Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
04.04.2012, 14:33

(ФОТО) „Џез и мода“ во амбасадата на САДДомаќинот на модното случување, амбасадорот на САД, Пол Волерс, умешно се снајде и на модната писта, но само како презентер на настанот

ФОТО: Киро Попов

Место на случувањето на вториот ден на Моден викенд Скопје пролет/лето 2012 беше амбасадата на САД, каде што на гала-ревија беа претставени креациите на 12. финалисти на конкурсот на тема „Jazz and fashion“.

Овој проект беше организиран од страна на амбасадата на САД во Скопје, Модниот викенд - Скопје (ФВСК) и Македонската модна формација (ММФ). Инспирирани од богатата џез-култура, идните млади дизајнери добија можност да го презентираат својот талент, заедно со некои од најистакнатите дизајнери во Македонија, создавајќи нови и уникатни модели. Конечниот избор го направи жири составено од претставници на ММФ, ФВСК и амбасадата на САД. Дванесетте финалисти-дизајнери кои ги претставија своите гледишта на тема „Џез и мода“ беа: Никола Ефтимов, Роберт Ивановски, Ведрана Панева, студио „Тресор“, Искра Џокиќ, Мелани Димитровска, Ивана Цветковска, Александра Крнинов��, Невенка Тодоровска, Виктор Цветановски, Сара Милевска, Ирена Петровска, како и дизајнерката на накит Елена Поповска.Конкурсот беше поддржан од Текстилната трговска асоцијација на Македонија – Кластер за текстил, како и фабриките „ Албатрос“, „Окитекс“,АФГ, ИНТ и „Линеја“.

На ревијата присуствуваа голем број ВИП-гости меѓу кои беше и самиот Република Македонија Ѓорге Иванов, а домаќинот, амбасадорот на САД, Пол Волерс, умешно се снајде и на модната писта, но само како презентер на настанот. (Ј.П.).Статијата е прочитана 544 пати.

Испрати коментарВелигденски концерт во топла атмосфера, но со многу дилеми
Премиера на „Генетика на кучињата“
„Хамлет машина“ и „Човек во ходникот“ на „Танц-фест“
Почина креаторот на „Порше 911“
„Црно енд бело Србија“ во МСУ
Промоција на „Сите тие краеви“
Драгана Мирковиќ донираше 5.000 евра на фондацијата „Тоше Проески“
Овации за холандските танчари на „Танц фест“
Кумановскиот бенд СИЗ во живо на Стотројка
Хју Грант ја прекинува актерската кариера
Вечерва голем Велигденски концерт
Кемал Монтено мора на трансплатација на бубрег
Транссексуалка вратена во изборот мис на Канада
Ќе добијам уште еден автомобил
Пронајден најстариот жичан инструмент
Денеска сончево и потопло време
Модниот викенд стана модна недела
„Џек и Џил“ убедливо најнаграден филм со Златни малини
Среќни вести од трите дневни весници за кумановци
Американец доби 640 милиони долари на лотарија!
Пуштена во продажба монографијата „30 години Скопски џез фестивал“
Уметнички дела со моторна пила
Почнува летниот возен ред на жичницата „Милениумски крст“
На „Новинарите пеат“ ќе настапат 15 новинари
Времето денеска- Облачно и дождливо
Шпанските проститутки им го ускратуваат сексот на банкарите
Отворен новиот трговски центар на Mr.Bricolage во Скопје
Марко Коловски и Питер Шепард добитници на наградите на СОКОМ
Наградата „Роман на годината“ врачена на Снежана Младеновска-Ангелков
После 30 години игри на среќа, конечно добив автомобил
Џејн Фонда ќе ја глуми Ненси Реган
Скандинавците пијат нездраво
Аукција на дела од Малиот битолски Монмартр
Денеска свечено ќе биде врачена наградата „Роман на годината“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 21°C

Претежно облачно

Сабота
Обилни врнежи
Макс: 21°C, Мин: 6°C

Недела
Обилни врнежи
Макс: 18°C, Мин: 1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |