Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
11.06.2012, 15:40

Македонките најчесто се мажат на возраст од 25 години

Минатата година и склучените и разведените бракови бележат пораст

Минатата година бројот на склучени бракови и разведени бележи зголемување во однос на претходната година. Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на склучени бракови е зголемен за 4,1 отсто и изнесува 14.736 брака, а бројот на разводи бележи зголемување од 1,9 отсто и изнесува 1.753 разведени бракови.

Најмногу бракови во текот на годината се склучени во август 12 отсто, а најмалку во март 5,5 отсто. Најчесто е стапувањето во прв брак со учество од 92,9 отсто за жените и 91,6 отсто за мажите. Во втор брак со учество од 8,2 отсто и во трет брак со учество 0,7 отсто во вкупниот број склучени бракови, почесто стапуваат мажите.

Просечната возраст при склучување прв брак е 25,4 години за невестата и 28,3 години за младоженецот.

Најмалку бракови во текот на годината се разведени во август 3 отсто, а најмногу во ноември 10,6 отсто.

Најголем број разведени бракови, според возраста на сопругата, 19,5 отсто, се случиле во старосната група од 30 до 34, а за сопругот, 20,1 отсто, во старосната група од 35 до 39 години.


Статијата е прочитана 2794 пати.

Испрати коментарНад илјада рекреативци со велосипед на „МавровоТур 2012“
Завршија Рациновите средби
Забава и велосипедизам во Маврово
Огромен астероид ноќва ќе мине покрај Земјата
Никола Маџиров добитник на награда за светска поезија во Кина
(ВИДЕО) Пет премиери на филмови за опуштено лето
Селма Хаек повторно во улога на стриптизета
Пред 4 години со 100 килограми - денес мис
Хју Лори во римејкот „Робокап“
Писателот Зоран Пејковски добитник на „Празник на липите“
Часовник вреден половина милион евра
Англичанец има дресови од 194 репрезентации
Започнува новиот живот на документарни филмови
Мадона на концерт во Турција покажа града
„Кралицата“ Хелен Мирен во Карлови Вари
Започна „Година на есејот“ во Струга
(ФОТО) Светските новински фотографии во Скопје
Новото „пежо 208“ пристигна во Македонија
Почина Реј Бредбери, бардот на научната фантастика
Се урна ѕид на тетовското Кале„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 14°C

Ведро

Понеделник
Сончево
Макс: 34°C, Мин: 14°C

Вторник
Сончево
Макс: 35°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Кочо Чакалароски, претседател на Лекарската комора

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Хороскоп | Забава |