Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
28.08.2012, 14:03
Иванов: Дијалогот е решение за владината кризаПретседателот потенцира дека однесувањето на владините партнери треба да биде одговорно и во интерес на македонските граѓани

„Различни гледишта меѓу коалициони партнери се вообичаена работа во услови на демократија, но за сите такви прашања треба да се најде решение преку дијалог“, порача претседателот Ѓорге Иванов, за прв пат коментирајќи ја кризата во владината коалиција на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ.

Тој потенцира дека однесувањето на владините партнери треба да биде одговорно и во интерес на македонските граѓани.

„Веројатно ќе се најде решение, владините коалициони партнери ќе најдат во сево ова и поука, ќе најдат и тоа како треба да се однесуваат сите одговорно, во интерес на граѓаните на Македонија“, додаде Иванов.

Шефот на државата, кој е и врховен командант на вооружените сили, порача дека лицата што во армиска униформа се појавија на чинот на положување цвеќе пред споменикот на некогашната ОНА во Слупчане треба да понесат одговорност.

„Ние веднаш реагиравме. Дадов налог да се спроведе истрага и Генералштабот на АРМ констатираше дека Армијата нема никаков удел во настанот во Слупчане. Станува збор за лица од Министерството за одбрана, односно од кабинетот на министерот кои ја злоупотребиле армиската униформа и го довеле до заблуда населението да мисли дека армијата присуствува на тој чин. Се покренаа сите процедурални активности и се очекува за тие лица да биде преземена одговорност, затоа што е строго пропишано кој и кога може да носи униформа. Генералштабот ќе предложи до министерството за тие лица да се преземе одговорност“, изјави претседателот Иванов.

Статијата е прочитана 621 пати.

Испрати коментарЌе избере ли „Кемпински“ локација за хотел во Македонија
СДСМ
За смедеревка 10 денари, за вранецот 12 денари за килограм
Претседателот на Турција во болничка постела
Уапсен поранешниот директор на правниот сектор во „Њуз оф д ворлд“
Со 30 милиони евра Владата ке ја спасува металургијата
Бошкоски не даде исказ за Тушевски, му се воспалила вилицата
Операторот „Вип“ одбележува пет години работа во Македонија
Придавката „македонски“ се враќа во извештајот на ЕК?
Адеми - Владата и коалицијата функционираат во полн состав
Рестартирана кланицата за живинско месо „Пилко“
Асанж ја критикува Шведска дека не е неутрална
Четврто прскање против комарци
Филе-Грубјешиќ - Дијалогот Белград-Приштина за мир во регионот
Самитот на неврзаните во Техеран е темна дамка за човештвото
Недостигот од вода ќе ги натера луѓето да станат вегетаријанци
Македонија и САД заедно ќе ги спроведуваат законите
(ФОТО) Почна Cамитот на неврзаните во Техеран
Стогодишник повредил 11 лица во сообраќајка
Загина велосипедист на патот Прилеп - Битола
Промоција на проектот „Размена на документи по службена должност“
Груевски - Македонија нуди најниски трошоци за водење бизнис
Пол Рајан го обвини Обама дека е „истрошен претседател“
Канадски компании заинтересирани за бизнис во Македонија
Кина купува авиони Ербас за 3,5 милијарди долари
Пол Рајан официјално потпретседателски кандидат на републиканците
Ќе се градат хотели кај аеродромот „Александар Велики“
Просечната нето плата исплатена во јуни 20.651 денар
СДСМ поднесе барање за интерпелација на претседателот на РKE
Порше Македонија - Имавме нај��иска понуда, системот не функционираше
Ван Ромпуј - Еврото е незаменливо
Македонските полицајци ќе возат „Сеат Алтеа“
„Гранит“ и „Бетон“ добија концесии за каменоломи
Деветти тендер за продажба на ОХИС
Русинка играше покрај жртвите од сообраќајна несреќа
Собранието расправа за Законот за регистрирање готовински плаќања
Ако Кина пропадне?!
Старец се обидел да обљуби седумгодишно дете
Активни девет пожари во Македонија
И Белорусинот Баранков доби азил од Еквадор
Украинскиот Врховен Суд ја отфрли жалбата на Тимошенко
Груевски - Да направиме посилна економска држава
Дебранец загина во сообраќајка во САД
„Самоопределување“ ја „продава“ куќата на Хашим Тачи
Дисциплинска одговорност за униформираните во Слупчане
Би Би Си обвинета за навреди кон муслиманите
Пет понудувачи на електронската аукција за набавка на полициски возила
Републиканците го избраа Мит Ромни за претседателски кандидат
Ураганот „Исак“ стигна до Луизијана
Голема Богородица во Берово
Изгаснат пожарот во рафинеријата во Венецуела
Помали плати и чинови за војниците провокатори
Канабисот е штетен за мозокот
(ФОТО) Иванов на литургија за Пресвета Богородица на Матка
Њу Орлеанс директна цел на нов ураган
(ФОТО) Пожарот застана до Гевгелија
Исчистена тетовската дива депонија
Илјаз Халими претседател на Централното собрание на ДПА
Гевгеличанец со такси превезувал мигранти од Пакистан
ОН бара Г-20 да договорат мерки за сузбивање на скокот на цените на храната
Бројот на жртвите во пожарот во Венецуела се искачи на 48
Електронска аукција за набавка на моторни возила во МВР
ОН - Животот во Појасот Газа ќе биде невозможен по 2020 година
Хотелскиот бренд „Кемпински“ доаѓа во Македонија
Експлодираше бомба пред Националната банка во Атина
Судењето против менаџерите на „Маѓар Телеком“ одложено на неопределено
Удавено момче извлечено од водите на Дебарското езеро
Владина делегација во посета на САД и Канада
Православните христијани го празнуваат Успението на Пресвета Богородица
„Унилевер“ - Сиромаштијата се враќа во Европа
СДСМ предлага намалување на мандатните казни и воведување на мерката опомена
Законот за бранители пред пратениците на 10 септември
Уништен тревникот пред Зоолошка
НАТО затвори 202 бази во Авганистан
На забава обезглавени 17 лица во Авганистан
Богов - НБРМ останува доследна на политиката на стабилен курс на денарот
СДСМ бара да се намали акцизата за горивата
Државно земјоделско земјиште за социјалните случаи
Загинатиот кај Матка е израелскиот бизнисмен Гидеон Сандел
Активни осум пожари во Македонија
Честитка од Груевски по повод Успение на Пресвета Богородица
Кои ќе бидат најбогати во 2050?
Бензините поскапуваат за 2,5, а дизелот за 1,5 денари по литар
Пуштен во употреба интернет портал за патувања со автобуски превоз
(ФОТО) „Гринпис“ повторно протестира на Арктикот
Евакуиран уште еден ромски камп во Франција
Ставрески - Денарот е стабилен, нема причина за менување на курсот
Израелски турист загина на Матка
„Аман“ денеска повторно на протест, бара поддршка од ССМ
Нема „корекција“ на границите на Косово
Девет жртви од „Исак“ на Карибите
Пад на вредноста на акциите на „Самсунг“ по судската пресуда
Покриени пред и зад камерите
Бесплатно лекување за пензионерите со ниски пензии
Опозицијата бара итни мерки за скротување на поскапувањата
Две девојки од „Пуси рајот“ избегаа од Русија
Атина задоволна од средбите со европските партнери
Панихида за убиените работници на „Бриони“
Ѓорѓиев - Владата функционира во полн состав и со полн капацитет
Почина Нил Армстронг, првиот човек кој стапна на месечината
Владиниот економски тим идната недела во Северна Америка
Пронајдени коски од досега непознат вид на диносаурус на југот од Франција
Шеќеринска - Груевски и Ахмети намерно создаваат политичка криза
Македонец притворен во Солун, го поставил знамето со 16-крако сонцеСамарот, 28.08.2012 15:29:41
Не можете по магарето , па пак по мене!
izjava na svetiotoaznik, 28.08.2012 16:09:25
AAAAA, cekajte malku Pretsedatele, ima nesto mnogu matno vo ovaa izjava...! Stanuvalo zbor za lica od Ministerstvoto za odbrana, odnosno od kabinetot na ministerot KOI JA ZLOUPOTRBILE ARMISKATA UNIFORMA... pa dobro Pretsedatele, dali tie lica ( koi ke bidat zrtvuvani jagninja) ja UKRALE uniformata, sto e dvoen zlicin ili pak, dobile naredba od NEKOGO? Dali i toj *nekogo* ke bidekaznet kako i onoj od kogo toj zavisi i uste ponataka, i onoj od koj SITE zavisat, ke trebe da podnesat ostavka?? I za da se kaze seto toa, bez da se prevzemle cekor za ostvaruvanje, trebese da se razmisluva i ceka,poveke od tri nedeli? Aman, drzava li sme koja ima zakoni so Ustav i sé sto pod toa se podrazbira? Aman Pretsedatele, pomagajte da se sredi zemjickava! Eve vi edna isklucivo dobra prilika,da se dokazete i da ve vidime vo vaseto ubavo svetlo, po koe bevte prepoznatlivi. Ne ja propustajte.
Трпе, 28.08.2012 17:16:16
Планирам да снимам филм за актуелната власт,поточно за коалиционата влада кои некои ја нарекуват тендер-влада.Ми требат и армиски униформи па до кого да поднесам барање за да ги изнајмам.Дали од врховниот командант,генералштабот или министерството за одбрана.Но по се ми изгледа дека од врховниот командант треба да побарам само униформи од почесната гарда.
Alban Jakupi, 28.08.2012 21:16:19
Se e Dogovoreno,Predvremeni Parlamentarni Izbori ke Ima posle vrakanjeto na Gruevski od S.A.D od Roud Shouto,Dogovoreni se site raboti, ama bukfalno site, samo Narodot nikoj ne go prasaa kako i sto ponatamu, so Siromastijata i Mizerija nema kraj prvaci sme vo EU ama So Izbori nekako dobro ni odi rabotata,nikade nema vakvo vladeenje,Izbori se Znae koga treba da ima,ne samo koga nas ke ni se tekne,ima za sekoja rabota red i Zakon ama Politikata vo MK ne saka taka,tuku saka samo vaka da tapkamo vo Mesto,Izborite Golgota vo koi vleguvame sekoja godina so samo endistvena cel Zacuvuvanje sto ponatamu na Foteljata i Vllasta.Pozdrav do Utrinski

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 18°C

Ведро

Четврток
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 13°C

Петок
Сончево
Макс: 35°C, Мин: 16°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Недостигот од вода ќе ги натера луѓето да станат вегетаријанци
Хидролозите предупредуваат дека за производство на месо се троши пет до десет пати повеќе вода отколку за производство н...
Шише со порака пронајдено во Северно Море по 98 години
Во него имало поштенска картичка од пет пени, сума која денеска има безначајна вредност, но пред еден век била примамлив...
(ФОТО) Американка опседната со чевли
Дарлин Флајн (57) од Калифорнија има неверојатна колекција од 16.400 чифта чевли, со што го урна сопствениот рекорд за н...
600 острови на пазарот низ светот
Дали приватните острови излегуваат од мода? Елита ги напушта своите луксузни острови, додека сопствениците наидуваат на ...
Ако Кина пропадне?!
На крајот и Кина почнува да „ш��ајфува“ - балонот во сферата на недвижностите почнува да напукнува, извозот се намалува, ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |