Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
02.05.2012, 09:31
Во Собранието расправа по ребалансот на Буџетот за 2012 Со ребалансот има намалување меѓу 4,5 и 5 отсто, односно намалувањето на вкупните буџетски расходи е за 7,6 милијарди денари и намалување на буџетските приходи за 7 милијарди и 390 милиони денари

Предложениот ребаланс на буџетот од денеска е пред членовите на собраниската Комисија за финансирање и буџет.

Со ребалансот има намалување меѓу 4,5 и 5 отсто, односно намалувањето на вкупните буџетски расходи е за 7,6 милијарди денари и намалување на буџетските приходи за 7 милијарди и 390 милиони денари.

Намалување има кај сите министерства и ниедно од нив не е поштедено. Секаде ќе има штедење кое е сконцентрирано, главно, на три категории - стоките и услугите, трансферите и капиталните расходи. Капиталните проекти нема да бидат запрени. Ќе се штеди само кај тие што се реализираат со побавна динамика или кај оние за кои е утврдено дека намалувањето на средствата до крајот на годинава нема да им наштети.

Кратењето е поради рецесијата на голем број земји во ЕУ, што предизвика последици и во македонската економија и во буџетските приходи во првите три месеци од годинава. Со ребалансот ќе се подобри ликвидноста во домашната економија.

Буџетскиот дефицит останува на 2,5 проценти, а инфлацијата 2,8 проценти и главно таа е одраз на порастот на цените во изминатите неколку месеци, а под влијание на цените на нафтата на светските берзи.

Проекцијата на Владата за растот на БДП во 2012 е да изнесува 2,5 проценти. Притоа во предвид биле земени негативните резултати во индустриското производство во првите три месеци.

За финансирање на буџетот за 2012 година Владата донесе одлука за задолжување кај Дојче Банк за 250 милиони евра.Статијата е прочитана 456 пати.

Испрати коментарИнтерпол ќе ги бара двајцата убијци од Смилковци
НБРМ ја ревидира проекцијата за растот на економијата на 2 отсто
НБРМ ја ревидира проекцијата за растот на економијата на 2 отсто
Владата ја укина забраната за откуп на старо железо
Попоски - Грција и регионот ќе имаат полза од македонското членство во НАТО
Амбасадата на САД ќе го следи судскиот процес
Двајца загинати во сообраќајки во Скопје и Градско
„Луфтханза“ укинува 3.500 работни места
Оланд останува фаворит во претседателската трка
Нестабилно време, пороен дожд, грмежи, ветер и услови за град
Патоказот за целите од пристапниот дијалог со ЕУ презентиран во Собрание
Самарас не прифаќа фалсификување на историјата на Македонија
Уапсените во притвор, затворите ја зголемија безбедноста
(ФОТО) Осомничените терористи за масакрот
Тројца пукале во жртвите
СДСМ поднесе интерпелација, Ставрески подготвен
Медиумите на албански јазик со сомнежи за „Монструм“
Нема повреда на мислата во случајот Гелевски-Латас
Воз удри во „југо“, двајца се повредени
Поднесени пет кривични за тероризам за масакрот кај Смилковци
Обвинителството ќе бара максимална казна за убијците
Јанош Адер е новиот претседател на Унгарија
Почина Хрватка избодена од илјада пчели
Странските медиуми за операцијата „Монструм“
Во Атина откриени 12 ХИВ позитивни проститутки
Јункер го поддржува Шојбле за нов шеф на еврозоната
Од викендот пониски температури за 2 до 3 степени
Шервуд-Рандал - Обама работи напорно зад сцената за Македонија
Британски суд нареди блокада на сајтот „Пајрат беј“
Шест мртви во самоубиствен бомбашки напад во Кабул
Реакција на ДУИ - Албанците не прифаќаат колективна одговорност
Обама - Цeлта да се победи Ал Каеда е достижна
Oбјавeн составот на новата Влада на Романија
(ФОТО) Сторителите на масакрот донесени во Кривичниот суд
СДСМ побара плати за работниците од ОХИС
Интерпелација за Ставрески, за дуел ќе почека
Биг Мек се жали на третманот во Скопје
Исламски радикали уапсени за „Смилковци“
ССНМ
Се лизга слободата на печатот во Македонија
Светот го одбележа 1 Мај
Нови документи за врските меѓу Саркози и Гадафи
Стартува проектот за нов клинички блок од 12 ката
Бамир Топи промовира своја партијаAleksandra, 02.05.2012 11:46:28
i sega cel den ovie od opozicijava ke pametuvaat i ke delat soveti sto i kako trebalo da se napravi ke ja gledame onaa arogantna Bendevska Sekerinska Makraduli i Cvetanka ajde bre ne se pravete mnogu pametni i bucni dodeka ste o opozicija koga bevte na vlast znaeme sto napravivite edno kamce ne pomerivte od mesto

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 23°C

Делумно облачно

Четврток
Локални грмотевици со дожд
Макс: 27°C, Мин: 12°C

Петок
Локални грмотевици
Макс: 27°C, Мин: 9°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |