Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
19.09.2012, 14:51

„Матица ексклузив“, отворен новиот мултимедијален центар

Промоцијата на новиот мултимедијален изложбен простор беше проследена со претставување на монографија за творештвото на академскиот сликар Васко Ташковски

Скопје доби нов мултимедијален изложбен простор. Станува збор за објектот „Матица ексклузив“ кој денеска и официјално го отвори клубот „Матица“. Промоцијата беше проследена со претставување на монографија за творештвото на академскиот сликар Васко Ташковски, која е во издание на „Матица македонска“ и Македонската академија на науките и уметностите, како и со изложба на 26 најзначајни негови дела.

Монографијата содржи повеќе од 400 слики кои академик Ташковски ги создавал во својот неколку децении творечки период.

Како што велат од „Матица“, по изложбата на Ташковски, во нивниот нов мултимедијален центар ќе следуваат изложби и презентации на дела од истакнати и значајни автори од Македонија, а ќе се организираат и едукативни содржини како што се работилници и предавања за деца и млади.

Се разбира, велат од „Матица“, главно место во овој простор ќе имаат книгите, а презентацијата на ликовното, музичкото и филмското творештво ќе бидат додатни содржини. Просторот ќе биде отворен и за странските дипломатски претставништва, кои тука ќе ги презентираат културните вредности на своите земји.


Статијата е прочитана 322 пати.

Испрати коментарМозаик во форма на солза во чест на Тоше
Андријана Будимир се сврши и останува во Македонија
Полна сала на „Манаки“ за „Скопје ремикс“
(ФОТО) Ќе се обновува конак во „Св. архангели Михаил и Гаврил“
„Блуз и соул“ вечерва со посвета на Хендрикс
Роби Вилијамс стана татко на Теодора Роуз
Крагуевачки Фиат 500Л претставен во Белград
(ФОТО) Милчо Манчевски стана национален уметник
Францускиот суд пресуди во полза на Кејт и Вилијам
Привршува изборот на најдобри евергрини
Градоначалникот Блумберг ја почна војната со дебелината
Моника Левински пишува книга за аферата со Клинтон
Одличен прием за „Смртта на човекот на Балкан“
Семејството ја закопа и пепелта на Ејми Вајнхаус
Ни кралицата не може да ги запре сликите на Кејт
Македонскиот балет со „Самсон и Далила“ во Сараево
Наградата „Дијалог“ за млад истражувач доделена на Александра Велева
(ФОТО) Трочлениот екипаж на МВС успешно се врати на Земјата
Жените на Тито
Митревски - „Трето полувреме“ се држи до фактите
„Браќа Манаки“ отворен со премиерата на „Трето полувреме“
(ИНТЕРВЈУ) Катрин Денев - Европскиот филм има душа
Промоција на уличниот магазин „Лице в лице“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 23°C

Претежно облачно

Четврток
Обилни врнежи
Макс: 21°C, Мин: 6°C

Петок
Сончево
Макс: 22°C, Мин: 9°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (4)
Хрушчов го викал Тито социјалистички цар. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Расте влијанието на салафистите по Арапската пролет
Растечкото влијание на ултраконзервативни салафистички групи, кое следеше по Арапската пролет, е предизвик за умере...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |