Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
18.09.2012, 14:01
Францускиот суд пресуди во полза на Кејт и ВилијамБлокирано е понатамошното објавување на топлес фотографии на војвотката од Кембриџ, Кејт Мидлтон, направени за време на приватниот летен одмор во Франција

Францускиот суд пресуди во полза на принцот Вилијам и Кејт, блокирајќи го понатамошното објавување на топлес фотографии на војвотката од Кембриџ, направени за време на приватниот летен одмор во Франција.

Забраната уследи откако принцот Вилијам и војвотката Кејт го тужеа француското списание „Closer“ кое прво ги објави сликите од разголената принцеза. Судот им наложи на издавачите во рок од 24 часа да ги предадат оригиналите на кралската палата. Тие се соочуваат и со парична казна од 8.000 евра доколку повторно го сторат истото- односно ги објавуват или дистрибуираат фотографиите.

Фотографиите беа направени додека војвотката се сончаше со нејзиниот сопруг во францускиот замок на внукот на кралицата, лорд Линли во Прованса, Франција.

Двојката соопшти дека со објавувањето на фотките од страна на списанието е прекршена нивната приватност. Но, адвокатот на магазинот „Closer“ тврди дека реакцијата на кралскита двојка е диспропорционална.

Делфин Пандо изјави дека топлес фотографии повеќе не се сметат за шокантни и негираше дека замокот били недостапен за јавноста. Таа, исто така, рече дека списанието не ги поседува правата за сликите.

Ниту еден британски весник не ги објави топлес фотографиите на Кејт. Италијанскиот магазин „Ки“, заедно со „Closer“, во сопственост на поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони издаде специјално издание на повеќе од 20 страници со фотографиите на Кејт. Во меѓувреме, уредникот на ирски Дејли Стар , Мајк О Кејн, беше суспендиран и се спроведува внатрешната истрага по објавувањето на фотографиите.

Кралската двојка се наоѓа во финишот на својата деветдневна турнеја низ Азија и Пацификот, а во моментов е на островот Тувалу.

Статијата е прочитана 1224 пати.

Испрати коментарЌе се обновува конак во „Св. архангели Михаил и Гаврил“
„Матица ексклузив“, отворен новиот мултимедијален центар
„Блуз и соул“ вечерва со посвета на Хендрикс
Роби Вилијамс стана татко на Теодора Роуз
Крагуевачки Фиат 500Л претставен во Белград
(ФОТО) Милчо Манчевски стана национален уметник
Привршува изборот на најдобри евергрини
Градоначалникот Блумберг ја почна војната со дебелината
Моника Левински пишува книга за аферата со Клинтон
Одличен прием за „Смртта на човекот на Балкан“
Семејството ја закопа и пепелта на Ејми Вајнхаус
Ни кралицата не може да ги запре сликите на Кејт
Македонскиот балет со „Самсон и Далила“ во Сараево
Наградата „Дијалог“ за млад истражувач доделена на Александра Велева
(ФОТО) Трочлениот екипаж на МВС успешно се врати на Земјата
Жените на Тито
Митревски - „Трето полувреме“ се држи до фактите
„Браќа Манаки“ отворен со премиерата на „Трето полувреме“
(ИНТЕРВЈУ) Катрин Денев - Европскиот филм има душа
Промоција на уличниот магазин „Лице в лице“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 20°C

Претежно облачно

Среда
Грмотевици со дожд
Макс: 27°C, Мин: 14°C

Четврток
Обилни врнежи
Макс: 20°C, Мин: 5°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (4)
Хрушчов го викал Тито социјалистички цар. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Расте влијанието на салафистите по Арапската пролет
Растечкото влијание на ултраконзервативни салафистички групи, кое следеше по Арапската пролет, е предизвик за умере...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |