Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
12.08.2012, 13:42

Преглед на освојувачи на медали – Лондон 2012 – 15.ден

По петнаесеттиот (претпоследен) натпреварувачки ден 84. држави имаат освоено медали

Освојувачи на медали на Олимписките игри во Лондон на петнаесетиот ден:

Атлетика – 50 км одење (мажи): 1. Сергеј Кирдјапкин (Русија) 2.Џаред Талент (Австралија) 3. Тианфенг Си (Кина).

Атлетика – 20 км одење (жени): 1. Елена Лашманова (Русија) 2. Олга Канискина (Русија) 3. Шенџие Кијанг (Кина).

Атлетика – скок во височина (жени): 1. Ана Чичерова (Русија) 2.Бригета Барет (САД) 3. Светлана Школина (Русија).

Атлетика – фрлање копје (мажи): 1. Кешорн Волкот (Тринидад и Тобаго) 2. Александар Пјантниција (Украина) 3. Анти Руусканен (Финска).

Атлетика – 5.000 метри (мажи): 1. Мохамед Фарах (Велика Британија) 2. Дејен Гебремескел (Етиопија) 3. Томас Пкемеи Лонгосива (Кенија).

Атлетика – 800 метри (жени): 1. Марија Савинова (Русија) 2. Кастер Семенја (Јужна Африка) 3. Катерина Постигова (Русија).

Атлетика – 4 х 400 метри (жени): 1. САД 2. Русија 3. Јамајка.

Атлетика – 4 х 100 метри (мажи): 1. Јамајка 2. САД 3. Тринидад и Тобаго.

Бокс до 49 кг. (мажи): 1. Шиминг Зу (Кина) 2. Каео Понгпрајон (Тајланд) 3. Пади Барнс (Република Ирска) и Давид Арјапетјан (Русија).

Бокс до 56 кг. (мажи): 1. Лук Кембел (Велика Британија) 2. Џое Џон Невин (Република Ирска) 3. Лазаро Алварез Естрада (Куба) и Сатоши Шимизу (Јапонија).

Бокс до 64 кг. (мажи): 1. Рониел Иглесиас Сотолонго (Куба) 2. Денис Берничик (Украина) 3. Виченцо Мањакапре (Италија) и Мунх-Ердене Уранхимег (Монголија).

Бокс до 75 кг. (мажи): 1. Риота Мурата (Јапонија) 2. Ескуива Фалкао Флорентино (Бразил) 3. Абос Атоев (Узбекистан) и Ентони Огого (Велика Британија).

Бокс до 91 кг. (мажи): 1. Алексадр Усик (Украина) 2. Клементе Русо (Италија) 3. Тервел Пулев (Бугарија) и Тејмур Мамадов (Азербејџан).

Кајак на мирни води – 200 метри К1 (мажи): 1. Ед Мек Кивер (Велика Британија) 2. Саул Кравиото Риверо (Шпанија) 3. Марк де Јонге (Канада).

Кајак на мирни води – 200 метри Ц1 (мажи): 1. Јури Чебан (Украина) 2. Јевгениј Шуклин (Литваанија) 3. Иван Штил (Русија).

Кајак на мирни води – 200 метри К1 (жени): 1. Лиса Карингтон (Нов Зеланд) 2. Ина Осипенко-Радомска (Украина) 3. Наташа Дучев-Јаниќ (Унгарија).

Кајак на мирни води – 200 метри К2 (мажи): 1. Русија 2. Белорусија 3.Велика Британија

Велосипедизам – крос кантри (жени): 1. Жули Бресе (Франција) 2.Сабине Шпиц (Германија) 3. Џорџија Гулд (САД).

Скокови во вода 10 метри платформа (мажи): 1. Давид Будиа (САД) 2.Бо Киу (Кина) 3. Томас Дејли (Велика Британија).

Ритмичка гимнастика – повеќебој (поединечно): 1. Евгенија Канаева (Русија) 2. Дариа Дмитриева (Русија) 3. Љубов Чаркашина (Белорусија).

Модерен петобој – 1. Давид Свобода (Чешка) 2. Жонгронг Чао (Кина) 3. Адам Мароши (Унгарија).

Едрење класа Елиот (жени): 1. Шпанија 2. Австралија 3. Финска.

Таеквондо до 67 кг. (жени): 1. Милица Мандиќ (Србија) 2. Ан-Каролајн Граф (Франција) 3. Марија дел Росарио Еспиноза (Мексико) и Анастасија Баришникова (Русија).

Таеквондо до 80 кг. (мажи): 1. Карло Молфета (Италија) 2. Ентони Обаме (Габон) 3. Ксиаобо Лиу (Кина) и Робелис Деспање (Куба).

Борење слободен стил до 60 кг. (мажи): 1. Тогхрул Азгаров (Азербејџан) 2. Бешик Кудухов (Русија) 3. Јогешвар Дут (Индија) и Колмен Скот (САД).

Борење слободен стил до 84 кг. (мажи): 1. Шариф Шарифов (Азербејџан) 2. Хаиме Јусепт Еспинал (Порторико) 3. Дато Марсагишвили (Грузија) и Насер Есхан Лашгари (Иран).

Борење слободен стил до 120 кг. (мажи): 1. Артур Тајмазов (Узбекистан) 2. Давид Моџанашвили (Грузија) 3. Биљал Махов (Русија) и Комеил Гасеми (Иран).

Фудбал (мажи): 1. Мексико 2. Бразил 3. Јужна Кореја.

Кошарка (жени): 1. САД 2. Франција 3. Австралија.

Ракомет (жени): 1. Норвешка 2. Црна Гора 3. Шпанија.

Одбојка (жени): 1. Бразил 2. САД 3. Јапонија.

Хокеј (мажи): 1. Германија 2. Холандија 3. Австралија.

По петнаесеттиот (претпоследен) натпреварувачки ден 84. држави имаат освоено медали.

Биланс на медали: САД 102 медали (44 златен - 29 сребрени - 29 бронзени); Кина 87 (38–27–22); Велика Британија 62 (28-15-19); Русија 78 (21-25-32); Јужна Кореја 27 (13-7-7); Германија 44 (11-19-14); Франција 33 (10-11-12);...


Статијата е прочитана 612 пати.

Испрати коментарРаботнички повторно домаќин на „Филип Втори“
ЛОИ во Лондон се најгледаниот спортски настан во Велика Британија
Мурињо - Викајте ме Единствениот
Арсенал попушта, Ван Перси во Јунајтед?
Меси, Роналдо и Иниеста за наградата на УЕФА
Македонските фудбалски надежи на мегдан со Португалија
Седлоски на клупата против Литванија
На 29 август почнуваат Параолимпските игри во Лондон
Одземен златниот медал на белоруската фрлачка на ѓуле Остапчук
(ФОТО) Довидување Лондон, доаѓаме Рио
Стивен Кипротич од Уганда победник на олимпискиот маратон
Тошак нема да ја дочека Литванија
Бразилките ја одбранија шампионската титула
Германија ја победи Холандија и ја задржа титулата
Норвешка го одбрани олимпиското злато
Болт сепак заминува со светски рекорд
Започна новата фудбалска сезона во Македонија
Мексико олимписки шампион
Преглед на освојувачи на медали – Лондон 2012 – 14.ден
Бронза за фудбалерите на Јужна Кореја
САД – Шпанија одново во финалето
Светски рекорд за американската женска штафета
Олимпиското село од идната година станува станбена населба
Американецот Мантео Мичел истрча 400 метри во штафетната трка со скршена нога
Преглед на освојувачи на медали – Лондон 2012 – 13.ден
Американките олимписки шампиони во ватерполо
САД го одбранија првото место
Светски рекорд за Давид Рудиша од Кенија
Болт без конкуренција

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 29°C

Делумно облачно

Вторник
Делумно облачно
Макс: 32°C, Мин: 18°C

Среда
Сончево
Макс: 33°C, Мин: 15°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
ЛОИ во Лондон се најгледаниот спортски настан во Велика Британија
Вкупно 50,2 милиони луѓе во Велика Британија ги гледале натпреварите и случувањата на летните Олимписки игри во Лондон...
(ФОТО) Довидување Лондон, доаѓаме Рио
Соодветно на отворањето, завршната церемонија беше проследена со величенствен сценско-музички перформанс...
Григориј Потоцки прави споменик на жртвите од струмичкиот пожар
„Македонија треба да има државна колонија за да може успешно да се презентира“, вели Бранко Пепиќ, раководител на Меѓуна...
Најпрофитабилните автомобилски модели во историјата
Во почетокот на годинава консултантското биро „Бернштајн рисрч“ ја објави листата на најпрофитабилни возила, почнувајќи ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |