Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
01.02.2012, 13:30
Бејта: Градоначалникот на Вевчани виновен за тензиитеМинистерот за локална самоуправа Невзат Бејта изјави дека градоначалникот на општина Вевчани Перо Илиески не требало да дозволи да се одржи карневал каде ќе се повредат верските и национални чувствата на граѓаните.

Вината ја има градоначалникот на Вевчани, кој треба да излезе со соопштение и да побара извинување од сите верници од исламска вероисповед, од сите Албанци и други националности како Турци, Бошњаци и други, изјави денеска Бејта пред почетокот на форумот „Децентрализацијата и доброто владеење во локалната самоуправа“.

- Во Македонија живеат Македонци, Албанци, Турци и другу националности, луѓе што имаат различна вероисповед, а мнозинството се христијани и муслимани. Тоа што се случуваше во Струга е нормална реакција. Не треба со лоша реакција да се прати порака за тоа што се случуваше во Вевчани, рече Бејта и потенцира дека палење цркви не е добро.

Не верувам, потенцира Бејта, дека тоа го прават верниците од исламска вероисповест, и имам информација дека и во Лабуниште и во Мала Речица први кои реагирале во гаснењето на пожарот се Албанците од исламска вероисповест.

Статијата е прочитана 1490 пати.

Испрати коментарЕУ побара од еврозоната да обезбеди 15 милијарди евра за Грција
Мемети повика на смирување на состојбата
Ќерката на Тимошенко бара помош од САД
Ештон бара итна истрага за немирите во Египет
ВМРО-ДПМНЕ - Грчев да се извини за изјавата дадена за бугарска телевизија
Пензиите ќе се зголемат за пет проценти
Расмусен - Повлекувањето од Авганистан ќе се одвива според планот
Унгарската Влада го заштити „Малев“ од банкрот
Четири малолетници натепани во автобус
Повреден работник во „Макстил“
Македонија вистинска адреса за турските компании
Попоски и Бесими лобираат во Вашингтон за влез во НАТО
Студениот бран низ Европа однесе речиси 120 жртви
Македонија ги спроведува обврските за справување со климатските промени
Откриена царинска измама тешка 16,5 милиони денари
Уште девет лица починаа од премрзнување во Полска
На критичните места во Скопје фрлени 280 тони сол
Премиерот Груевски и владиниот тим на бизнис форум во Бурса
Сообраќајот отежнат, забрани за товарни возила на повеќе правци
Принцот Мајкл најави нови британски инвестиции
Тупурковски ослободен од обвинението за тајванските кредити
Смирување на тензиите и враќање на соживотот
Оштетен џипот на градоначалникот на Кавадарци
Кољо Американецот ги призна измамите со кредити
Тодоров - Пристапот до здравствената установа да биде еднаков за сите граѓани
Жбогар специјален претставник на ЕУ во Приштина
Петстотини нови паркинг места во Капиштец
Додик - РС не отфрлува дејтонска конструкција на БиХ
Додовски објави згаснување на ВМРО-НП, членството се враќа во ДПМНЕ
Македонија мост за турските компании кон Европа
Од студот во Украина досега починаа 43 лица
Нафтата под 99 долари, се зголемија резервите во САД
Холанд ја зацврстува предноста пред Саркози
Раководството и членовите на ВМРО-Народна се враќаат во ВМРО-ДПМНЕ
Нетанјаху победи на партиските избори
Премиерот Груевски се сретна со македонските иселеници во Измир
Почина новинарката на „Дневник“ Натали Сотировска
Селаните го спасија од пожар манастирот во Мала Речица
Попоски во Вашингтон по поддршка за членство во НАТО
ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ ги осудуваат случувањата во Струга
Попоски во Вашингтон ќе побара Македонија да биде примена во НАТО
Македонец во Чешка уапсен поради дрога
Словачки пратеници голи против пратеничкиот имунитет
Прегазен пешак на патот Тетово - Јажинце
И виното на „Тиквеш“ патува за Британија
Зафировска - Судскиот совет постапува по наводите на адвокатите во „Пајажина“
По синоќешниот инцидент во Лабуништа е мирно, но напнато
Поглаварите на МПЦ и на ИВЗ на средба кај Иванов
Централна тема интеграцијата на Македонија во НАТО
Фонтаните во Вардар ќе прскаат од 1 април
Потпишан договор за ветерните електрани во Богданци
Италијанските пратеници си ги намалија платите за 1.300 евра
Милановиќ - Хрватска ќе ги поддржи соседите на патот кон ЕУ
Смирете ги меѓуетничките страсти, повикаа странците
Заеднички софтвер за систем-операторите од 15 држави во ЈИЕ
И натаму владее студениот бран на Балканот
Членките на ЕУ постигнаа договор за фискалниот пакт
Унгарскиот „Малев“ без пари, Владата вети помош
Изгаснат пожарот во Лабуништa, црквата не е изгорена
Груевски во Анкара на бизнис средба со Ердоган
Бесими - Од прием на Македонија во НАТО би профитирале сите
Запалена црквата во струшкото село Лабуништа
Груевски - Турција e важен трговски партнер на Македонија
ИВЗ - Исламофобијата е комбинирана со владина пропаганда
Дизелот поевтинува за два денара, бензинот поскап за 0,5 денари
Џафери - Ќе ги преземеме сите мерки за смирување на страстите во Струга
Ракометарите одликувани со „Медал за заслуги за Македонија“
Ограбени две спортски обложувалници
Саркози ќе го зголемува ДДВ-то на 21,1 отсто
Ја убиле зашто три пати родила женско
Пасати и лада нива за градската администрација
Британски „Дејли Мејл“ најпопуларно интернет издание
Шешељ од Хашкиот трибунал бара отштета од два милиони евра
Лани во Албанија извршени 124 убиства
Претседателот Иванов ќе ги одликува ракометарите со „Медал за заслуги“
Во Струга засилено присуство на полицијата
Британски банкар се откажа од добивката од приближно милион фунти
Кастро - Повеќепартискиот систем е опасност за независноста на Куба
Пронајдена 17-та жртва на бродоломот на „Конкордија“
Погрдни графити испишани на црквата Св. Никола во Октиси
Владата во офанзива по турски инвестицииkire, 01.02.2012 15:51:00
eve uste eden merko.so sila meshanje religiski fanatizam i etnichki prava.razgranichete gi problemite i ne mesajte babi i zhabi.od edna strana imase karn i grdi maski od druga strana se navredeni nekoi od muslimanite.od niv samo vahbistite reagiraat besno oti takva im e doktrinata.vevcanci ne znaat da se zivinat oti takov im e inaetot.i shto sega mesate pak nacionalnosti,demek navredeni bile albancite,ne se albancite tuku nekoi od muslimanite,posebno mnogu vahabistite,koi koga togas kje izreagiraa nasilno! karnot nema vrska so pravoslavie pa da palat crkvi,toa e paganski obicaj pod maski koi sekoja godina se praktikuvaat, no vahabistite se besni i necivilizirani i toa im e stil.vo niv lezhi problemot.albancite bea navredeni od skandiranjata na rakometnite natprevari i za toa mnogu od makedoncite se izvinija,bidejki toa go napravi varvarska grupa a ne site makedonci.makedoncite chesto se navredeni od navivanjata na albancite no toa e toa,e eden den kje se svestat i kje prestanat
Strumicanec, 01.02.2012 15:51:14
Podobro Bejta da se vrati vo skolskite klupi i da zavtshi fakultet,a ne so kupeni diplomi da zboruva gluposti! On ke odreduva koj treba da se izvini?????? Shto misli toj,koj e???? Neka proba toa da go pravi vo Svajcarija,more ima da letne bezglavo od zemjata! Demokratsko pravo e na sekoj Vevcanec da go iznesat svojot stav,a toa ne bese nikakva navreda,tukuparodija.Neka vidi Bejta a i Merko malce kako se pravat drugite karni vo stranstvo! I taka patuvaat na smetka na Makedonskite poreznici,pa treba malce da gi cenat tie pari na siromasniot narod shto gi trosat po svetot!!!!
alek, 01.02.2012 16:00:08
toj sto pali prv gasni
Trajko Trajkovski USA, 01.02.2012 18:22:46
Palenje na Makedonsko zname vo Struga i stavamje na Albansko nema nikakva vrska so VEVCANI.Ako Vevcani nesto napravil ce si Odat cvo Vevcani da protestirat.Ova e scenario od KOSOVO primeneto vo Makedonija.I nema nikakva vrska so religija.Niti Makedonci se tolku religiozni dva pati odat vo crkva vo godina ,Skoro nikoj ne go e procital Sveto pismo.Nitu Albanci go imat procitano KURAN.Ako Albanci znaea sto e vera.Nema da porusat nad 200 Pravoslavni crkvi vo Kosovo i Makedonija..I Grobista preoraa vo Kosovo.Vo Pristina vo cRKVA kLOZET ZA SRANJE NAPRAVIA.tOA LI SE VERNICI?Makedonija trebe da se pomakedonci.Da gi otvori ocite ,So kogo si ima rabota ili ce ja snema .Braca videte Kosovo toa ne ceka i nas.Pa spijte si mirno.I posle ne kriviote nikoj,Za svoja vina.Sto barat Albanski znaminja na Makedonska teritorija.Sakat da recat ova e Albanska zemja????
Berlin, 01.02.2012 18:43:07
2001 vo mala Recica isto crkvata dojdoa hristijani i ja zapalija, na Kosovo isto taka 2004 Srbite gi korneja krstovite od manastirite i na kraj gi zapalija. I eden vakov nepismen, i trcilazov e staven na Ministersko mesto.
struzanec, 02.02.2012 00:08:34
A ...dali gospodinov dobil informacija deka ....tokmu zitelite na Labunista..muslimani...so ziv stit ne i dozvoluvale na protivpozarnata ekipa da dojde na mestoto na pozarot i da intervenira???

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

"""

  


Site Meter


Најнови вести
Време
Скопје, -8°C

Слаби снежни врнежи

Петок
Мешавина од дожд и снег
Макс: 3°C, Мин: 1°C

Сабота
Обилни врнежи
Макс: 2°C, Мин: -2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Забава | Хороскоп |