcija ja prekrsila VS i deka PJRM treba da bide primena vo NATO. Ako odese so tuzba pri MSP trebase da go postavi prasanjeto za (ne)opravdanosta za postavuvanje na dopolnitelni uslovi za priem na RM vo OON. So odlukata na MSP prasanjeto na imeto ostanuva i natamu otvoreno!
The CCCP, 21.05.2012 16:29:25
E segaTadic neka sedi vo opozicija i raboti za hag i usa nazdravje bricenjeto Narodot sudi......

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 16°C

Облачно

Среда
Обилни врнежи
Макс: 20°C, Мин: 9°C

Четврток
Локални грмотевици
Макс: 24°C, Мин: 12°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |