Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
19.09.2012, 13:47

(ФОТО) Крвава пресметка на пазарот во „Ѓорче Петров“Љубиша Станковиќ

ФОТО: Петр Стојановски

Во масовна тепачка која утрово се случила на улицата „4-ти Јули’, односно на Зелениот пазар во скопската населба Ѓорче Петров неколку лица се здобиле со тешки телесни повреди, а еден од повредените е во критична состојба и според мислењето на лекарите тој се бори за живот.

Имено, во масовната тепачка, која се случила денеска во 6,30 часот и' претходела претходна нетрпеливост на двете инволвирани семејства.

Како што потврдиоја од Министерството за внатрешни работи во тепачката било употребено и ладно оружје, а тешкиот инцидент се одиграл пред дуќанот „Пантер Мис“. Имено, најпрвин настанала вербална расправија која по кратко време преминала во тепачка во којас ичествувале А.Д.(22) од една страна и Р.А.(24) и неговиот татко А.А.(54) од друга страна. Во раздвојување на „завојуваните“ страни дошло лице кое што било вработен како обезбедувањето на „Скопски Пазар“, но на помош на А.Д. му дошле неговите браќа Е.Д.(21) и С.Д.(26). Тие физички го нападнале момчето удирајќи го по целото тело со боксови и клоци, но во тепачката се вклучил и неговиот татко.Во масовната тепачка биле употребени се ножеви со кои и биде зададени повредите. Така, А.Д. се здобил со три убодни рани во пределот на телото и тој со возило на Итна медицинска помош бил пренесен во Градска болница “8 –ми Септември“ каде му била укажана медицинска помош. Според непотврдени сознанија нему му била нанесена расекотивна во пределот на препоните што, наводно, предизивикало обилно крварење, а се укажала потреба и од негова реанимација. Токму поради карактерот на повредите А.Д. бил задржан за натамошно лекување и неговата состојба се цени како критична.

На Е.Д. му биле нанесени пет убодни рани во телото и истиот и тој е пренесен во Клиничкиот центар во Скопје. Лекарите неговата состојба ја ценат како тешка и затоа бил задржан на натамошно лекување. Третиот брат, односно С.Д., се здобил со две убодни рани во пределот на телото, но лекарите од Клиничкиот центар неговата состојба ја ценат како лесна и затоа се очекуваше тој да биде пуштен на домашно лекување.Полициски увиден тим, но и Истражен судија и Јавен обвинител, денеска беа на местото каде што се одиграл настанот. Полициските инспектори ги обезбедиле сите материјални траги и докази кои се предадени за вештачење, а биле обезбедени и вербални докази ��д очевидци на инцидентот.

Досегашниот тек на полциската истрага покажал дека мотивот за тепачката бил пресконувањето на оградата на пазатор. Имено, А.Д. сакал да ја прескокне оградата, но лице задолжено за обезбедувањето на пазарот му кажало дека тоа е недозволено. На работникот од обезбедувањето поддршка му дале и синот и таткто по што и започнала баналната расправија, која прераснала во тепачка со повредени лица.

Од МВР најавуваат мерки и активности во насока на расчистување на случајот, но и кривични пријави за сите инволвирани во настанот. (Љ.С.)Статијата е прочитана 2170 пати.

Испрати коментарМакедонскиот правосуден систем станува поефикасен
Пороен дожд, грмежи и засилен ветер од денес��а попладне
Бил Гејтс се` уште најбогат Американец
Попоски и Аврамопулос ќе се сретнат во Њујорк
Почнува предвремениот откуп на тутун во кутии
„Епл“ поамбициозно во Македонија
Бугарските европратеници ќе го бранат ориенталниот тутун
Штрајк на лекарите, сепак, ќе има
Меркел - ЕУ е во криза, но вратата за Западен Балкан е отворена
ДУИ блокираше владин закон
Воените ветерани ќе маршираат за мир
За 10 отсто намалена цената на огревното дрво
Ховит и Бејта се разидоа околу преименувањето на училиштата
Сопственикот на „Зара“ забележа зголемен профит
Компјутерски криминал причина за блокирање на аукцијата на МВР
Пензионерите и во сабота ќе се возат бесплатно во ЈСП
Обвинителството ќе истражува кој стои зад албанските химни
Филм за убиството на Бин Ладен
Повторно одложено судењето против полицаецот Трифуновски
Карикатурите на Мухамед распродадени за еден час
Француската полиција упадна во редакцијата на „Клозер“
Горан Устијановски нов капетан на Капетанијата во Охрид
Владата определи минимална цена на надоместокот за сметководители
Укината забраната за движење низ шумите
Спорот меѓу Бугарија и Македонија заглави во „Трето полувреме"
Аврамопулос до ОН - Работете, не набљудувајте!
Кремљ ја прекина активноста на УСАИД во Русија
Oтворена 67. сесија на Генералното собрание на ОН
Ховит денеска и утре во Македонија
Обама „изненаден“ од гафот на Ромни
(ВИДЕО) Срѓан Керим за претседавањето на Јеремиќ во ОН
Дипломатскиот кор дегустираше македонско вино
Се буди вулканот на Санторини?
И Грција подготвува нова стратегија
Две полицајки убиени во Манчестер
Рамковниот договор изгубен во преводот
Граѓаните ќе плаќаат за здравствените картички
СДСМ - Владата преку институциите се пресметува со неистомислениците
Нов проект за заштита на Преспанското Езеро
„Чебрен“ и „Галиште“ пак паднаа во вода
Филе прецизира - Имате проблем со Бугарија
Џафери го прекина молкот поради Филе
Расте влијанието на салафистите по Арапската пролет
Попоски - Попоски очекува исчекор во Брисел
Кралев - Општина Чаир да постапува по препораките од инспекторатот
Нова смртна закана за Јанез Јанша
Тачи заинтересиран за средба со Николиќ
Две самоубиства во скопски Карпош и Маџари
Прва трансплантација на матка од мајка на ќерка во светот
Продолжуваат антијапонските протести во Кина
Министерот Сарачини учествува на „Глобалниот енергетски самит“
Србија пред можен референдум - Европа или Косово
Директни избори за високите функционери во ЕУ
Полицијата го окупира „Волстрит“, уапсени речиси 200 демонстранти
Јованка Броз - Титова Совладетелка (2)
Полицијата тврди дека разузнавачот не бил убиен
ЗНМ го поддржа Законот за декриминализација
Филе очекува позитивен извештај, а Груевски почеток на преговoри
Царината заплени 14,5 кг дрога на Табановце
Трамвајот ќе стаса во 2013 година
Невработени ќе добијат пари да отворат фирма
Крвава пресметка на пазар во Струмица
Над 17 илјади студенти седнаа во академските клупи
Македонското вино ќе се извезува на кинескиот пазар
Бугарија би можела да ги уценува Македонија и Србија
СДСМ - Власта се обидува да ја минимизира рецесијата
Академската година во Тетово почна со албанската химна
Прекршочни пријави за директорите на чаирските училишта
Почна изградбата на мостот над реката Серава
САД и Јапонија ќе се бранат со штит
Со воени аташеа ќе се јакне имиџот на Македонија
Прашкиот аеродром преименуван во „Вацлав Хавел“
Почина норвешката принцеза Рагнилд
Избрана новата барокна фасада за „Нама“ и „Метропол“
Пратениците расправаат за електронската здравствена картичкаMende, 19.09.2012 14:49:54
Sto ne gi kazete iminjata na povredenite? Pak se Makedonci? Momceto ima 22 godini, iskrvavil do besoznanie od predelot na testisite. Vo momentov spored izvestuvanjata na internet se naogja vo kriticna sostojba. Kazete gi iminjata!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 23°C

Претежно облачно

Четврток
Обилни врнежи
Макс: 21°C, Мин: 6°C

Петок
Сончево
Макс: 22°C, Мин: 9°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (4)
Хрушчов го викал Тито социјалистички цар. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Расте влијанието на салафистите по Арапската пролет
Растечкото влијание на ултраконзервативни салафистички групи, кое следеше по Арапската пролет, е предизвик за умере...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |