Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
03.07.2012, 15:16
Жак Доајон и Ева Јонеско меѓу охриѓаниДоајон снимил триесетина филмови, добитник е на многубројни признанија, снима главно некомерцијални, уметнички филмови настојувајќи да направи дистинкција со холивудските блокбастери

Охрид - Организаторите на Францускиот филмски фестивал во Охрид, кој официјално беше отворен на 30 јуни, денеска одржаа прес-конференција на која присуствуваа меѓу другите и режисерот и почесен гостин на Фестивалот и овогодишен добитник на Наградата за животно дело, Жак Доајон, и прославената дива на францускиот филм, актерката и режисерка Ева Јонеско, но и актерите Абрахам Белага и Елоди Навар. Доајон снимил триесетина филмови, добитник е на многубројни признанија, снима главно некомерцијални, уметнички филмови настојувајќи да направи дистинкција со холивудските блокбастери. „Ова е време на криза за некомерцијални филмови. Се' потешко се доаѓа до пари, златното време на уметничкиот филм беше од 1950 до 1980 година“, рече Доајон.

Ѕвездата на Фестивалот, Јонеску, е авторка на сценариото и режисерка на филмот „Мојата малечка принцеза“, прикажан во Охрид. Станува збор за екранизираната животна приказна на Јонеско со прославената француска филмска дива Изабел Ипар во главната улога. Како актерка, Јонеско дебитирала кај Роман Полански во „Закупецот“ во 1976 година.

Фестивалот на францускиот филм во Охрид е најзначајната француско-македонска културна манифестација во Македонија. (В.М.)

Статијата е прочитана 283 пати.

Испрати коментар„Големиот инквизитор“ на Питер Брук утревечер во Скопје
Нови локации и знаме за 51. „Струшки вечери на поезијата“
Почна снимањето на филмот „Подиграфка” на режисерот Горан Тречовски
Никола Маџиров на поетски фестивал во Ледбери
Над 8.000 публика се очекува на концертот на „Дјуран, Дјуран“
Даница Тортеска и Трајче Лозаноски - младенци на 50. Галичка свадба
Костимите добиваат нова димензија
Бата Живоиновиќ во критична состојба по мозочен удар
„Актеро�� на Европа“ од утре во Ресен
Поетска вечер на Лидија Димковска во Салцбург
Слика на Каналето продадена за три милиони долари
Се сврши синот на Каролина од Монако
Охридско лето не смее да биде заложник на какви било условувања
Алек Болдвин сонувал да го убие адвокатот на бившата сопруга
Девојката му го простила неверството на Балотели зашто чека дете
Нов портал на Европската библиотека
Сценографијата на „До балчак" ги воодушевува туристите во Битола
Ѕвезда на Си-Ен-Ен призна дека е геј
Емануела доживеа мозочен удар
Камион со музичката опрема на Мадона се преврте кај Гетеборг
Театарот за деца и младинци ќе настапи на фестивал во Шибеник
Изложба на Дарко Алексовски, добитник на наградата „Борко Лазески“
Концерт на „Нокаут“ во Битола на 11 јули
Награда за „Волшебна Македонија“ во Лече
Заврши снимањето на „Соба со пијано“
(ИНТЕРВЈУ) Треба да ја следиме визијата на големите уметници

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 23°C

Делумно облачно

Петок
Ведро
Макс: 35°C, Мин: 18°C

Сабота
Сончево
Макс: 36°C, Мин: 21°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ФОТО ВЕСТ) Џамија - супермаркет
Од недела над 40 степени и многу висок УВ индекс
Во Македонија од недела под влијание на многу топла воздушна маса од северна Африка ќе биде претежно сончево и многу топ...
(ИНТЕРВЈУ) Кралицата е многу либерална
„Верувам во ослободувањето, тоа е дел од моето патување“, изјави британската актерка Хелен Мирен во интервјуто за „Утрин...
(ИНТЕРВЈУ) Треба да ја следиме визијата на големите уметници
„Сакав да глумам во ’Соба со пијано‘, а сакав и повторно да го видам Скопје, откако пред три децении бев како турист“, в...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |