Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
01.02.2012, 12:30
Мемфис подобар од Денвер по продолжениеНајефикасен кај „гризлите“ беше Руди Геј со 20 поени и 13 скокови, а кај гостите се истакна Ал Харингтон со 23 поени и 10 скокови

Во НБА лигата ноќеска се одиграа седум натпревари, а најнеизвесно беше во Мемфис каде домашната екипа и Денвер мораа по дополнителните пет минути да го решат победникот, откако во регуларниот дел беше 91:91. По петте минути во продолжението, Мемфис забележа од победа од 100:97.

Најефикасен во Мемфис беше Руди Геј со 20 поени и 13 скокови, а кај гостите се истакна Ал Харингтон со 23 поени и 10 скокови.

Кошаркарите на ЛА Лејкерс имаа лесна задача против за нив секогаш незгодните, но оваа сезона најслабиот тим во лигата, Шарлот Бобкетс. Коби Брајант постигна 18 поени само во првата четвртина, односно вкупно 24 по првото полувреме, па тренерот Мајк Браун реши да го одмори во второто полувреме.

Бајнам со 20 поени и 11 скокови ги предводеше Лејкерс до победата од 106:73, а најефикасен кај гостите беше Вокер со 12 поени.

На другите натпревари беа постигнати следниве резултати: Торонто – Атланта 77:100, Кливленд – Бостон 90:93, Индијана – Њу Џерси 106:99, Њујорк – Детроит 113:86 и Голден Стејт – Сакраменто 93:90.

Вечерва играат: Филаделфија – Чикаго, Орландо – Вашингтон, Бостон – Торонто, Њу Џерси – Детроит, Милковки – Мајами, Њу Орлеанс – Феникс, Далас – Оклахома Сити, Минесота – Индијана, Сан Антонио – Хјустон, Портланд – Шарлот и Јута – Лос Анџелес Клиперс.

Источна конференција: Чикаго 18-5 (победи-порази), Мајами 16-5, Атланта 16-6, Филаделфија 15-6, Индијана 14-6, Орландо 12-9, Бостон 10-10,...

Западна конференција: Оклахома Сити 16-4, Лос Анџелес Клиперс 12-6, Денвер 14-7, Далас 14-8, Јута 12-7, Лос Анџелес Лејкерс 13-9, Сан Антонио 13-9,... зс/10:06

Статијата е прочитана 127 пати.

Испрати коментарАнтиќ и Олимпијакос се вратија во игра за четвртфинале
„Мавровски меморијал“ по 49. пат
Ферари ја откажа промоцијата
Клиперси ја прекинаа црната серија во Јута
Меси промаши пенал за победа на Барса
Интер не победи и покрај четирите голови на Милито
(ФОТО) Најмалку 74 загинати по фудбалски натпревар во Египет
Судењето на Тери за „расизам“ одложено по Европското првенство
Вознијачки го отпушти тренерот
Атлетик на чекор до финалето во „Кралскиот Куп“
Јунајтед се израмни со Сити на врвот на Премиер лигата
Нов Зеланд и Ангола први пречки на патот до Лондон
„Л’Екип“ контра ЕХФ за Лазаров
Билетите за Гетеборг во продажба од утре
Владо Илиевски пред трансфер во Локомотив Кубан
Сменет се��екторот на борачите Глигоров
(ВИДЕО) Клиперси го поразија лидерот Оклахома
Михајловски очекува ракометарите да играат на Олимпијадата и на СП
Мајами го доби дербито на Истокот
Милан го одржува чекорот со Јувентус
Работнички поразен од Црвена Ѕвезда

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

"""

  


Site Meter


Најнови вести
Време
Скопје, -2°C

Слаби снежни врнежи

Четврток
Слаби снежни врнежи
Макс: -1°C, Мин: -6°C

Петок
Мешавина од дожд и снег
Макс: 3°C, Мин: 0°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |