Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
06.04.2012, 17:29

„Хамлет машина“ и „Човек во ходникот“ на „Танц-фест“

„Танц-фест“ на новоотворената сцена „Зебра“ денеска и утре во 20 часот на љубителите на современиот танц ќе им понуди две претстави. Вечерва „Хамлет машина“ на ТКО театар од Келн, Германија, додека утре „Човек во ходникот“, копродукција помеѓу ТКО и Скопје танцов театар.

Танцовиот перформанс „Хамлет машина“, во режија на истакнатата кореографка Нада Кокотовиќ, е направен според познатото дело на Хајнер Милер. Три женски и три машки танчари илустрираат 29 асоцијативни слики преку експресионално танцување на материјалот на Милер. „Хамлет машина“ дискутира за улогата на интелектуалците во време на стагнација, кога надежта за општествен и социјален развој е загубена. Ова дело е поставено во шест различни соби преку проектор кој обезбедува амбиент за 29 слики... Српската режисерка Кокотовиќ, која работи во Германија, вели дека Милер за неа е најважниот драмски писател на 20 век што ја рефлектирал политичката ситуација со личното искуство, кој се борел против системот, против општеството. Инаку, Кокотовиќ работи со сопствен сценски јазик, со есенцијалните компоненти на танц, говор, песна, музика, дигитална медија и перформанси и визуелни уметности.

„Човек во ходникот“, според романот на Маргарет Дира, пак, е поделен на три дела, односно три ходници од кои два се во режија на Кокотовиќ, а еден на македонската кореографка Рисима Рисимкин. Како што велат и двете режисерки, оваа претстава тие ја гледаат од свој аспект. „Текстот на Дира мора да се говори на глас за да се разјаснат сите сегменти на приказната“, вели Кокотовиќ, додека Рисимкин истакнува дека поттикот за да го направи ова дело го нашла во кратките размисли на Дира низ кои таа гради еден свет во кој секогаш не е јасно што е стварност. (Т.И.)


Статијата е прочитана 320 пати.

Испрати коментарВелигденски концерт во топла атмосфера, но со многу дилеми
Премиера на „Генетика на кучињата“
Почина креаторот на „Порше 911“
„Црно енд бело Србија“ во МСУ
Пром��ција на „Сите тие краеви“
Драгана Мирковиќ донираше 5.000 евра на фондацијата „Тоше Проески“
Овации за холандските танчари на „Танц фест“
Кумановскиот бенд СИЗ во живо на Стотројка
Хју Грант ја прекинува актерската кариера
Вечерва голем Велигденски концерт
Кемал Монтено мора на трансплатација на бубрег
Транссексуалка вратена во изборот мис на Канада
(ФОТО) „Џез и мода“ во амбасадата на САД
Ќе добијам уште еден автомобил
Пронајден најстариот жичан инструмент
Денеска сончево и потопло време
Модниот викенд стана модна недела
„Џек и Џил“ убедливо најнаграден филм со Златни малини
Среќни вести од трите дневни весници за кумановци
Американец доби 640 милиони долари на лотарија!
Пуштена во продажба монографијата „30 години Скопски џез фестивал“
Уметнички дела со моторна пила
Почнува летниот возен ред на жичницата „Милениумски крст“
На „Новинарите пеат“ ќе настапат 15 новинари
Времето денеска- Облачно и дождливо
Шпанските проститутки им го ускратуваат сексот на банкарите
Отворен новиот трговски центар на Mr.Bricolage во Скопје
Марко Коловски и Питер Шепард добитници на наградите на СОКОМ
Наградата „Роман на годината“ врачена на Снежана Младеновска-Ангелков
После 30 години игри на среќа, конечно добив автомобил
Џејн Фонда ќе ја глуми Ненси Реган
Скандинавците пијат нездраво
Аукција на дела од Малиот битолски Монмартр
Денеска свечено ќе биде врачена наградата „Роман на годината“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 18°C

Претежно облачно

Недела
Обилни врнежи
Макс: 17°C, Мин: 1°C

Понеделник
Мешавина од дожд и снег
Макс: 11°C, Мин: 2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |