Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
08.10.2012, 12:30
Јаманака и Гордон добитници на Нобеловата награда за медицинаЈапонскиот научник Шинија Јаманака и неговиот британски колега Џон Б. Гордон се годинешни носители на Нобеловата награда за физиологија или медицина.

Наградата им се доделува за откритието дека зрелите клетки можат да бидат наново програмирани во плурипотентни клетки.

Истражувањата на научниците се поврзани со гранковите клетки и со клонирањето животни, соопштија светските агенции.

Лауреатите на Нобеловата награда за физиологија или медицина се определуваат од Кралскиот Каролински медикохируршки институт во Стокхолм, Шведска, и ги врачува кралот на Шведска, на 10 декември-годишнината од смртта на Нобел, на церемонија во Стокхолмската концертна сала.

Наградите се состојат од златен медал, диплома и пари. Годинава наградата е придружено од чек во вредност од осум милиони шведски круни или 1,21 милиона евра, соопштија британските медиуми, а паричната награда е намалена за 20 проценти.

Првата Нобелова награда за физиологија или медицина била доделена во 1901 година на Германецот Елим Адолф фон Беринг „за неговата работа врз серумската терапија, специјално за нејзината примена при дифтерија, со која се отвари нов пат за медицинската наука и која на лекарите им го даде победоносното средство против болеста и смртта“.

Меѓу попознатите научници кои ја добиле Нобеловата награда за физиологија или медицина се наоѓаат Иван П. Павлов од Русија, во 1904 година, Роберт Кох, од Германија, во 1905 година, Александер Флеминг од Велика Британија, во 1945 година, Џорџ Бидел од САД, Едвард Тејтум од САД, Џошуа Ледерберг од САД, во 1958 година, и други.

Статијата е прочитана 422 пати.

Испрати коментарПоевтинува паркирањето во Центар
Порталите ги затемнија екраните
(ФОТО) Меркел донесе поддршка, но не и подароци
Ставрески - Македонија мост за азиските компании кои извезуваат Европа
Уапсен познат дилер на дрога од Арачиново
(ФОТО) Сашо Станинов имаше сообраќајка во Скопје
Протестно писмо од Тачи до Самарас
Мистериозна смрт на момче во Тетово
Колективен договор за работниците од енергетиката
Лејди Гага пет часа разговараше со Џулијан Асанж
Слобода на изразување, но без говор на омраза
Вакцинацијата против грип почнува в петок
„Тојота“ највреден бренд во светот на автомобилите
Мемети - Стоп на злоупотребата на децата
Реафирмирана словачката поддршка за евроинтеграција на Македонија
Обама и Ромни со израмнета поддршка
Компанијата „ХТЦ“ ја губи битката со „Епл“ и „Самсунг“
(ФОТО) Илузионистот Блејн ја заврши смртоносната точка во Њујорк
Двајца избодени во крвава тепачка во Кичево
Крвната одмазда во Албанија одзеде 5.700 животи
Битолчанец силувал 19-годишна девојка
Брисел за северниот дел на Косово нуди повеќе од Ахтисари
Филе утре ќе го обелодени извештајот за Македонија
ОМД - Треба да се стави крај на двојните стандарди
САД на дострел на Пјонгјанг
Oктомвриски рок од Еврогрупата за грчките реформи
Меркел под полициска опсада во Атина
Психијатрите ќе одлучуваат за судбината на мајката-убиец
Споменикот на Приштина ќе биде дивоградба
Од идната година нема веќе пријавување ДДВ на шалтери
ДУИ не ја смени тактиката за законот за бранители
Меркел под полициска опсада во Атина
Судска медицина доби лабораторија за форензични ДНК анализи
Индиjците преку Македонија ќе го освојуваат европскиот пазар
Грција во фокусот на дводневен состанок на министрите за финансии на ЕУ
Две веледрогерии казнети со 770.000 евра
Целосно изгоре стариот манастирски конак во велешко Согле
Малолетник нападнат на автобуска постојка
Половина милион граѓани низ „Сити мол“
Испила коктел со течен азот, останала без желудник
„Скопско“ и „Кока Кола“ по еколошки стандарди
Објавен конкурсот „Жан Моне“ за новинари и фоторепортери
Крвава тепачка со безбол палки во дискотека во Виница
Дизелот и Еуросупер 98 поевтинуваат за половина денар
Се самозапали поранешен политички затвореник во Албанија
Јанкулоска - Ќе продолжи истрагата за претседателот Трајковски
Нападнат полициски пункт во јужна Србија
Лансирана капсулата „Змеј“
Путин како „супермен“
Убедлива победа на Чавез
Бугарија доби шлаканица на своја територија

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 8°C

Ведро

Вторник
Претежно облачно
Макс: 21°C, Мин: 7°C

Среда
Делумно облачно
Макс: 24°C, Мин: 6°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (21)
Хрватската пролет. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Сликата со Брејвик вознемири многумина
Атанас Ботев смета дека институциите во земјава се незаинтересирани за промовирање и поддржување уметници, освен на одре...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |