Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
13.08.2012, 14:01

Одземен златниот медал на белоруската фрлачка на ѓуле Остапчук

Со одлука на Меѓународниот олимписки комитет атлетичарката на Белорусија Надзеја Остапчук беше дисквалификувана поради користењето допинг

Атлетичарката на Белорусија Надзеја Остапчук, која освои златен медал во дисциплината фрлање ѓуле е дисквалификувана денеска со одлука на Меѓународниот олимписки комитет поради користењето допинг.

Таа остана без својот златен медал, откако не го поминала допинг тестот. Нејзиното „злато“ сега го има Валери Адамс од Нов Зеланд, која беше втора на натпреварите, кои се одржаа минатата недела.

Остапчук победи во тоа натпреварување, откако ѓулето го фрли 21,36 метри, во својот трет обид.

Британската фрлачка на ѓуле Брет Морс, која не успеа да се квалификува во финалниот дел од натпреварите во оваа дисциплина, подоцна ја обвини Белорусинката дека земала дрога за да може да победи. Своите обвинувања таа ги објави на Твитер, без притоа да даде образложение од каде има такви сознанија, па следниот ден мораше да и се извини. Сега се покажа дека Британката сепак била во право. Одземањето на златниот медал и дисквалификацијата заначат и крај на кариерата на Надзеја Остапчук, со оглед на нејзините 31 година.


Статијата е прочитана 1871 пати.

Испрати коментарРаботнички повторно домаќин на „Филип Втори“
ЛОИ во Лондон се најгледаниот спортски настан во Велика Британија
Мурињо - Викајте ме Единствениот
Арсенал попушта, Ван Перси во Јунајтед?
Меси, Роналдо и Иниеста за наградата на УЕФА
Македонските фудбалски надежи на мегдан со Португалија
Седлоски на клупата против Литванија
На 29 август почнуваат Параолимпските игри во Лондон
(ФОТО) Довидување Лондон, доаѓаме Рио
Стивен Кипротич од Уганда победник на олимпискиот маратон
Тошак нема да ја дочека Литванија
Преглед на освојувачи на медали – Лондон 2012 – 15.ден
Бразилките ја одбранија шампионската титула
Германија ја победи Холандија и ја задржа титулата
Норвешка го одбрани олимпиското злато
Болт сепак заминува со светски рекорд
Започна новата фудбалска сезона во Македонија
Мексико олимписки шампион
Преглед на освојувачи на медали – Лондон 2012 – 14.ден
Бронза за фудбалерите на Јужна Кореја
САД – Шпанија одново во финалето
Светски рекорд за американската женска штафета
Олимпиското село од идната година станува станбена населба
Американецот Мантео Мичел истрча 400 метри во штафетната трка со скршена нога
Преглед на освојувачи на медали – Лондон 2012 – 13.ден
Американките олимписки шампиони во ватерполо
САД го одбранија првото место
Светски рекорд за Давид Рудиша од Кенија
Болт без конкуренција„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 29°C

Делумно облачно

Вторник
Делумно облачно
Макс: 32°C, Мин: 18°C

Среда
Сончево
Макс: 33°C, Мин: 15°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
ЛОИ во Лондон се најгледаниот спортски настан во Велика Британија
Вкупно 50,2 милиони луѓе во Велика Британија ги гледале натпреварите и случувањата на летните Олимписки игри во Лондон...
(ФОТО) Довидување Лондон, доаѓаме Рио
Соодветно на отворањето, завршната церемонија беше проследена со величенствен сценско-музички перформанс...
Григориј Потоцки прави споменик на жртвите од струмичкиот пожар
„Македонија треба да има државна колонија за да може успешно да се презентира“, вели Бранко Пепиќ, раководител на Меѓуна...
Најпрофитабилните автомобилски модели во историјата
Во почетокот на годинава консултантското биро „Бернштајн рисрч“ ја објави листата на најпрофитабилни возила, почнувајќи ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |