Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
30.01.2012, 13:36

„Феникс“ најавува многубројни настани на „Фестивалот на чајот и читањето“Од 4 февруари до 4 март во Културниот центар „Феникс“ ќе се одржи традиционалната книжевна манифестација „Фестивал на чајот и читањето“, во чии рамки се предвидени голем број промоции, трибини, разговори, средби со писатели, попусти на книги.

 Од „Феникс“ истакнуваат дека посебно ќе бидат одбележани промоциите на романот „Лифтот (не) е за двајца“ од Христо Петрески, потоа изборот со драмски текстови „За само еден ден“ од Трајче Кацаров, „Антологијата на јапонската хаику поезија“ од Петко и Наташа Дабески, како и новите книги од Јордан Плевнеш, Душица Илин, Панде Манојлов, Билјана Станковска, Луси Караниколова, Зоран Пејковски, Тоде Илиевски, Петко Шипинкаровски и други македонски автори.

За време на „Фестивалот на чајот и читањето“, ќе биде соопштена и одлуката за годинашниот добитник на меѓународното признание „Златен прстен“, кое се доделува за книжевен опус на истакнат автор од земјата и странство.

Од „Феникс“ го најавуваат и излегувањето од печат на првиот број од гласникот „Триесет и вториот ден“, кој е замислен како мозаик од колумни, интервјуа, рецензии, преводи и препеви, анкети, препораки, претставувања на културни институции и манифестации, оригинално творештво и други слични рубрики и содржини.

За време на манифестацијата изданијата на „Феникс“ ќе се продаваат со саемски попуст од 40 до 80 отсто, детските енциклопедии и другите луксузни изданија ќе бидат со пригодни подароци, а сите посетители покрај консумацијата на македонските чаеви, бесплатно ќе станат членови на Клубот на читателите на „Феникс“, со што ќе се здобијат со редовен и постојан попуст од 10 отсто во текот на целата година. (Т.И.)


Статијата е прочитана 635 пати.

Испрати коментарЦртани филмови со Македонската филхармонија
Лаушевиќ задоволен што доби српски пасош
„Чувства. О. Сеќавања“ - нова книга за клавијатуристката од ЕКВ
Карл Кокс во Белград на 28 април
Софија Вергара најпосакувана жена на светот
Јанг работел со Џобс на нов формат за продукција на звук
Благој Нацоски во опера со прочуениот Андреа Бочели
Драмскиот театар ќе постави шест премиери во 2012
(ФОТО) Кира Најтли во ново секси издание за „Џи Кју“
„Кармина Бурана“ повторно во МОБ
Синтија Никсон - Бисексуалка сум, одбрав хомосексуална врска
И Министерката за култура се сретна со принцот Мајкл
Џоли и Пит им забраниле на децата да читаат за нив на Интернет
Tрибина во чест на Кирил Ристоски во МНТAnja, 30.01.2012 15:51:46
Lele, od red do red se klasici!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

"""

  


Site Meter


Најнови вести
Време
Скопје, -2°C

Снег

Четврток
Снег
Макс: -1°C, Мин: -6°C

Петок
Мешавина од дожд и снег
Макс: 4°C, Мин: -1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |