Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
31.01.2012, 22:15
ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ ги осудуваат случувањата во СтругаВо заедничкото соопштение на ВМРО-ДПМНЕ и ДИУ се потенцира значењето на градењето и унапредување на меѓуетничкото и меѓуконфесионалното разбирање и почитување помеѓу граѓаните на Република Македонија

Коалициските партнери на заедничка средба ги анализираа последните случувања во државата, особено тие во регионот на Струга и заеднички ги осудија сите дејстивија кои имаат директно или индиректно влијание врз една од највисоките вредности на нашето општество – меѓуетничките и меѓуверските односи.

Во заедничкото соопштение на ВМРО-ДПМНЕ и ДИУ се потенцира значењето на градењето и унапредување на меѓуетничкото и меѓуконфесионалното разбирање и почитување помеѓу граѓаните на Република Македонија.

- Меѓуетничкото, а особено меѓуверското почитување има долга традиција во Република Македонија, затоа не смееме да дозволиме поединечни провокации на спортски натпревари, културни манифестации, но и вандалски акти врз верски објекти да ги нарушат, ниту смееме да дозволиме да бидат повод за внесување на дополнителна недоверба и непочитување кон државните симболи. Затоа коалициските партнери најостро се оградуваат и ги осудуваат случувањата, се вели во соопштението.
Коалициските партнери поддржуваат разрешување на случаите на провокации и насилство, кои се во правец на нарушувањето на добрите меѓуетнички и меѓуверски односи.

- Се повикуваат сите граѓани на Република Македонија, без разлика на нивната етничка или религиска припадност, да не подлегнат на провокациите и да ја сочуваат ладнокрвноста и со тоа да придонесат кон сочувување на соживотот во нашата земја, се наведува во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ.Статијата е прочитана 923 пати.

Испрати коментарЕУ побара од еврозоната да обезбеди 15 милијарди евра за Грција
Мемети повика на смирување на состојбата
Ќерката на Тимошенко бара помош од САД
Ештон бара итна истрага за немирите во Египет
ВМРО-ДПМНЕ - Грчев да се извини за изјавата дадена за бугарска телевизија
Пензиите ќе се зголемат за пет проценти
Расмусен - Повлекувањето од Авганистан ќе се одвива според планот
Унгарската Влада го заштити „Малев“ од банкрот
Четири малолетници натепани во автобус
Повреден работник во „Макстил“
Македонија вистинска адреса за турските компании
Попоски и Бесими лобираат во Вашингтон за влез во НАТО
Студениот бран низ Европа однесе речиси 120 жртви
Македонија ги спроведува обврските за справување со климатските промени
Откриена царинска измама тешка 16,5 милиони денари
Уште девет лица починаа од премрзнување во Полска
На критичните места во Скопје фрлени 280 тони сол
Премиерот Груевски и владиниот тим на бизнис форум во Бурса
Сообраќајот отежнат, забрани за товарни возила на повеќе правци
Принцот Мајкл најави нови британски инвестиции
Тупурковски ослободен од обвинението за тајванските кредити
Смирување на тензиите и враќање на соживотот
Оштетен џипот на градоначалникот на Кавадарци
Кољо Американецот ги призна измамите со кредити
Тодоров - Пристапот до здравствената установа да биде еднаков за сите граѓани
Жбогар специјален претставник на ЕУ во Приштина
Петстотини нови паркинг места во Капиштец
Додик - РС не отфрлува дејтонска конструкција на БиХ
Додовски објави згаснување на ВМРО-НП, членството се враќа во ДПМНЕ
Бејта - Градоначалникот на Вевчани виновен за тензиите
Македонија мост за турските компании кон Европа
Од студот во Украина досега починаа 43 лица
Нафтата под 99 долари, се зголемија резервите во САД
Холанд ја зацврстува предноста пред Саркози
Раководството и членовите на ВМРО-Народна се враќаат во ВМРО-ДПМНЕ
Нетанјаху победи на партиските избори
Премиерот Груевски се сретна со македонските иселеници во Измир
Почина новинарката на „Дневник“ Натали Сотировска
Селаните го спасија од пожар манастирот во Мала Речица
Попоски во Вашингтон по поддршка за членство во НАТО
Попоски во Вашингтон ќе побара Македонија да биде примена во НАТО
Македонец во Чешка уапсен поради дрога
Словачки пратеници голи против пратеничкиот имунитет
Прегазен пешак на патот Тетово - Јажинце
И виното на „Тиквеш“ патува за Британија
Зафировска - Судскиот совет постапува по наводите на адвокатите во „Пајажина“
По синоќешниот инцидент во Лабуништа е мирно, но напнато
Поглаварите на МПЦ и на ИВЗ на средба кај Иванов
Централна тема интеграцијата на Македонија во НАТО
Фонтаните во Вардар ќе прскаат од 1 април
Потпишан договор за ветерните електрани во Богданци
Италијанските пратеници си ги намалија платите за 1.300 евра
Милановиќ - Хрватска ќе ги поддржи соседите на патот кон ЕУ
Смирете ги меѓуетничките страсти, повикаа странците
Заеднички софтвер за систем-операторите од 15 држави во ЈИЕ
И натаму владее студениот бран на Балканот
Членките на ЕУ постигнаа договор за фискалниот пакт
Унгарскиот „Малев“ без пари, Владата вети помош
Изгаснат пожарот во Лабуништa, црквата не е изгорена
Груевски во Анкара на бизнис средба со Ердоган
Бесими - Од прием на Македонија во НАТО би профитирале сите
Запалена црквата во струшкото село Лабуништа
Груевски - Турција e важен трговски партнер на Македонија
ИВЗ - Исламофобијата е комбинирана со владина пропаганда
Дизелот поевтинува за два денара, бензинот поскап за 0,5 денари
Џафери - Ќе ги преземеме сите мерки за смирување на страстите во Струга
Ракометарите одликувани со „Медал за заслуги за Македонија“
Ограбени две спортски обложувалници
Саркози ќе го зголемува ДДВ-то на 21,1 отсто
Ја убиле зашто три пати родила женско
Пасати и лада нива за градската администрација
Британски „Дејли Мејл“ најпопуларно интернет издание
Шешељ од Хашкиот трибунал бара отштета од два милиони евра
Лани во Албанија извршени 124 убиства
Претседателот Иванов ќе ги одликува ракометарите со „Медал за заслуги“
Во Струга засилено присуство на полицијата
Британски банкар се откажа од добивката од приближно милион фунти
Кастро - Повеќепартискиот систем е опасност за независноста на Куба
Пронајдена 17-та жртва на бродоломот на „Конкордија“
Погрдни графити испишани на црквата Св. Никола во Октиси
Владата во офанзива по турски инвестицииod ostrijot, 01.02.2012 06:58:21
znaci vladata slucuvanjata vo struga gi osuduva i rabotata e zavrsena do slednite ispadi i pak keja slusneme istata pesna.
Avramov, 01.02.2012 11:12:16
Kakvo licemerie i demagogija. Pa kaj bese VMRO da go osudi navivanjeto za ,,ZA KLETITE SIPTARI,, pa do ovi nastani nemase da dojde, bidejki albancite sega ni vrakjaat milo za drago. A znaete li zosto ne reagiraa, zatoa toa navivanje e stil na ,,KOMITITE,, huliganite navivaci na Vardar, e a tie se clenovi na DPMNE.
Struzanec, 01.02.2012 22:56:46
ona sto Avramov go kazuva e 10000000000 posto tocno, ovaa vlada vodi politika na verski razdelbi a ne na obedinuvanje i sozivot

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

"""

  


Site Meter


Најнови вести
Време
Скопје, -8°C

Слаби снежни врнежи

Петок
Мешавина од дожд и снег
Макс: 3°C, Мин: 1°C

Сабота
Обилни врнежи
Макс: 2°C, Мин: -2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Забава | Хороскоп |