Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
15.09.2012, 16:23
Груевски: Законот за бранителите не е против некој етникум„Обидите за негово кочење и блокирање се безсмислени и не се во духот на Рамковниот договор и во духот на соживотот и толеранцијата“, вели премиерот

Предложениот закон за бранители не е противуставен, не е против некој етникум, туку е мала компензација на оние кои ги ризикуваа животите во одбрана на Република Македонија и мало внимание кон семејствата на загинатите бранители. Барањето со него да се опфатат и оние кои им ги одземаа животите на бранителите е некоректно, изјави премиерот Никола Груевски во својот говор на унијата на млади сили на ��МРО-ДПМНЕ

Обидите за негово кочење и блокирање, рече тој, се безсмислени и не се во духот на Рамковниот договор и во духот на соживотот и толеранцијата.

- Раните од 2001 година се се уште недолечени и инсистирање кон овој закон да се приклучат и оние коишто им ги одземаа животите на бранителите од 2001 година не може да биде коректно барање, потенцира Груевски.

Тоа барање, укажа, ја влошува севкупната атмосфера и е некоректно, исто како што беше и злоупотребата на армиската униформа во Слупчане. Тоа, истакна е неприфатливо. Затоа премиерот Груевски повика на разум и повеќе политичка зрелост во оваа држава.

- Особено загрижува што политичката борба помеѓу албанските политички партии после 21 година независност се уште се сведува речиси исклучиво на етнички прашања, рече Груевски додавајќи дека таа атмосфера во интерес на сите треба да се менува затоа што е заразна и опасна.

Затоа, продолжи, повикувам на поголема политичка но и државничка зрелост. Ако оваа држава е на сите, подвлече Груевски, тогаш сите треба да се грижиме за целата држава, а не само за одделни нејзини делови.

- ВМРО-ДПМНЕ не е партија која ќе дозволи некој да ја исплаши или да ја уцени со рушење од власт или со предвремени избори кога е во прашање успехот и достоинството на македонските граѓани. Не ја наведнувам главата пред неправдата, колку да е тоа во моментот контрапродуктивно за мене. Разбирам дека животот на политичарите е поврзан со компромисите и затоа сум правел и ќе правам многу компромиси кога верувам дека се за општо добро. Но, се рабира се има своја граница и своја мерка. Сум плаќал и ќе плаќам цена за тие компромиси. Нo, не сум подготвен да го вложам достоинството на цел еден народ, како цена за некој да го понижува, а јас да молчам. Особено не сум подготвен да го правам тоа кога нема да реши некој проблем, туку создава нов, рече Груевски.

Тој додаде дека исто како што имаше осуди за навредите од поединци на Вевчанскиот карневал, така за осуда се злоупотребите на униформите на АРМ, незаконските промени на имиња на училишта.

- Затоа уште еднаш повикувам на демонстрација на љубов кон својата држава и кон сите граѓани, а не само кон сопствениот етникум, како на Макеонците, така на Албанците, Турците, Ромите, Бошњаците, Власите и сите останати, како и демонстрација на толеранција и почит, истакна тој.

ВМРО-ДПМНЕ, повтори лидерот на партијата, не посакува предвремени избори, но ако се неизбежни односно ако бидат испровоцирани подготвени сме веднаш за тоа.Статијата е прочитана 981 пати.

Испрати коментарПродолжува комисиската расправата за Законот за бранителите
Од џамија укадени 20.000 евра
СДСМ - Еврозоната и ЕУ не се во рецесија
Македонија спроведе многу реформи со високиот предпристапен дијалог
Груевски - Владата презема мерки за надминување на увезената рецесија
Доколку се загрозат институциите, ВМРО - ДПМНЕ е подготвена за избори
Се регулира заминувањето на македонските работници во странство
Град Ск��пје распиша конкурс за архитектура
Девет цивили загинаа во воздушен напад на НАТО во Авганистан
Измамнички „заспале“ сопружници и ги ограбиле
Нуркачи го чистат дното на Охридското Езеро
Карл Билд спречен да ја посети Тимошенко
Апсења во Москва по „Маршот на милионите“
Арифи со позитивни очекувања пред средбата со Филе
Во прекин сообраќајот на патниот правец Ресен-Охрид
Четворица НАТО војници загинаа од „пријателски оган“ во Авганистан
Измамник од Германија ветувал вработувања во странство
Безбедноста на принцот Хари во Авганистан не е загрозена
Владата го усвои Законот за граѓанска одговорност за навреда и клевета
СДСМ - За рецесијата е виновна лошата економска политика на Владата
Осум фирми добија 2,7 милиони евра од кредитната линија на МБПР
Талат Џафери пред Комисијата ја читаше „Тишина“ од Ацо Шопов
Ставрески - Владата подготвена со многу мерки против рецесијата
Талибанците ја нападнаа базата на принцот Хари
Почнува изградбата на Институтот за белодробни заболувања
О Нил - Меѓународната заедница да и каже „не“ на Грција
Разузнавач почина од истрел на работното место
Прва средба Иванов - Нишани во Охрид. Загина телохранител на албанскиот претседател
Запалена германската амбаса во Судан
„Оне“ одбележа 10 години во Македонија
Папата дојде во Либан со порака за мир
Гореше само во Националниот парк „Јасен“
Почина Драган Тумановски, судија во Врховниот суд
СДСМ бара одговор од Владата за училиштата во Чаир
Ердоган - Изетбеговиќ ме замоли да се грижам за БиХ
Скопјани на 23. септември ќе појадуваат на Камениот мост
Гостиварец преживеа пад со возило во бездна
Попоски - Македонија е конструктивна кон соседите
Цистерни на „Млаз“ биле користени за шверцот, тврди Магаш
Инфлацијата ја креваат цените на храната и на нафтата
Македонија и официјално во рецесија!
Талат Џафери урива рекорди во молчење
Јапонија се откажува од нуклеарната енергија
Дожд, град и силен ветер денеска и за викендот
Нови судири пред американската амбасада во Каиро
„Скопје сити мол“ ќе ги отвори вратите на 4 октомври
Четворица уапсени за нападот во Бенгази
Кацин - Македонија мора да одговори на внатрешните дилеми
Препораката на СЗО нема да го намали бројот на пушачи
Грците ќе одат во пензија на 67 години
„Индепендент“ - САД имале информации за нападите врз дипломатските мисии
Четворица руски туристи загинаа во автобуска несреќа близу Солун
СДСМ протестира за контрапротестите
Американската амбасада во Скопје на штрек
Мексиканската морнарица го уапси наркобосот „Ел Кос“
Кралев најави прекршочни пријави за Чаир
Магаш тврди дека имал „бизнис“ врски со Љубчо Георгиевски
„Лов“ на танчерки во Пологpile, 15.09.2012 17:43:07
Затоа уште еднаш повикувам на демонстрација на љубов кон својата држава и кон сите граѓани, ...(N.G.)Ljubov demonstrirajte pocituvani sogragjani kon svojata drzjava isto kako najpatriotskiot Premier,taka da, koga imate rociste za odbrana na Drzjavnite interesi vo London kako sto e Helenik Petroleum protiv Republika Makedonija neodete,ili nedavajte otcet za milionski sumi narodni pari kako sto e Skopje 2014,ili sproveduvajte netransparentni tenderi, a za nacinot na vladeenje na pravoto vo Drzjavata netreba da ve ucam kako da go postignete rezultatot po primerot na kvazi patriotot Gruevski,mislam nemate mozjnost takvo nesto da postignete i da dobiete takva ocenka kako ovaa Vlast vo EI ili od Stejt departmentot na Sad ili Amnesti internesenel ili Makedonskiot Helsinski komitet,a za branitelite,Gruevski mozje na clenovite na Bedem i na partiskite vojnici da im pokazjuva ljubov, na ostanatite im treba dostojno pocituvanje na delata.OSTAVKATA E DEPONIRANA,izbori malku morgen
miki, 15.09.2012 21:57:16
Џабе се запенил Премиерот Груевски пред младите ВМРО-вчиња............ битката со Албанците му е однапред изгубена.......... Така ми шепна Пол Волерс...........ДУ ЈУ АНДРСТЕНД???????
jean, 15.09.2012 22:47:31
drzavata e na site i site treba da se odnesuvame isto prema nea.pa gospodine premiere kako drzavata da bide na site koga ajde kazi koga izgradi nesto vo gradovite ili naselbite kade vo mnogopobrojno ziveat drugite etnikumi kako sakas da gi vikas drugite narodi.i sakas da ja sakaat drugite znaete gospodine premiere lubovta kon edna majka e golema no ako majkata e umrena ili gi ostavila decata i maceha se grizi za niv lubovta nee ista.i sega vie se grizete za drugite etnikumi kako maceha a sakate da ve sakame kako majka e pa nemoze lubovta so lubov se vraqa.a i sekogas ja branis dostoinstvoto na tvojot etnikum kako da drugite etnikumi nemale dostoinstvo.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 16°C

Облачно

Понеделник
Делумно облачно
Макс: 27°C, Мин: 13°C

Вторник
Ведро
Макс: 26°C, Мин: 15°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Нов фељтон на Утрински Весник Јованка Броз-Титова совладетелка
Во Конго отриен нов вид мајмун
Овој вид мајмуни локалните жители ги нарекуваат лесула, а нивните задници имаат специфична сина боја...
Стогодишник се` уште работи во „Волмарт“
Највозрасниот работник во САД има 100 години и веќе 29 години работи во супермаркет на „Волмарт“ во Канзас...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Фељтон |