Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
09.07.2012, 09:12

Почина американскиот актер и оскаровец Ернест Боргнин

Во 1955 година за улогата во филмот „Marty“ доби Оскар за најдобар актер

Познатиот американски актер и оскаровец, Ернест Боргнин, почина вчера на 95-годишна возраст.

Неговиот претставник за јавност, Хери Флин, изјави дека актерот починал во болницата „Седар-Синаи Медикал центер“, а со него било неговото семејство.

На американската публика најпознат и е по улогата на тв серијата „МекХејлс нејви“ (McHale's Navy) и „Ервулф“ (Airwolf), додека домашната публика го знае и по улогата во серијата „ЕР“ (за улогата на Пол Менинг номиниран е за наградата Еми), „The Dirty Dozen“, „Escape From New York“, „Gattaca“, а во прв ред по улогата во филмот „Marty“ за кој во 1955 година доби и Оскар за најдобар актер.

Негов последен поголем филмски проект беше „Ред“ во кој се појави заедно со Брус Вилис, Морган Фриман, Џон Малкович и Хелен Мирен.


Статијата е прочитана 826 пати.

Испрати коментарПаразит именуван по Боб Марли
„Дуо Скупи“ гостува во Софија
Книга за сите љубовни афери на Мик Џегер
Наскоро два нови албума од починатата Ејми Вајнхаус
Кејти Холмс и Том Круз, сепак, се разведоа спогодбено
(ФОТО) Калашников распали во Хераклеа
Скарлет Јохансон најплатена актерка на сите времиња
Штипската „Хасанагиница“ на „Бит фест“
(ФОТО) Отпад од Пена изложен на плоштадот во Тетово
„Кристален глобус“ за норвешкиот „Речиси маж“
Писателот Габриел Гарсија Маркес заболен од деменција
Норвешкиот филм „Хенрик“ победник во Карлови Вари
„Дјуран Дјуран“ направија концерт за паметење
„Големиот инквизитор“ на Питер Брук утревечер во Скопје
Нови локации и знаме за 51. „Струшки вечери на поезијата“
Почна снимањето на филмот „Подиграфка” на режисерот Горан Тречовски
Никола Маџиров на поетски фестивал во Ледбери
Над 8.000 публика се очекува на концертот на „Дјуран, Дјуран“
Даница Тортеска и Трајче Лозаноски - младенци на 50. Галичка свадба
Костимите добиваат нова димензија
Бата Живоиновиќ во критична состојба по мозочен удар
„Актерот на Европа“ од утре во Ресен
Поетска вечер на Лидија Димковска во Салцбург
Слика на Каналето продадена за три милиони долари
Се сврши синот на Каролина од Монако
Охридско лето не смее да биде заложник на какви било условувања
Алек Болдвин сонувал да го убие адвокатот на бившата сопругаIstocna Makedonija, 09.07.2012 10:53:47
Ernest Borgnajn,ili Borgnin e ovekovecen vo istori jata na svetskata kinematografija,kako eden od najgolemite akteri na negativni likovi.Osobeno,ne zaboravna e i kulltna negovata uloga na narednik vo kultniot Odovde do vecnosta.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 32°C

Делумно облачно

Среда
Сончево
Макс: 38°C, Мин: 19°C

Четврток
Ведро
Макс: 38°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ФОТО) „Вранец спешл селекшн“ на „Тиквеш“ влезе во светската винска елита
Ова е второ вино на „Тиквеш“, покрај „бела вода“, кое за помалку од една година добива висока оценка и можност за пробив...
Голема радост за враќањето на „Дед Кен Денс“
Со новиот албум „Анастасис“, австралиското култно дуо Лиса Жерар и Брендон Пери, уште еднаш ја докажа својата креативна ...
(ФОТО+ВИДЕО) Се ожени Андрес Иниеста
Еден од најдобрите фудбалери на денешницата, 28-годишниот Андрес Иниеста заплови во брачните води со својата партнерка А...
(ФОТО) Калашников распали во Хераклеа
На концертот на Горан Бреговиќ присуствуваше три и пол илјадна публика која претежно беше средовечна полна со емоции и с...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |