Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
23.08.2012, 14:56

Краткиот филм „Епизодист“ со награда во ХоливудФилмот во режија на Игор Алексов, а по сценарио на Алек Русјаков, го освои првото место меѓу 24 филма на Фестивалот „Холи шортс“

Сунчица Уневска

Краткиот македонски игран филм „Епизодист“ во режија на Игор Алексов, а во продукција на „Квазар филм“ ја доби главната награда во интернационалната селекција на Американскиот филмски фестивал за кратки филмови „Холи шортс“, во конкуренција меѓу 24 филма. Ова беше 8. издание на овој фестивал, кој е специјализиран за краткометражната форма и на кој биле прикажани вкупно 300 филма, а учествувале повеќе од 20 држави.

Режисерот Игор Алексов, како што рече на денешната прес-конференција, е исклучително задоволен, особено што станува збор за негов прв професионален филм. Но, она што е интересно во врска со овој филм, е што ова е еден од ретките филмови кај нас, кој е направен по порачка на продуцентска куќа. Имено, продуцентот „Квазар филм“ го понудил сценариото, кое го потпишува Алек Русјаков, на режисер, но кој сето тоа би го работел како дел од тимот. Излезе дека оваа професионална соработка се покажа како успешна и како добар пример за еден поинаков пристап кон снимање филм. Игор Алексов нагласи дека ова е заслуга на сите, бидејќи и во самиот процес на работа тие биле отворени за разни идеи и креативни решенија и сето ова е резултат на одличната соработка.

„’Епизодист‘ е горчлива приказна за две времиња, за два различни политички система, за две различни судбини на еден ист лик, околу кој злото, лицемерието и суровоста на моќта остануваат исти. Злоупотребата на силата и моќта за да се добие посакуваното, без разлика дали ќе биде уништен еден човечки живот, неговите соништа и идеали“, е основната линија во приказната на филмот. Или, како што додава Игор Алексов, главната порака на филмот е колку и да ве навреди некој, колку и да ве измачува или да се труди да ве понижи, најважно од се' е да останете човек.

Актерите беа полни со пофалби за самиот процес на работа и за искуството од снимањето на овој филм, иако станува збор за само 23-минутен филм. Во него играат Силвија и Јана Стојановски, и тоа еден лик, но во помлади и повозрасни години. Силвија истакна дека организацијата била многу професионална и дека за секој сегмент од филмот имало човек, што е сепак реткост кај нас кога се работи за кратки филмови. Јана Стојановска додаде дека во текот на работата на филмот имало неверојатно добра енергија, а како одлично искуство кое може да отвори нови врати, го сметаат и Предраг Павловски и Игор Ангелов. Во филмот играат и: Славица Јовановска, Благица Трпковска и Кирил Ристески.

Продуцентот Блаже Дулев рече дека Фестивалот „Холи шортс“ од оваа година се одржува во престижната киносала во Холивуд Grauman's Chinese Theater, во која се одржуваат бројни премиери. Инаку, како што објасни, ова е веројатно првиот балкански филм кој е работен со поновата дигитална техника, со камерата АГИ Алекса. Директор на фотографија е Душан Кардалевски, монтажата е на Тања Рибарска, а музиката на Доријан Јовановиќ. Филмот претходно беше прикажан на повеќе фестивали, а во Македонија публиката можеше да го види на Скопскиот фестивал и на „Астерфест“. Следен фестивал е претстојниот „Браќа Манаки“, каде што ќе биде прикажан во „Македонската панорама“.

Инаку, како што рече Алексов, по овој успех филмот добил покана за учество на уште два фестивала на кратки филмови во Калифорнија, а исто така добил и интернационален дистрибутер.


Статијата е прочитана 650 пати.

Испрати коментарПретставување на творештвото на лауреатот на СВП
Поезијата се слави во Струга
Четири македонски филма во трка за „Оскар“
Академик Глигор Чемерски воодушевен од „Куќата на Уранија“
Премиера на филм за Мајка Тереза за 102-годишнината од нејзиното раѓање
Астрономите пронајдоа докази како ѕвезда си ја јаде својата планета
(ИНТЕРВЈУ) Баравме демократија, а добивме капитализам
На СВП ќе биде прогласен добитникот на наградата „Браќа Миладиновци“
И во Гевгелија фестивал, „Бош“ по четврти пат
Гран при за културен менаџмент за министерката Канческа-Милевска
Гостиварка почина по пад од петти кат
Ловориките на „Охрид фест“ за Ристо Самарџиев
Стартуваат 51. „Струшки вечери на поезијата“
Семејството Мелис најстаро семејство во светот
Викендов Берово центар на културниот перформанс
Поетот Хусто Хорхе Падрон вечерва ќе го добие медалот „Блаже Конески“
Официјален крај на бракот на Том Круз и Кејти Холмс
Телеграма пронајдена по 68 години
„Во хармонија“ на Даутовски премиерно во „Св. Богородица“
Ненад Милосављевиќ најдобар бармен во Македонија
Знаменитостите на Европа чинат само 700 милијарди евра
Згасна фестивалскиот оган на 52. „Охридско лето“
Светот на филмот му оддава почит на Тони Скот
Модната куќа „Луј Витон“ подготвува линија на презервативи
“Сестрата на Зигмунд Фројд” од Гоце Смилевски објавен на чешки
Шарапова отвори продавница за слатки во Њујорк
Италијанските виртуози Енрико Диндо и Моника Катароски за крај на годинешново „Охридско лето“
Почина холивудскиот режисер Тони Скот
Маџиров на книжевен престој во Австрија и меѓународно читање во Грац
Концерт на Гринголтс и Лаул во „Света Софија“
Претставничката на Кина стана Мис на светот
(ФОТО) Археолошки остатоци откриени кај локалитетот Манчевци
Агата Гертчен доби Гран-при на Графичкото триенале во Битола
Во Кочани премиера на монодрама за Методија Андонов Ченто
Премиера на мјузиклот „Декамерон“ во Охрид
Заврши снимањето на патописниот филм „Move on“ во Македонија
Премиера на „Платеници 2“ во кино „Милениум“
На „Охридско лето“ барокна музика со италијанскиот ансамбл „Колегиум про музика“
Поетска книга на Лидија Димковска објавена во САДmene, 24.08.2012 00:49:56
Bravo be decki, konecno i nesto ubavo da se procita po vesnicive! Sekoja cest za uspehot! Vi cestitam od se srce!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 36°C

Ведро

Сабота
Сончево
Макс: 39°C, Мин: 19°C

Недела
Сончево
Макс: 39°C, Мин: 20°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ВИДЕО) Отпуштен работник го уби шефот во Њујорк, десетина повредени
Астрономите пронајдоа докази како ѕвезда си ја јаде својата планета
Ѕвездата за која станува збор е позната како црвен џин, а таквите ѕвезди на почетокот се со маса скоро колку нашето Сонц...
(ИНТЕРВЈУ) Честа се спушти на најниски скалила
Етнологот Јелена Цветановска ги објави во книга своите истражувања на гревот и казната во народната култура во Македониј...
Големиот предизвик за новиот шеф на „Њујорк Тајмс“
За разлика од Би-Би-Си, Томпсон сега ќе мора да го направи истото во комерцијална компанија во која огласите и прод...
Хрватска: На чевларите им треба поправка
Главниот извршен директор на компанијата го опишува сегашно Борово како бледа сенка на поранешниот гигант, кој сега вогл...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |