Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
23.08.2012, 13:01
Ловориките на „Охрид фест“ за Ристо СамарџиевПрвото место го освои „Езерска“, а втората и третата позиција им припаднаа на Влатко Илиевски и Биба Додева

Елена Михајловска

ОХРИД - На 19 издание на „Охрид фест- охридски трубадури“ најмногу позитивни коментари доби летна нумера „Езерска“ , што вооедно се закити со сите можни ловорики на последната Интернационална вечер на фестивалот.

“Песната ја направив за да биде поразлична од се она што до сега сум го правел и да биде поинаква од оној концепт во кој јас овде обично се појавувам“- рече авторот и интерпретаторот Ристо Самарџиев. „Ова е многу питка песна, убава е, има еден весел рефрен, убава боја, која што овој фестивал ја бара. Приметувате- носи убава атмосфера, што ова езеро си ја бара и во неа е еден муабет, зборови кои се многу компатибилни со сето што се случува крај езерото и затоа, велам дека се издвојува од некои работи кои што претходно се случувале на овој фестивал . “

Останатите награди беа поделени по следниот редослед- композицијата „Моја самовила“ од Влатко Илиевски заврши на втората позиција, а третата награда во оваа категорија и припадна на Биба Додева и нумерата „Прашај ме“.

Од вкупно 21 изведена нумера, првата награда од Советот на фестивалот, и припадна на Тања Жагар од Словенија за песната „Вљубена во животот“’ . Композицијата „Јасно е ко ден“ во изведба на Александар Белов го освои второто место од фестивалскиот совет, а Занфина Исмаили од Албанија за песната „ Само минута“ беше третопласирана.

Наградата за најдобар сценски настап им припадна на Устата и Линарес од Бугарија, кои ја изведоа разиграната нумера „Баилла Морена“. Ним им беше доделена и наградата од Фондацијата „М-р Ана Вуковиќ“, која од годинава ја има не фестивалот.

Нина Петковиќ од Црна Гора, за песната „Талас и брод“ ја освои наградата за најдобра интерпретација. Даниејел Стојадиновиќ за песната „Бјежи“, која ја изведе Александра Бучевац, од Црна Гора ја однесе наградата за најдобар текст. Признанието за најдобар аранжман му припадна на Андреа Ланбру за песната „Калидоса“, која ја испеа гостинката од Грција, Иро Илиополу, а наградата „Долни Сарај” отиде во рацете на Сејран од Азеберџан за песната ,,Хала Севиѕорум’’.

И на крај , ќе ја споменеме и наградата со посебна важност- за значаен придонес во македонската музика, што му припадна на Зафир Хаџиманов.Статијата е прочитана 293 пати.

Испрати коментарПретставување на творештвото на лауреатот на СВП
Поезијата се слави во Струга
Четири македонски филма во трка за „Оскар“
Академик Глигор Чемерски воодушевен од „Куќата на Уранија“
Премиера на филм за Мајка Тереза за 102-годишнината од нејзиното раѓање
Астрономите пронајдоа докази како ѕвезда си ја јаде својата планета
(ИНТЕРВЈУ) Баравме демократија, а добивме капитализам
На СВП ќе биде прогласен добитникот на наградата „Браќа Миладиновци“
И во Гевгелија фестивал, „Бош“ по четврти пат
Краткиот филм „Епизодист“ со награда во Холивуд
Гран при за културен менаџмент за министерката Канческа-Милевска
Гостиварка почина по пад од петти кат
Стартуваат 51. „Струшки вечери на поезијата“
Семејството Мелис најстаро семејство во светот
Викендов Берово центар на културниот перформанс
Поетот Хусто Хорхе Падрон вечерва ќе го добие медалот „Блаже Конески“
Официјален крај на бракот на Том Круз и Кејти Холмс
Телеграма пронајдена по 68 години
„Во хармонија“ на Даутовски премиерно во „Св. Богородица“
Ненад Милосављевиќ најдобар бармен во Македонија
Знаменитостите на Европа чинат само 700 милијарди евра
Згасна фестивалскиот оган на 52. „Охридско лето“
Светот на филмот му оддава почит на Тони Скот
Модната куќа „Луј Витон“ подготвува линија на презервативи
“Сестрата на Зигмунд Фројд” од Гоце Смилевски објавен на чешки
Шарапова отвори продавница за слатки во Њујорк
Италијанските виртуози Енрико Диндо и Моника Катароски за крај на годинешново „Охридско лето“
Почина холивудскиот режисер Тони Скот
Маџиров на книжевен престој во Австрија и меѓународно читање во Грац
Концерт на Гринголтс и Лаул во „Света Софија“
Претставничката на Кина стана Мис на светот
(ФОТО) Археолошки остатоци откриени кај локалитетот Манчевци
Агата Гертчен доби Гран-при на Графичкото триенале во Битола
Во Кочани премиера на монодрама за Методија Андонов Ченто
Премиера на мјузиклот „Декамерон“ во Охрид
Заврши снимањето на патописниот филм „Move on“ во Македонија
Премиера на „Платеници 2“ во кино „Милениум“
На „Охридско лето“ барокна музика со италијанскиот ансамбл „Колегиум про музика“
Поетска книга на Лидија Димковска објавена во САД

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 36°C

Ведро

Сабота
Сончево
Макс: 39°C, Мин: 19°C

Недела
Сончево
Макс: 39°C, Мин: 20°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ВИДЕО) Отпуштен работник го уби шефот во Њујорк, десетина повредени
Астрономите пронајдоа докази како ѕвезда си ја јаде својата планета
Ѕвездата за која станува збор е позната како црвен џин, а таквите ѕвезди на почетокот се со маса скоро колку нашето Сонц...
(ИНТЕРВЈУ) Честа се спушти на најниски скалила
Етнологот Јелена Цветановска ги објави во книга своите истражу��ања на гревот и казната во народната култура во Македониј...
Големиот предизвик за новиот шеф на „Њујорк Тајмс“
За разлика од Би-Би-Си, Томпсон сега ќ�� мора да го направи истото во комерцијална компанија во која огласите и прод...
Хрватска: На чевларите им треба поправка
Главниот извршен директор на компанијата го опишува сегашно Борово како бледа сенка на поранешниот гигант, кој сега вогл...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |