Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
11.09.2012, 15:17

Македонската филхармонија со концерт во Битола

Kако своевидна увертира пред новата концертна сезона Македонската филхармонија вечерва во Битола ќе одржи концерт под диригентската палка на Борјан Цанев

Македонската филхармонија вечерва во Битола ќе одржи концерт, како своевидна увертира кон официјалното отворање на новата концертна сезона на оваа институција, која ќе почне на 27 септември во Домот на АРМ. Во Центарот за култура во 20 часот, Филхармонијата ќе настапи под диригентската палка на Борјан Цанев, а како солист ќе се претстави Владимир Костов на виолина, со изведба на „Романса“ во Ф-дур од Бетовен. Битолчани ќе имаат можност да го слушнат и делото „Анданте“ за гудачки оркестар од македонскиот композитор Сони Петровски, создадено во 1997 година. Ова се смета за едно од најизведуваните дела на Петровски, кое е оркестрирано за различни состави. „Анданте“, всушност, е дел од оркестарската суита „Зодијак“, а го претставува знакот Рак. (Т.И.)


Статијата е прочитана 205 пати.

Испрати коментарНикогаш поголемо интересирање за отворањето на „Браќа Манаки“
Во Конго отриен нов вид мајмун
Ново шоу од кујната на Џамбазов
Филмот на Киро Урдин со престижна награда во Кина
Универзумот на „Мугер фугер“ вечерва премиерно во „Ла Кања“
„Ристо Шишков“ за Никола Ристановски
„Трето полувреме“ е годинешен кандидат за „Оскар“
Џејмс Бонд жртва на семејно насилство
Се породи Адријана Лима
Маџиров ја доби на стипендијата „Маргерит Јурсенар“
Стогодишник се` уште работи во „Волмарт“
„Епл“ го претстави iPhone 5 со четири инчен екран
Девет претстави на 37. Млад отворен театар
Културен мост меѓу Македонија и Словенија
Се продава островот на Џон Ленон
Врвна романска гимнастичарка стана проститутка
„Блех фестивал“ на Градска плажа
Стрип-изложба на Сотировски на „Манаки“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 18°C

Делумно облачно

Петок
Обилни врнежи
Макс: 22°C, Мин: 16°C

Сабота
Локални грмотевици
Макс: 26°C, Мин: 13°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Во Конго отриен нов вид мајмун
Овој вид мајмуни локалните жители ги нарекуваат лесула, а нивните задници имаат специфична сина боја...
Стогодишник се` уште работи во „Волмарт“
Највозрасниот работник во САД има 100 години и веќе 29 години работи во супермаркет на „Волмарт“ во Канзас...
Жителите на Фокландските Острови се сметаат за Фокландери
Според пописот Островјаните се гледаат себеси како жители на самостојна прекуморска територија и бараат од Аргентина да ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |