Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
10.10.2012, 15:46
Фудбалерите бараат максимална поддршкаСпоред Богатинов и Шиков, распродадениот „Филип Втори“ мора да се искористи за освојување на бодовите

Во мирна атмосфера, обидувајќи се да останат изолирани од фудбалската треска што ги зафаќа Скопје и целата земја, македонските репрезентативци го очекуваат петочниот натпревар со Хрватска во квалификациите за Светското првенство 2014 во Бразил. Првиот комплетен тренинг селекторот Чедомир Јаневски го одработи прексиноќа, кога првпат можеше да располага со сите фудбалери, откако на црвено-жолтиот табор му се приклучија Иван Тричковски и Горан Пандев, кој доби дополнителен одмор.

Двајцата репрезентативци што настапуваат во украинското првенство, Мартин Богатинов од Карпати и Ванче Шиков од Волин, велат дека во националниот тим владее огромен мотив, кој, дополнет со поддршката од преполниот „Филип Втори“, треба да ни го донесе посакуваниот позитивен резултат.

„Позитивен резултат за мене сигурно ќе биде победа, но може да се каже дека и да се остане непоразен во дуелот со една Хрватска, секако, ќе остави простор за натамошни успеси“, вели чуварот на мрежата Богатинов.

Слично размислува и Шиков.

„Хрватска, секако, е голем фаворит, но верувам дека ќе биде под голем притисок на нашиот стадион. Навивачите и огромната мотивација се нашата предност. Тоа треба да го искористиме за да дојдеме до посакуваните бодови“.

И двајцата се согласни дека не' чека тежок натпревар, на кој треба да му се пристапи мирно, со ладни глави, со апсолутна почит за противникот, но и без негово преценување.

„Модриќ е светска класа. Јасно е дека може да реши натпревар со еден потег. Имаат уште неколку одлични поединци, а сето тоа компонирано во квалитетен тим. Но, и ние имаме свои адути. Ги почитуваме, но не ги преценуваме. Треба да се концентрираме само на нашата игра и да ја искористиме одличната атмосфера во репрезентацијата за да дојдеме до целта“, вели Богатинов.

Данскиот судија Петер Расмусен ќе биде делител на правдата на утрешната средба од 20,30 ч. УЕФА го делегираше како еден од поискусните европски судии, со оглед на очекуваната тежина на натпреварот што може во голема мерка да биде решавачки околу амбициите на двата тима за врвот во групата А.

Во ноември пријателска со Словенија

Слободниот ноемвриски термин од квалификациите за СП 2014 македонската фудбалска репрезентација ќе го искористи за одигрување на пријателски натпревар против селекцијата на Словенија.

Дуелот е закажан за 14 ноември во Скопје, а ќе биде прво соочување поме��у Македонија и Словенија по 18 години пауза.

Нашиот национален тим против „змајчеките“ за првпат се сретна во 1993 година во Крањ славевме со 4:1, а додека една година подоцна во Скопје ги добивме со 2:1. (М.К.)

Статијата е прочитана 940 пати.

Испрати коментар(ВО ЖИВО) Македонија - Хрватска
Алонсо зашеметен од Ред бул
(ФОТО) Хрватски навивачи во Скопје
Антиќ и Мекејлеб почнаа со победа
Едуардо - Ова е наше најтешко гостување
Момент за вистината за фудбалерите
Адеми ги избра „коцкестите“, Македонија втора опција
Коби најави пензионирање за две години!
Армстронг одново на столбот на срамот
Калтенборн прва жена шеф на Ф1-тим
МВР со посебни безбедносни мерки пред мечот со Хрватска
Шест гола на Лазаров против Сагунто
Вардар казнет со два натпревара без публика на домашен терен
Хрватските хулигани најавуваат доаѓање во Скопје!
Штимац - Во Скопје потешко од Белгија
Сточиков под истрага за напад врз новинар
Вардар про му се реваншира на Извиѓач
Убедлива победа на Барселона против Далас
Антиќ ограбен во Атина
Тони Надал - Федерер е подобар од Рафа!
Јаневски бара бодови, макар и со послаба игра
Болт ќе ги брани медалите во Рио
„Убиецот“ му се извини на Федерер
(ФОТО) Прв тренинг на македонската репрезентација пред натпреварот со Хрватска
Штимац - Свесни сме за незгодноста на Македонците
Хрватските хулигани нема да го видат Скопје
За Интер 220. миланско дерби
Илиевска со бронзен медал на Медитеранскиот шампионат
Пандев му донесе победа на Наполи
Меси 2, Роналдо 2
МЗТ Скопје поразен во Подгорица
(ФОТО) Вардар падна во Тетово
Илиевски и Цедевита паднаа во Сплит
Арената распродадена, Хрватска ја очекува пекол на „Филип Втори“
Осум гола на Лазаров во Целје
Триумф на Фетел во Сузука
(ФОТО) Металург го преслуша и Горење
Победи на Челзи и Манчестер Сити
Пол позиција за Фетел на Големата награда на Јапонија
Металург загреан за Горење
Пандев и Наполи надиграни во Ајндховен
Лазовски - Неуспехот во Венецуела беше пресуден за оставката
Ракометарките одиграа нерешено со Црна Гора
Кираџиев единствен македонски претставни�� на СП во полумаратон
Лазовски се повлекува од кошаркарската репрезентација
Нексе добра поука за Горење
Вардар казнет со 10.000 евра
Ставрев ќе го суди мечот Русија - Азербејџан
Балотели им ја скрати радоста на „милионерите“
Тодоров задоволен од победата, но не и од играта
Металург поразен од Нексе
Втора победа за МЗТ Скопје во АБА лигата
Финансиска полиција го „чешлаше“ Наполи
Светската лига во ватерполо без Македонија
Македонија падна седум места на ФИФА листата
Карабатиќ негира дека се обложил на мечот под истрага
„Металците“ не го потценуваат Широки
БАТЕ Борисов непријатно изненадување за Баерн

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 13°C

Облачно

Петок
Обилни врнежи
Макс: 24°C, Мин: 11°C

Сабота
Локални грмотевици
Макс: 26°C, Мин: 12°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (24)
Обидот за отцепување на Хрватска. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Армстронг одново на столбот на срамот
Антидопинг агенцијата на САД тврди дека седумкратниот победник на Тур де Франс ги терал да се допингуваат и колегите од ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |