Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
21.09.2012, 13:20

Ибраими стрелец против Панатинаикос

Македонскиот репрезентативец го постигна вториот гол за Марибор во победата од 3:0 во Лига Европа

Агим Ибраими стана третиот македонски фудбалер по Дарко Панчев и Горан Пандев што ја затресол мрежата на грчкиот гигант Панатинаикос во еврокуповите, постигнувајќи го вториот погодок за Марибор во победата на домашен терен од 3:0 на стартот од Лига Европа. Репрезентативецот на Македонија го постигна вториот гол за Словенците во 62. минута, кога по проигрувањето од играчот на мечот Маркос Тавареш испрати прецизна дијагонала одлево во горниот агол на гостинскиот голман Карнезис. Македонскиот напаѓач можеше да се радува на погодок уште во 5. мин., а во 53. мин. му создаде идеална можност на Бериќ, но стрелецот на водечкиот гол во 25. мин. биеше во голманот на Панатинаикос. На средбата во која Марибор ја оствари својата прва победа во групната фаза на Лига Европа и прва над грчки тим, воопшто, Ибраими ги одигра сите 90 минути, а веднаш по голот доби жолт картон. За третиот погодок на Марибор се погрижи Тавареш во 88. мин. од пенал.

Клубовите на уште шестмина фудбалери од Македонија беа активни синоќа, при што најмногу причини за задоволство имаат Дарко Тасевски и Даниел Георгиевски, кои се враќаат со бод од жешките гостувања. Хапоел Кирјат Шмона ремизира 1:1 со финалистот во Лига Европа, Атлетик Билбао, а Тасевски беше на теренот во сите 90 минути, исто како и Георгиевски во составот на Стеауа, која одигра 2:2 во Штутгарт. Израелскиот претставник во Билбао го доведе во водство Адријан Роше во 14 мин., а израмни Микел Сусаета во 40 мин. Стрелци за романскиот гигант беа Кипчиу во 6 мин. и Русеску во 80 мин. од пенал, а за Штутгарт погодија Ибишевиќ во 5 мин. и Нидермаер во 85 мин.

Еден против друг играа тимовите на Александар Лазевски (Партизан) и на Игор Митрески (Нефчи) во мечот без голови во Белград, во кој обајцата беа стартери и останаа во игра до крајот. Горан Пандев и Иван Тричковски, пак, не настапија за своите екипи од различни причини. Најдобриот македонски фудбалер доби поштеда на дуелот во кој Наполи на „Сан Паоло“ го декласира АИК од Стокхолм со 4:0 со хет-трикот на Чилеанецот Едуардо Варгас, а точка стави Блерим Џемаили во првата минута од судиското продолжение. Повредениот Тричковски не беше ни на клупата на Бриж, кој во Бордо беше декласиран со 4:0, а стрелци за Французите беа Сане во 13 мин., Гуфран во 27 мин., Енгелс си даде автогол во 47 мин. и голеадата ја заврши Жуси во 66 мин.

Бранителот на трофејот Атлетико Мадрид ја надгради рекордната низа од 14 победи во низа во европските куп��ви со триумфот од 3:0 против Хапоел во Тел Авив. Серијата на мадриѓаните почна на 3 ноември минатата година против Удинезе, по што го израмнија рекордот на Ајакс од 11 победи едноподруго остверн меѓу 1987 и 1988 година, се промовираа во осамени рекордери со победата над Атлетик Билбао во финалето на Лига Европа, а 13. успех во низа го остварија со „демолирањето“ на Челзи во европскиот Суперкуп.

ГОЛЕАДА ВО БЕРН

Група А: Јанг бојс - Ливерпул 3:5, Удинезе - Анжи 1:1.

Група Б: Хапоел Тел Авив - Атлетико Мадрид 0:3, Плзен - Академика 3:1.

Група Ц: АЕЛ - Борусија Менхенгладбах 0:0, Фенербахче - Марсеј 2:2.

Група Д: Маритимо - Њукасл 0:0, Бордо - Бриж 4:0.

Група Е: Штутгарт - Стеауа 2:2, Копенхаген - Молде 2:1.

Група Ф: Днипро - ПСВ Ајндховен 2:0, Наполи - АИК 4:0.

Група Г: Генк - Видеотон 3:0, Спортинг - Базел 0:0.

Група Х: Интер - Рубин 2:2, Партизан - Нефчи 0:0.

Група И: Лион - Спарта Прага 2:1, Атлетик Билбао - Хапоел Кирјат Шмона 1:1.

Група Ј: Марибор - Панатинаикос 3:0, Тотенхем - Лацио 0:0.

Група К: Рапид Виена - Розенборг 1:2, Баер Леверкузен - Металист 0:0.

Група Л: Леванте - Хелсингборг 1:0, Твенте - Хановер 2:2.


Статијата е прочитана 578 пати.

Испрати коментарМеталург убедлив против Борац во СЕХА лигата
Пол позиција за Хамилтон во Сингапур
Баерн Минхен се врати на чело на табелата во Бундес лигата
ЖРК Металург поразен од Бјосен
Ајнтрахт ја продолжи серијата победи во Бундес лигата
Монпеље спаси бод против Сент Етиен
Блок-билетите за Хрватска и Србија по 200 денари?
Металург по чудо во Норвешка
Јонуз ја „доби“ ФФМ во Лозана
Константин го сопна МЗТ Скопје
Скратена претсезоната во НХЛ
Татран бара службена победа над Металург и 15.000 евра
Јаневски ги подучува македонските тренери
Вардар со двајца голмани на теренот против Еуромилк!
Европскиот првак пресилен за вардарки
Лацио го чека пекол на „Вајт харт лејн“
Јуве го запре Челзи, Меси ја спаси Барса
Швајцарија - Чешка на стартот на Дејвис куп 2013
Адамс го доби златото од Лондон
Венус ќе дебитира на Хопман куп
Челзи ја почнува одбраната на европската круна
Роналдо ги воскресна „кралевите“
Металург избрка пет фудбалери среде сезона
Македонија пак ќе падне на листата на ФИФА
Честитка за Пандев и од Мурињо
Сити по круната на „кралевите“
Еден-два победа на Илиоски и на Томовски во Грција
Мејсон ново засилување во Работнички?
Чешка трет пат финалист во Дејвис купот
Пирова победа на одбојкарите над Австрија
Мацари - Пандев е идеален играч
Шпанија во финалето на Дејвис купот
Интер славеше победа на гостувањето кај Торино
МЗТ Скопје го освои Меморијалот „Делибашиќ

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСК�� ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 8°C

Ведро

Сабота
Ведро
Макс: 23°C, Мин: 11°C

Недела
Сончево
Макс: 29°C, Мин: 13°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (6)
Голооточки и дедињски молчаливци. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
(ИНТЕРВЈУ) Рихард Самел - Ми беше чест да го играм Шпиц
„Ми се допадна дизајнот на Дарко Митревски, Шпиц e со квалитети кои во тоа време беа монополизирани од нацистите: дисцип...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |