Број 2865  четврток, 18 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Свет

„Бадвајзер“ го загуби правото на името „бад“

Судот на ЕУ донесе одлука дека пиварницата „Анхојзер-Буш“ која го произведува „бадвајзер“ не треба да ги има правата на брендот „бад“ низ 27-члената Унија. Тоа е победа за чешката пиварница „Буѓејовицки Будвар“, која посочи дека го регистрирала името во Франција, Австрија и поранешна Чехословачка во 1958 година. „Анхојзер“ сега ќе треба да го регистрира својот заштитен знак во секоја земја-членка одделно. Уште наведува дека го има заштитено своето лого во 23 членки на ЕУ. Тоа е последна фаза од долгиот спор околу заштитен знак меѓу две пиварници. „Буѓејовицки Будвар“ е основана во 1895 година во Чешке Буѓејовице, кој од страна на своите граѓани кои зборуваат германски, е познат како „бадвајз“. Пивото се произведува таму од 1265 година.

„Бадвајзер“ првпат е произведен во Сент Луис во 1852 година и бил првиот бренд на американско пиво. Името е преземено поради тоа што им било познато на германските основачи на компанијата. Збунува тоа што, европскиот суд минатата година пресуди во корист на „Анхојзер-Буш“ во спорот во кој беше инволвирано името “бадвајзер“. „Анхојзер-Буш“ сега е во сопственост на белгиската пиварница „ИнБев“. (Би-Би-Си)


Статијата е прочитана 232 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Свет
Латинска Америка ги обвини богатите земји за кризата
Британците се повлекуваат од Ирак
Изборот на Обама ги охрабри црните Ирачани да влезат во политиката
Браун прогласи „победа“ во кавгата со Германија
Во експлозии во Багдад загинаа 18 лица
Словенија ќе ја блокира Хрватска за ЕУ
Буш не му е лут на новинарот што го гаѓаше со чевли