Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
06.09.2012, 16:08
Контадор нов лидер на ВуелтаСо неочекуван напад во финишот на 17. етапа, Шпанецот го остави далеку зад себе Родригез

Изненадувачкиот напад му донесе на Алберто Контадор етапна победа и преземање на водството во вкупниот поредок на велосипедската трка „Вуелта а Еспања“. Кога трката влезе во својата трета и последна недела, Шпанецот заостануваше 28 секунди во однос на тогашниот лидер и сонародник Хоаким Родригез и се чинеше дека се соочува со речиси сигурен пораз. Но, во наизглед лесната етапа низ ридовите на Кантабрија, која кулминира со долго и напорно искачување до Фуенте Де длабоко во планините Пикос де Еуропа, Контадор се издвои со група од 18 возачи, за потоа да ги остави зад себе еден по еден и да ги извози сам последните 13 километри. Родригез очајно се обидуваше да го намали јазот, но Контадор пристигна на целта шест секунди пред сонародникот Алехандро Валверде и Колумбиецот Серхио Енао.

Двократниот победник на Тур де Франс, кому на 5 август му истече суспензијата поради допинг, сега води во генералниот пласман со предност од 1:52 минути во однос на Валверде. Родригез, кој 17. етапа ја заврши десетти со заостанување од 2:38 минути, сега е трет со 2:28 минути послабо време од новиот лидер.

Триесетгодишниот Контадор се бореше со солзите додека на репортерите им зборуваше дека нападот на искачувањето од трета категорија во Колјадо де ла Оз го почнал откако „ѓаволско гласче во моето уво ми велеше: ’стори го тоа, стори го тоа‘“.

„Отпрвин не сакав да слушам, но веќе го имав почнато забрзувањето и решив да пробам да видам што ќе се случи. Тоа беше по малку камиказе потег, но си помислив дека, сепак, треба да се обидам“, објаснува тој.

Родригез и неговиот тимски колега од Каќуша, Алберто Лосада, очајнички форсираа во искачувањето до Фуенте Де, но дотогашниот лидер во трката изјави дека тоа била невозможна задача.

„Ја загубив трката, но не можев да сторам ништо. Алберто беше суперсилен“, призна тој. „Добив милиони текста и електронски пораки од луѓе што и ми велеа дека сум доволно добар за да триумфира на Вуелта, но потоа видовте што се случи кога најмалку ќе се надевате. Но, никој не можеше да го очекува тоа. Ова беше навистина изненадувачки напад. Во ниту еден момент не можев да очекувам катастрофа како оваа што се случи. Тој сите не исфрли од игра и тоа беше невозможно да се предвиди“.

Контадор во неколку наврати го напаѓаше Родригез во претходните планински етапи на Вуелта, но безуспешно. Тој се прашуваше дали ќе може да ја забележи својата втора победа на Вуелта по таа во 2008 година.

„Не сакам да размислувам за иднината. Едноставно, сакам само да уживам во чувствата што ги имам сега“, изјави Контадор откако ги прегрна мајка си и својот брат на целта. „Ова ми е доволно во моментов“.Статијата е прочитана 166 пати.

Испрати коментарМакедонија несреќно поразена на „Максимир“
Бенати најбрз во најдолгата етапа на Вуелта
Одбојкарите разочараа против Австрија
Лош ден за шахистите на Олимпијадата
Ѓоковиќ и Ферер во полуфиналето на Ју-ес Опен
(ФОТО) Тренинг на македонската фудбалска репрезентација во Загреб
Николиќ го засили МЗТ
Наковска-Бикова го освои 17. место, Каранфилов 27-ми
(ФОТО) Македонија по трета среќа на „Максимир“
Мурињо го тешеше Роналдо
Одбојкарите сонуваат бараж за ЕП
САД преголем залак за македонските шахисти
Јаневски го крие составот
Федерер елиминиран во четвртфиналето на Ју-ес опен
Дел Пјеро го одбра Сиднеј наместо Ливерпул
Навивачи на „Арсенал“ уапсени за убиство
Ферер побрз од дождот, подобар од Гаске
Хрватите со петмина во средината и со еден напаѓач
Фергусон, конечно, ќе му даде шанса на Болт
Роналдо - Парите немаат никаква врска
Македонија се искачи на 97. место на ФИФА-листата
Македонските шахисти блескаат на Олимпијадата
Насев прв добитник на наградата „8 Септември“ за животно дело
Сити подготвил 120 милиони евра за Роналдо!?
Федерер со Бердих за полуфиналето на Ју-Ес опен
Мундијалот ќе се игра со топката „Бразука“
Хулк и Витсел во Зенит за 90 милиони евра
Шаховска Македонија поголема од Австралија
(ФОТО) Македонија ги почна подготовките за Хрватска и Шкотска
Каранфилов 10., Наковска-Бикова 12. со МК-пиштол
Роналдо не е среќен во Реал Мадрид
Шведски фудбалер даде гол и почина!
Надал ќе паузира уште два месеца

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 20°C

Делумно облачно

Петок
Ведро
Макс: 28°C, Мин: 11°C

Сабота
Сончево
Макс: 31°C, Мин: 13°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Меѓународната вселенска станица поправена со четка за заби
Станицата што чини стотици милијарди долари двајца астронаути ја спасиja со помаш на четка за заби од три долари...
Скелет на диносаурус е Франкенштајнски амалгам
Дали коските на Tyrannosaurus rex се прошверцувани од Монголија и споени содруги фосили...
Мурси го враќа Египет на главната сцена
Мохамед Мурси презема стабилни чекори во новата надворешна политика. Многумина се изненадени...
Интелигенцијата веќе не постои во Европа
Интервју, филозоф Андре Глуксман (3) Францускиот филозоф смета дека ситуацијата во Европа е „вонредно вознемирувачка“. В...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |